Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Czekali na to dwa lata. Teraz pomogą pacjentom po udarach

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku rozpoczął leczenie spastyczności, czyli zaburzenia, które może wystąpić u pacjentów po przebytym udarze.
leczenie spastyczności w szpitalu w Słupsku
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku rozpoczął leczenie spastyczności

Autor: Szpital w Słupsku

Spastyczność to zaburzenie, które powstaje po udarze, w wyniku uszkodzenia górnego neuronu ruchowego, i objawia się wzmożonym napięciem mięśniowym, przez co wręcz niemożliwe staje się wykonywanie codziennych czynności.

– W większości przypadków spastyczność dotyczy kończyny górnej, choć zdarza się, że także kończyny dolnej. Co ważne, nie zawsze objawy ujawniają się tuż po udarze. O spastyczności dowiedzieć możemy się nawet kilka tygodni później. Spastyczność po udarze mózgu bardzo często objawia się także trudnościami w chwytaniu i utrzymywaniu w dłoniach nawet lekkich przedmiotów. Jeśli mamy do czynienia ze spastycznością kończyn dolnych, pacjent może miewać problemy z utrzymaniem równowagi – wyjaśnia dr n. med. Michał Schinwelski, neurolog z wieloletnim doświadczeniem leczenia spastyczności, szkolący neurologów ze słupskiego szpitala.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku rozpoczął leczenie spastyczności

Teraz, po dwóch latach starań, w słupskim szpitalu mogą już leczyć pacjentów ze spastycznością za pomocą toksyny botulinowej.

– To ważny krok w rozwoju naszego oddziału, bo dzięki temu będziemy mogli pacjentom, którzy rehabilitują się po udarze mózgu, zaoferować pomoc polegającą na wsparciu rehabilitacji poudarowej, na poprawie ich jakości życia i funkcjonowania – mówi Szymon Błądek, koordynator oddziału neurologicznego i udarowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Dzięki przystąpieniu do programu lekowego leczenia spastyczności będziemy mogli w kompleksowy sposób leczyć udary mózgu. Nie tylko sam udar i jego fazę ostrą, ale także również to, co się dzieje później, kiedy już pacjentów nie widzimy – dodaje.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sukces gdańskich neurologów. Leki spowodowały cofnięcie objawów udaru mózgu

Docelowo słupski szpital zamierza w ciągu roku przeprowadzać ponad sto zabiegów leczenia spastyczności toksyną botulinową.

Jak informuje słupska placówka, o rozpoczęciu leczenia za pomocą toksyny botulinowej decyduje lekarz prowadzący. Dzięki objęciu refundacją przez Ministerstwo Zdrowia terapii leczenia spastyczności pacjenci nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów.

Leczenie spastyczności toksyną botulinową. Kiedy widać efekty?

Pierwsze efekty po przyjęciu zastrzyku domięśniowego z toksyny botulinowej widoczne są już po tygodniu. Aby leczenie było skuteczne, należy równolegle wdrożyć rehabilitację. Zastrzyki z toksyny botulinowej ponawiane są nie częściej niż co 12 tygodni. Pacjent w ciągu roku może przyjąć maksymalnie 3 dawki toksyny botulinowej na każdą z leczonych kończyn.

Terapia spastyczności po udarze mózgu przy pomocy toksyny botulinowej trwa dopóki pacjent odnosi z niej korzyści.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka