Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Polacy żyją coraz krócej. Jak długo żyje się na Pomorzu?

Sopocianki żyją średnio ponad 83 lata - to aż ponad 6 lat więcej niż w Chorzowie, który – jeżeli chodzi o długość życia kobiet – jest na ostatnim miejscu w kraju. Duże różnice są też wśród mężczyzn: w Sopocie żyją średnio ponad 78 lat, a w Słubicach nieco ponad 69.
Polacy żyją coraz krócej. Jak długo żyje się na Pomorzu?

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

O 2,3 roku skróciła się oczekiwana długość życia Polaków w porównaniu do 2019 roku, czyli do ostatniego roku przed pandemią COVID-19 – to wniosek z raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”, przygotowanego przez narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Mężczyźni najdłużej (średnio 73-78 lat) żyją w województwie małopolskim, podkarpackim i pomorskim, a najkrócej (68-70 lat) w Lubuskiem i Łódzkiem. Z kolei średnia długość życia kobiet jest największa w Małopolsce, na Podkarpaciu i Podlasiu, a najmniejsza w Kujawsko-Pomorskiem i na Śląsku. 

Najdłuższa oczekiwana długość (81,3-83,2 roku) życia kobiet w latach 2020-21 dotyczyła powiatów we wschodniej i południowej Polsce. Najkrótsza (77-78,7 roku) w zachodniej i centralnej.

Długość życia kobiet w Polsce

Dane dotyczące średniej długości życia Polaków w latach 2020-21 to efekt pracy autorów najnowszego raportu, przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy dostarcza wielu interesujących. Raport „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania, 2022 r.” dostarcza informacji m.in. o tym, w których polskich powiatach kobiety i mężczyźni żyli w ostatnich latach najdłużej czy na jakie choroby najczęściej umiera się w Polsce.

Podstawowy wniosek z raportu nie jest niespodzianką - pandemia COVID-19 spowodowała w latach 2020-2021 niespotykane w okresie powojennym skrócenie długości życia ludności Polski.

- Pandemia wywołana przez wirusa SARS-CoV-2 spowodowała ogromne straty w zdrowiu ludności i przyczyniła się bezpośrednio i pośrednio do dużego wzrostu umieralności i w konsekwencji skrócenia długości życia ludności Polski - czytamy w raporcie. - (…) większa liczba zgonów związana była zarówno z zachorowaniami na COVID-19, a także z przeciążeniem systemu ochrony zdrowia, zaburzeniami w jego działaniu, jak i unikaniu korzystania z niego przez pacjentów.

Pandemia jednak jedynie wzmocniła fatalny trend dotyczący długości życia Polaków, bo obserwowany był już przed pandemią. Jak czytamy w raporcie: w latach 2014-2019 w przypadku mężczyzn nastąpiło spowolnienie wzrostu długości życia, natomiast u kobiet w latach 2016-2019 długość życia zaczynała spadać. Ale "pandemia COVID-19 spowodowała w latach 2020-2021 niespotykane w okresie powojennym skrócenie długości życia ludności Polski".

Długość życia mężczyzn w Polsce

Mężczyźni żyją jeszcze krócej

- Szacujemy, że o ile w 2019 r., ostatnim przed pandemią, 68,3 proc. różnicy długości życia mężczyzn i kobiet wynikało z wyższej umieralności mężczyzn w wieku 40-74 lata, to w 2021 r. odsetek ten zwiększył się do 70,4 proc." — piszą autorzy analizy. - (…) W 2021 r. długość życia mężczyzn wynosiła 71,75 lat i była krótsza o 2,3 lat niż w poprzedzającym pandemię 2019 r., a w przypadku mężczyzn w wieku 65 lat była krótsza o 1,9 roku. Długość życia kobiet wynosiła 79,68 lat i była krótsza o 2,1 lat niż w 2019 r. (w wieku 65 lat uległa skróceniu o 1,7 roku) - czytamy w raporcie.

Różnica między kobietami a mężczyznami dotyczy nie tylko okresu, o jaki skrócona została długość życia, ale także poszczególnych lat, kiedy do tego doszło.

Mężczyźni bardziej ucierpieli w pierwszym roku pandemii (długość życia uległa skróceniu o 1,46 roku) niż w drugim (dalsze skrócenie o 0,86 roku) natomiast kobiety w obu latach ucierpiały w podobnym stopniu (długość życia uległa skróceniu odpowiednio o 1,04 i 1,03 roku).

Gdzie w Polsce żyje się najdłużej, a gdzie najkrócej? 

W raporcie zauważono także, że długość życia różni się w zależności od miejsca zamieszkania.

- W najmniej korzystnej sytuacji zdrowotnej są mieszkańcy najmniejszych miasteczek poniżej 5 tys. ludności, których przeciętna długość życia jest najkrótsza, natomiast najdłużej żyją mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców - wskazano. Autorzy raportu obliczyli, że obecnie mężczyźni w najmniejszych miastach żyją średnio około 2,6 roku krócej niż ci zamieszkujący największe miasta. W przypadku kobiet różnica ta wynosi 1,9 roku.

Długość życia według powiatów


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka