Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Chrzest walczaka [nl] o imieniu „Stolem” [nl] w Porcie Czystej Energii. [nl] I to na wysokości 35 metrów!

35 metrów nad ziemią w Porcie Czystej Energii w Gdańsku w poniedziałek, 16 maja w samo południe uroczyście ochrzczono i nadano imię „Stolem” zamontowanemu w tym miejscu elementowi kotła parowego. To symboliczny krok przejścia do kolejnego etapu budowania w stolicy województwa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, czyli nowoczesnej elektrociepłowni. Inwestycja ta będzie służyła mieszkańcom Gdańska oraz 34 innych gmin.
chrzest walczaka w Porcie Czystej Energii w Gdańsku
(fot. Port Czystej Energii)

Port Czystej Energii to największa w historii Gdańska inwestycja komunalna. Dzięki niej będzie możliwość odzyskiwania energii z odpadów stanowiących pozostałości po procesie sortowania, które już nie nadają się do dalszego recyklingu. Wysokoefektywne systemy oczyszczania spalin sprawią, że wpływ tej instalacji na środowisko będzie znikomy.

Takich elektrociepłowni w całej Europie jest 500, a w Polsce – jedynie 9.

– Port Czystej Energii to miejsce, w którym będzie powstawała zielona energia, ale nie ze źródeł kopalnych, lecz z bezużytecznych odpadów. Ponad 40 proc. obiektów typowo budowlanych już zostało zrealizowanych, w tym cała część podziemna, powstały już budynki bunkra, poboru próbek i obsługowy, a obecnie ma miejsce montaż linii technologicznej, której głównym elementem jest kocioł parowy – mówi Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii.

chchrzest walczaka w Porcie Czystej Energii w Gdańsku
(fot. Port Czystej Energii)

Port Czystej Energii to miejsce, w którym będzie powstawała zielona energia, ale nie ze źródeł kopalnych, lecz z bezużytecznych odpadów. Ponad 40 proc. obiektów typowo budowlanych już zostało zrealizowanych.

Sławomir Kiszkurno / prezes Portu Czystej Energii

Instalacja ma przetwarzać ok. 160 tys. ton odpadów komunalnych pochodzących z Gdańska i 34 gmin. Goście, których na uroczystości chrztu walczaka nie brakowało, nie mieli wątpliwości, że to bardzo ważny moment dla tej budowy i całej inwestycji.

– „Spalarnia”, bo tak potocznie o niej mówimy, będzie realizować kilka funkcji, aby nasza przyszłość i naszych dzieci oraz wnuków była lepsza. To zamknięcie obiegu odpadów, czyli wszystko to, co nie nada się do przetworzenia w kompost czy biomasę, będzie tam spalane, dzięki czemu uzyskamy zieloną energię. Dziś potrzebujemy zróżnicowania źródeł energii oraz zróżnicowania źródeł ciepła, i temu, między innymi, będzie służyła nasza gdańska, metropolitalna spalarnia. To odpowiedź na wyzwania klimatyczne, ale także społeczne – powiedziała podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Jak podkreślił obecny na uroczystości wiceminister infrastruktury Marcin Horała, ta inwestycja jest przykładem synergii i współpracy wielu podmiotów, instytucji i samorządów dla dobra mieszkańców oraz środowiska, gdyż problem zagospodarowywania odpadów jest jednym z najważniejszych, przed którym stoimy.

chrzest walczaka w Porcie Czystej Energii w Gdańsku
(fot. Port Czystej Energii)

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wspomniał trudne początki rozpoczęcia całej budowy, ale cieszy się, że, jadąc obwodnicą, zamiast rosnącej góry śmieci, widać tę budowlę.

Natomiast wicemarszałek Leszek Bonna zaznaczył, jak ważna dla województwa pomorskiego jest ochrona środowiska, i w tej strategii ta inwestycja ma kluczowe znaczenie.

Uroczystego nadania imienia i chrztu walczaka dokonała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Warto jeszcze dodać, że cichą bohaterką wydarzenia była też Kamila Węgrzynowska, która zaproponowała nazwę „Stolem” i dzięki temu odebrała czek na nagrody rzeczowe o wartości 1500 zł.

chrzest walczaka w Porcie Czystej Energii w Gdańsku
(fot. Port Czystej Energii)

Wartość nowoczesnej elektrociepłowni to ok. 600 mln zł. Prace mają potrwać do 2023 roku, a wszystko ma ruszyć na początku 2024 roku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka