Tak poeci wieszali pranie podczas poprzednich edycji imprezy

W Parku Oliwskim powieszą...pranie

Przed nami kolejna edycja Oliwskich Dni Poezji. W parkowych alejach znów zawiśnie Poetyckie Pranie.
Gabriela
Pewińska - Jaśniewicz
25.05.2022 / 07:00

Gdański Klub Poetów powstał w listopadzie 2015 roku, zrzesza 96 członków. To poeci z Polski, ale i z zagranicy. Spotykają się w sercu Oliwy, w tutejszej bibliotece.

- To od lat było i jest miejsce, gdzie można odnaleźć dobrą poezję – mówi założycielka klubu Gabriela Szubstarska. - A Oliwskie Dni Poezji to jest nasze, oliwskich poetów doroczne święto. Poetyckie Pranie, które co roku inauguruje majowe spotkania z poezją wisi w parku oliwskim przez kilka dni. Pomysł przywiózł z Niemiec nasz kolega Piotr Szczepański. W pierwszych latach wieszaliśmy plansze z wierszami wzdłuż al. Opata Rybińskiego, a potem przenieśliśmy się w parkowe aleje, i to był znakomity pomysł. Poezja i natura, jak wiadomo, pięknie się uzupełniają.

W tym roku poeci zaprezentują swoje pranie w dniach od 28 do 31 maja. Organizatorzy zapraszają na poetycki happening, czyli wieszanie prania, każdy, nawet ten, kto nigdy nie napisał wiersza, może w tym wziąć udział.

(fot. materiał prasowy)

Ostatnia majowa sobota w Oliwie to jednak nie tylko prezentacja około dwustu plansz z wierszami. To też autorskie czytanie poezji na scenie przy Muzeum etnografii, występ Zespołu Śpiewu Tradycyjnego Źdźbło, promocja poetyckiego tomu Katarzyny Dąbeckiej i koncert Tomasza Olszewskiego. A wieczorem, w bibliotece oliwskiej o godz. 18 – majowy konkurs „Podziel się wierszem” im. Piotra Szczepańskiego. Po konkursowych emocjach – poetów bratanie się przy ciasteczkach i długie poetów rozmowy, nie tylko o poezji.

- W czerwcu nasze pranie zaczyna wędrować – dodaje Gabriela Szubstarska. - Będzie wisiało przy wodospadach w gdańskim ogrodzie zoologicznym, potem na Wyspie Sobieszewskiej, w osiedlowych klubach Przymorza, budynkach Uniwersytetu Gdańskiego i na Politechnice Gdańskiej, co cieszy nas szczególnie, bo bardzo nam zależy, by zachęcić młodzież do czytania i pisania wierszy. Co roku z radością obserwuję, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się nasza parkowa akcja poetycka, jak szaloną skupia uwagę, jak ludzie zaciekawieni podchodzą do tych plansz. Jak chłoną każde słowo. Kiedy tak im się przyglądam, myślę, że dla wielu z nich to może pierwszy kontakt z wierszem, ale jestem pewna, że nie ostatni.

Oliwskie Dni Poezji: 28-31 maja. Szczegóły: www.facebook.com/GdanskiKlubPoetow

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze