Urząd Miejski w Słupsku

Kamil B. straci funkcję radnego dopiero z chwilą uprawomocnienia się wyroku (fot. Urząd Miejski w Słupsku)

W Słupsku drożej za parkowanie i bilety autobusowe? Jest już gotowy projekt uchwały

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Słupska radni podejmą decyzję, czy wprowadzić podwyżki cen za parkowanie. Co ciekawe, wzrost cen ma skutkować nie tylko większą rotacją samochodów, ale też zwiększyć zainteresowanie korzystaniem z komunikacji zbiorowej. Niestety, tu też nie ma dobrych wieści, gdyż jednocześnie wzrosnąć mają także ceny... biletów.
Olek
Knitter
18.05.2022 / 12:49

Od sześciu lat w Słupsku kierowcy za pozostawienie samochodu w strefie płatnego parkowania płacili 1 zł za pierwsze pół godziny postoju, 2,50 zł za godzinę postoju, 3,00 zł za drugą godzinę postoju, 3,60 zł za trzecią godzinę postoju oraz 2,50 zł za czwartą i każdą następną godzinę.500 zł miesięcznie kosztowało natomiast miejsce zastrzeżone.

Na najbliższej sesji radni podejmą decyzję, czy aby nie podnieść tych cen. Według propozycji zamieszczonej w projekcie uchwały pierwsze pół godziny postoju miałoby kosztować dwa razy więcej, bo 2 zł. Godzina parkowania do koszt 4 zł, druga godzina to wydatek 4,80 zł, trzecia 5,70 zł, a czwarta i kolejne po 4 zł. Z zastrzeżeniem, że posiadacze karty mieszkańca Słupska mogą liczyć na małą „promocję” i płaciliby odpowiednio: 1,70 zł, 3,50 zł, 4,20 zł, 5,00 zł i 3,50 zł. Miejsce zastrzeżone miałoby kosztować 600 zł miesięcznie.

Wzrosnąć mają także ceny abonamentów. Przykładowo roczny na okaziciela zdrożeje o 400 zł i zamiast 1200 zł będzie trzeba zapłacić 1600 zł. Abonament dla mieszkańców (roczny) zamiast 60 zł ma kosztować 120 zł. Niepełnosprawni muszą liczyć się z kosztem 30 zł (było 10 zł). Również przedsiębiorcy i osoby pracujące będą musieli wyłożyć za roczny abonament więcej – zamiast 800 zł będzie (jeśli tak przegłosują radni) 1200 zł.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ile miasta zaoszczędzą na podwyżce cen biletów? „Grozi nam spirala cenowa”

- Potrzeba wprowadzenia zmian podyktowana jest postępującą inflacją oraz zauważalnym spadkiem wartości złotówki.Obowiązujące obecnie i nie zmieniane od lat stawki opłat w powiązaniu z wyraźnym wzrostem liczby zarejestrowanych pojazdów nie są już gwarantem realizacji podstawowych założeń, na bazie których ustanowiono słupską strefę płatnego parkowania, a w wyniku podjęcia tej uchwały na całym obszarze słupskiej strefy płatnego parkowania zwiększona zostanie rotacja samochodów – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

I co ciekawe wzrost cen za parkingi ma skutkować zwiększonym zainteresowaniem i korzystaniem z komunikacji zbiorowej. Niestety, tu też nie mamy dobrych wieści. Wzrosnąć mają bowiem także ceny biletów.

Zgodnie z projektem uchwały bilet jednorazowy jednoprzejazdowy oraz czasowy do 60 minut (włącznie) ma kosztować 3,50 zł, a bilet jednorazowy czasowy do 24 godzin ma kosztować 8,00 zł. Bilet miesięczny imienny po zmianie będzie można kupić za 94,00 zł (imienny 3 miesięczny za 250,00 zł), a miesięczny na okaziciela za 140 zł.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Nie chcą podwyżki cen biletów w Gdańsku. Ruszyła zbiórka podpisów mieszkańców

W tym przypadku przewidziano ustalenie stawek preferencyjnych dla biletów zakupionych w elektronicznych kanałach dystrybucji dla osób posiadających słupską kartę mieszkańca (bilet jednorazowy jednoprzejazdowy oraz czasowy do 60 minut włącznie – 3,00 zł, bilet jednorazowy czasowy do 24 godzin – 7,50 zł, bilet okresowy imienny miesięczny - 89,00 zł, bilet okresowy imienny 3 miesięczny – 230,00 zł).

Zmiana cen podyktowana jest wzrostem kosztów m.in. oleju napędowego, gazu i prądu oraz wzrostem kosztów pracy. Dzięki podwyżce miasto liczy na wzrost dochodów o ok. 2 mln zł rocznie.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze