Fot. Magdalena Dalecka/UM Starogard

W Starogardzie można już podładować urządzenia mobilne. To projekt dwóch licealistów

Wraca temat inicjatywy dwóch licealistów ze Starogardu – Maksyma Domkowskiego oraz Antoniego Rogowskiego. W mieście pojawiły się dwie stacje solarne. Jedna stanęła w Parku Nowe Oblicze, druga w okolicy dworca PKP. Umożliwiają bezpłatne ładowanie smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych.
Krystyna
Paszkowska
25.04.2022 / 12:32

Stacje solarne, to efekt pomysłu dwóch uczniów I LO w Starogardzie Gdańskim – Antoniego Rogowskiego z Lipinek Szlacheckich oraz Maksyma Domkowskiego w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. PODpunkt to projekt społeczny autorstwa licealistów, w ramach którego w Starogardzie Gdańskim stanęły dwie stacje solarne do ładowania urządzeń mobilnych. Jedna stanęła w okolicy dworca PKP, druga - w Parku Nowe Oblicze. Obie umożliwiają bezpłatne ładowanie smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych i znajdują się w miejscach, przez które przewija się sporo młodych ludzi.

- Obracamy się głównie wśród młodzieży, dla której ważny powinien być temat ochrony środowiska, chociażby ze względu na przyszłe warunki, w jakich przyjdzie nam żyć - mówi Maksym Domkowski. - Zastanawialiśmy się, w jaki sposób najlepiej dotrzeć do rówieśników z naszymi działaniami. Myśląc o tym, co każdy z nas posiada i co obecnie jest dla niego ważne, od razu do głowy przyszły nam telefony komórkowe. Postanowiliśmy wykorzystać ten fakt, aby przybliżyć temat energii odnawialnych i w taki sposób zrodził się pomysł instalacji stacji solarnych. Smartfony służą nam nie tylko do komunikacji, ale również jako karty płatnicze czy dokumenty, dlatego tak ważna jest możliwość korzystania z dostępnych funkcji, nie martwiąc się o spadający poziom naładowania baterii.

Koszt instalacji jednej stacji to ponad 12 tys. zł. Pomysłodawcy zwrócili się o wsparcie do wielu instytucji, organizacji i przedsiębiorstw - również do Prezydenta Miasta czy wójta gminy Starogard. Janusz Stankowiak w ramach inicjatywy lokalnej wsparł projekt licealistów kwotą 2 tys. zł. Okazało się, że licealiści zebrali potrzebną kasę nie tylko na jedną, ale na dwie stacje solarne.

Maksym Domkowski
jeden z twórców projektu

Zastanawialiśmy się, w jaki sposób najlepiej dotrzeć do rówieśników z naszymi działaniami. Myśląc o tym, co każdy z nas posiada i co obecnie jest dla niego ważne, od razu do głowy przyszły nam telefony komórkowe. Postanowiliśmy wykorzystać ten fakt, aby przybliżyć temat energii odnawialnych i w taki sposób zrodził się pomysł instalacji stacji solarnych.

- Naszym celem jest promocja zielonej energii poprzez ukazanie jej zalet - podkreśla Maksym. - Wpadliśmy na ten pomysł, ponieważ uważamy, że darmowe korzystanie z energii wyprodukowanej w sposób bezpieczny dla środowiska może być dobrym sposobem na przekonanie do niej mieszkańców Starogardu Gdańskiego. Natomiast coraz powszechniejsze korzystanie z OZE pozytywnie wpływa na jakość otaczającego nas środowiska.

Licealiści podnoszą jeszcze jedną kwestię - awaryjne źródło zasilania naszych telefonów może umożliwić wezwanie pomocy czy wykonanie płatności mobilnej w sytuacji, gdy bateria w posiadanym urządzeniu zawiedzie.

Fot. Magdalena Dalecka/UM Starogard

Ta inwestycja zasługuje na uznanie z jeszcze jednego ważkiego powodu. Maksym Domkowski oraz Antoni Rogowski nie poprzestali na zakupie i montażu miejskich stacji solarnych. Wychodząc z założenia, że edukacja i rozbudzanie świadomości młodych ludzi ma ogromny wpływ na styl i jakość ich życia, przygotowali prelekcję na temat odnawialnych źródeł energii i ekologii.

Dzięki uprzejmości Starogardzkiego Centrum Kultury, na wykład do kina Sokół zaprosili uczniów szkół średnich w Starogardzie Gdańskim, a współpraca z AJA Studio zaowocowała tym, że całe wydarzenie było transmitowane na dedykowanym projektowi fanpage'u na Facebooku.

- Naszą prelekcję łącznie obejrzało ponad 900 osób – mówi Antoni Rogowski. - Temat "miasta gąbki" i inwestycji z zakresu OZE w powiecie pomogli nam przybliżyć zaproszeni goście – pani Anna Lembicz, ze Stowarzyszenia Starogard 2030 oraz wicestarosta Patryk Gabriel, za co im bardzo dziękujemy.

Spotkanie młodzieży w kinie stało również okazją dla Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji STAR-Wik do akcji promocyjnej. Na firmowym stoisku pod hasłem „Wprowadzamy nowa modę, wszyscy piją z kranu wodę” zachęcało młodzież do picia wody z kranu.

Fot. Magdalena Dalecka/UM Starogard

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze