Cmentarz Łostowicki

Zmiany w ruchu przy cmentarzach i rozkładach jazdy

1 listopada jak co roku tłumnie ruszymy na cmentarze, by spotkać się przy grobach naszych najbliższych. W tym czasie tradycyjnie obowiązywać będą zmiany w komunikacji miejskiej i organizacji ruchu. Jak będzie w Gdańsku? Poniżej obszerny poradnik.
Arkadiusz
Kosiński
26.10.2022 / 14:35

Wszystkich Świętych w Gdańsku. Zmiany przy cmentarzach

Organizacja ruchu wokół gdańskich cmentarzy komunalnych we Wszystkich Świętych nie będzie różniła się od wprowadzanej w latach poprzednich. Osoby odwiedzające cmentarze powinny zachować szczególną ostrożność, zwracać uwagę na wprowadzone oznakowanie, jak również stosować się do poleceń osób kierujących ruchem.


Na ulicach znajdujących się w rejonie cmentarzy zaplanowano uruchomienie specjalnych cykli zmiany programów sygnalizacji świetlnej, w celuu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i przepustowości w newralgicznych kierunkach. W zależności od miejsca i potrzeb cykle sygnalizacji będą wydłużone bądź skrócone. Kierowcóy powinni zwracać szczególną uwagę na komunikaty wyświetlane na tablicach zmiennej treści.

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak dojechać na gdyńskie cmentarze podczas Wszystkich Świętych? Zmiany organizacji ruchu

Mieszkańców oraz osoby prowadzące stałą działalność gospodarczą przy ul. Łostowickiej mogą udać się do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni po identyfikatory. Będą one wydawane od 24 do 28 października (poniedziałek-piątek) w godzinach od 07.00 do 15.00 w siedzibie GZDiZ przy ul. Wyspiańskiego 9a. Identyfikatory wydawane będą przez Dział Inżynierii Ruchu w pokoju nr 131.

Cmentarz Łostowicki

Cmentarz Łostowicki

Cmentarz Łostowicki

1 listopada ul. Łostowicka będzie zamknięta dla ruchu z wyłączeniem: komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne posiadające aktualną kartę inwalidzką oraz mieszkańców, osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenia przycmentarnego handlu. Dla komunikacji miejskiej ruch na ul. Łostowickiej będzie dwukierunkowy, dla pozostałych uprawnionych dojazd wyłącznie do parkingu przy cmentarzu Łostowickim od strony ul. Kartuskiej. Zamknięte całkowicie będą wjazdy na ul Łostowicką z: ul. Wojskiego i al. Armii Krajowej. Dojazd do osiedla Wzgórze Mickiewicza będzie przebiegał ulicami: Kościelną, Malczewskiego i Pobiedzisko – wjazd ul. Pana Tadeusza.

Od soboty 29 października zamknięta dla ruchu będzie jezdnia serwisowa ul. Łostowickiej przy punktach handlowych. Tego dnia ustawione zostaną również wygrodzenia na al. Armii Krajowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Łostowicką w stronę ul. Jabłoniowej. 29 października wprowadzone zostanie również ograniczenie prędkości na al. Armii Krajowej do 50 km/h.

Cmentarz Łostowicki

Miejsca parkingowe

  • parking dla osób z niepełnosprawnością wyznaczony będzie przy bocznej bramie cmentarza - poniżej bramy głównej (ok. 200 miejsc postojowych),
  • postój taxi wyznaczony będzie na prawym pasie jezdni ul. Łostowickiej, w relacji do al. Armii Krajowej, poniżej wjazdu na parking,
  • 3 parkingi ogólnodostępne: pierwszy na prawym pasie ruchu ul. Nowolipie, od ul. Szuberta do skrzyżowania z ul. Kartuską, w relacji do ul. Kartuskiej (ok. 90 miejsc postojowych), drugi przy Zespole Obsługi Mieszkańców przy ul. Milskiego (ok. 90 miejsc postojowych), trzeci za wiaduktem na lewym pasie ul. Cedrowej, która 1 listopada będzie jednokierunkowa w kierunku do ul. Kartuskiej (ok. 200 miejsc postojowych).

W celu uniknięcia tłoku na ścieżka cmentarza zwracamy się z prośbą do osób odwiedzających nekropolię o korzystanie nie tylko z bramy głównej, ale także z wejść bocznych, znajdujących się jak najbliżej poszczególnych kwater. Na Cmentarzu Łostowickim otwartych będzie łącznie 11 bram – brama główna, 4 wejścia w rejonie parkingu przy ul. Łostowickiej, 4 wejścia od strony ul. Cedrowej oraz 2 wejścia od strony al. Armii Krajowej.

Przypominamy jednocześnie, że w dniach od 28 października do 2 listopada włącznie wjazd na teren Cmentarza Łostowickiego będzie zabroniony. Zakaz dotyczyć będzie także osób powyżej 65. roku życia oraz osób niepełnosprawnych ruchowo. W pozostałe dni wjazd na teren cmentarza możliwy będzie zgodnie z regulaminem korzystania z cmentarzy komunalnych w Gdańsku.

Cmentarz Centralny Srebrzysko

Dojazd do Cmentarza Centralnego „Srebrzysko” odbywał się będzie jedną jezdnią al. Żołnierzy Wyklętych. Ruch jednokierunkowy obowiązywał będzie w relacji do ul. Potokowej. Druga jezdnia będzie dwukierunkowa dla autobusów, taksówek i osób niepełnosprawnych posiadających aktualną kartę inwalidzką oraz mieszkańców, osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu. Mieszkańców oraz osoby prowadzące stałą działalność gospodarczą przy ul. Srebrniki zapraszamy do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni po identyfikatory na wjazd w zamknięty dla ruchu ogólnego rejon cmentarza od strony al. Żołnierzy Wyklętych. Wydawane one będą od 24 do 28 października (poniedziałek-piątek) w godzinach od 07.00 do 15.00 w siedzibie GZDiZ przy ul. Wyspiańskiego 9a. Identyfikatory wydawane będą przez Dział Inżynierii Ruchu w pokoju nr 131.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak dojechać na sopockie nekropolie? Zmiany w organizacji ruchu w okolicach cmentarzy

Wyłączony zostanie dla ruchu ogólnego wjazd w al. Żołnierzy Wyklętych z Ronda de la Salle’a. Objazd wyznaczony będzie ulicami: Potokową, Rakoczego, Jaśkowa Dolina i Grunwaldzką. Tymczasowe przystanki w relacji do ul. Potokowej wyznaczone zostaną na jezdni: jeden na wysokości skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, a drugi na wysokości skrzyżowania z ul. Srebrniki. Zamknięte dla ruchu ogólnego będą ul. Srebrniki i ul. Róży Ostrowskiej. Ul. Róży Ostrowskiej będzie jednokierunkowa dla pojazdów taxi w relacji do al. Żołnierzy Wyklętych, gdzie wyznaczony zostanie postój taxi. Na ul. Ogrodowej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy w relacji do ul. Potokowej. Dojazd dla mieszkańców ul. Róży Ostrowskiej odbywać się będzie od ul. Zabytkowej.

Od soboty 29 października na ul. Słowackiego obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w relacji do ul. Chrzanowskiego na odcinku od ul. Trawki do ul. Chrzanowskiego. Tego dnia wprowadzony zostanie również jeden kierunek ruchu na ul. Srebrniki na odcinku od wjazdu na teren osiedla mieszkaniowego do wiaduktu PKM. 29października zamknięta dla ruchu zostanie jezdnia przy bramie głównej cmentarza.

Cmentarz Srebrzysko

Miejsca parkingowe

Tymczasowe parkingi wyznaczone zostały na ul. Słowackiego od ul. Trawki w stronę ul. Reymonta i ul. Chrzanowskiego (ok. 70 miejsc postojowych) oraz na ul. Róży Ostrowskiej (ok. 40 miejsc postojowych).

W celu uniknięcia tłoku na ciągach komunikacyjnych cmentarza zwracamy się z prośbą do osób odwiedzających nekropolię o korzystanie nie tylko z bramy głównej, ale także z wejść bocznych, znajdujących się jak najbliżej poszczególnych kwater. Wejście na Cmentarz Centralny „Srebrzysko” możliwe będzie bramą główną, jak również 14 wejściami bocznymi, prowadzącymi od strony ul. Podleśnej, ul. Leśny Stok, Jaśkowej Doliny oraz ul. Ogrodowej.

Przypominamy jednocześnie, że w dniach od 28 października do 2 listopada włącznie wjazd na teren Cmentarza Centralnego „Srebrzysko” będzie zabroniony. Zakaz dotyczyć będzie także osób powyżej 65. roku życia oraz osób niepełnosprawnych ruchowo. W pozostałe dni wjazd na cmentarz możliwy będzie zgodnie z regulaminem korzystania z cmentarzy komunalnych w Gdańsku.

Cmentarz Oliwski

Do cmentarza w Oliwie dojazd prowadzić będzie ul. Opacką, która będzie jednokierunkowa od al. Grunwaldzkiej lub dwukierunkowym fragmentem ul. Opackiej od ul. Spacerowej. Na ul. Czyżewskiego będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu w relacji do Sopotu.

Cmentarz Oliwa Opacka

Miejsca postojowe

  • na parkingu przy ul. Cystersów (ok. 40 miejsc postojowych),
  • na placu u zbiegu ul. Tatrzańskiej i ul. Czyżewskiego (ok. 40 miejsc postojowych)
  • po prawej stronie ul. Czyżewskiego (ok. 200 miejsc postojowych) za bramą na cmentarz.

Na ul. Opackiej i ul. Czyżewskiego, poza miejscami do tego wyznaczonymi obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się.

W celu uniknięcia tłoku na ciągach komunikacyjnych cmentarza zwracamy się z prośbą do osób odwiedzających nekropolię o korzystanie nie tylko z bramy głównej, ale także z wejść bocznych, znajdujących się jak najbliżej poszczególnych kwater. Wejście na Cmentarz Oliwski możliwe będzie bramą główną przy ul. Opackiej, jak również 7 wejściami bocznymi. 4 wejścia zlokalizowane są wzdłuż ul. Czyżewskiego, natomiast 3 wejścia znajdują się od strony siedziby Telewizji Polskiej.

Cmentarz Salvator Nowy

Dojazd do Cmentarza Salvator Nowy na Chełmie odbywał się będzie jednokierunkową ul. Stoczniowców, w relacji do ul. Hirszfelda. Dla drugiego kierunku objazd będzie przebiegał ulicami Odrzańską, Worcella i Cienistą.

Cmentarz Stoczniowców

Cmentarz Garnizonowy

Ruch na ul. Dąbrowskiego odbywał się będzie dwukierunkowo. Po  obu stronach jezdni obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania. Zaparkować będzie można na terenie Placu Zebrań Ludowych. Postój taxi będzie przy ul. 3 go Maja poniżej Dworca PKS. W sobotę 29 października wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się na ul. Dąbrowskiego oraz 3 Maja.

Cmentarz św. Franciszka

Dojazd do Cmentarza Św. Franciszka na Siedlcach możliwy będzie od ul. Kartuskiej, od ul. Nowolipie do ul. Zielony Stok. Miejsca postojowe dla odwiedzających tę nekropolię wyznaczono na jezdni ul. Nowolipie, w relacji Schuberta – Kartuska.

Cmentarz św. Ignacego

Do Cmentarza Św. Ignacego na Oruni dojechać będzie można jednokierunkowym wjazdem od ul. Trakt Św. Wojciecha przez most (na wysokości posesji nr 37). Wyjazd jednokierunkowym fragmentem ul. Brzegi (od mostu do ul. Cienistej).

Odcinek ul. Brzegi od ul. Podmiejskiej do mostu będzie bez przejazdu.

Miejsca postojowe wyznaczone zostaną na jednokierunkowym odcinku wzdłuż ul. Brzegi (ok. 80 miejsc parkingowych). Ul. Stoczniowców będzie jednokierunkowa.

Cmentarz Brzegi

Cmentarz św. Jadwigi

Dojazd w rejon Cmentarza Św. Jadwigi w Nowym Porcie możliwy będzie wyłącznie od strony ul. Marynarki Polskiej jednokierunkową ul. Wyzwolenia. Ul. Ks. Góreckiego zostanie wyłączona z ruchu ogólnego z wyjątkiem taxi z wjazdem od strony ul. Marynarki Polskiej przy Morskim Domu Kultury. Miejsca postojowe wyznaczone będą na parkingu Morskiego Domu Kultury.

Cmentarz Sobieszewski

Nie przewidziano wprowadzenia zmian w organizacji ruchu.

Wszystkich Świętych. Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej

W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych uruchomione zostaną dodatkowe linie autobusowe: 601, 610 i 627 oraz tramwajowe: 63, 66 i 68. Dwa największe gdańskie cmentarze połączą linie 610 i 627. We wtorek 1 listopada autobusy linii 610 będą kursować co 4 minuty. Zwiększona zostanie liczba kursów na wybranych liniach autobusowych i tramwajowych. Dogodny dojazd do Cmentarza Łostowickiego zapewnią tramwaje linii: 2, 6, 63, 66 i 68. Najbliżej do bramy głównej nekropolii będzie od przystanku tramwajowego „Wilanowska”.

28 października (piątek)

Na wszystkich liniach autobusowych i tramwajowych obowiązywać będą powszednie rozkłady jazdy.

29 października (sobota)

Obowiązywać będą sobotnie rozkłady jazdy,

30 października (niedziela)

Obowiązywać będą niedzielne rozkłady jazdy. Ponadto:

Autobusy

Linia 107

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona zostanie częstotliwość do co 45 minut.

Linia 115, 162, 227

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona będzie częstotliwość do co 10 minut.

Linia 195

Autobusy będą jeździć w godz. 08:00 – 16:00 z częstotliwością co 30 minut.

Linia 601

Uruchomiona zostanie na trasie Dworzec Główny – Kartuska – Siedlce – Łostowicka – Cmentarz Łostowicki. Autobusy jeździć będą w godz. 09:00 – 17:00 co 10 minut.

Linia 627

Uruchomiona będzie na trasie Żabianka SKM – Chłopska – Hynka – Żołnierzy Wyklętych – Cmentarz Srebrzysko – Piecki-Migowo – Emaus – Cmentarz Łostowicki – Chełm Witosa. Autobusy kursować będą w godz. 08:00 – 16:00 co 10 minut.

Tramwaje

Linia 3

Nie będzie funkcjonować, zostanie zastąpiona przez linię 63.

Linia 6

W godz. 09:00 – 17:00 zwiększona będzie częstotliwość do co 10 minut.

Linia 63

Uruchomiona będzie przez cały dzień na trasie: Nowy Port – Brzeźno – Opera – Dworzec Główny – Chełm – Łostowice Świętokrzyska. Tramwaje kursować będą co 20 minut.

Linia 68

Uruchomiona będzie na trasie: Stogi – Śródmieście SKM – Łostowice Świętokrzyska z częstotliwością co 20 minut.

31 października (poniedziałek)

Obowiązywać będą powszednie rozkłady jazdy. Ponadto:

Autobusy

Linia 115, 162

W godz. 08:00 – 14:00 zwiększona zostanie częstotliwość do co 10 minut.

Linia 227

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona będzie częstotliwość do co 10 minut.

Tramwaje

Linia 6

W godz. 09:00 – 14:00 zwiększona zostanie częstotliwość do co 10 minut.

1 listopada (wtorek)

Obowiązywać będą sobotnie rozkłady jazdy. Ponadto:

Autobusy

Linia 107

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona będzie częstotliwość do co 45 minut.

Linia 108

Przez cały dzień obowiązywać będzie objazd w kierunku Dworca Głównego przez ul. Cienistą (autobusy nie będą jeździć ul. Stoczniowców).

Linia 111

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona zostanie częstotliwość do co 20 minut.

Linia 115, 175

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona będzie częstotliwość do co 10 minut.

Linie 116, 136

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona zostanie częstotliwość do co 30 minut. Autobusy, zamiast przez „starą” Słowackiego, w obu kierunkach pojadą objazdem przez al. Żołnierzy Wyklętych.

Linia 117

W kierunku Jelitkowa obowiązywać będzie objazd przez al. Grunwaldzką zamiast przez ul. Czyżewskiego. W kierunku Sopotu – trasa bez zmian, tj. przez ul. Czyżewskiego.

Linia 118

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona zostanie częstotliwość do co 15 minut. Przez cały dzień obowiązywać będzie objazd w kierunku Dworca Głównego przez ul. Cienistą (autobusy nie będą jeździć ul. Stoczniowców).

Linia 120, 122, 157, 210

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona będzie częstotliwość do co 30 minut.

Linia 227

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona zostanie częstotliwość do co 8 minut.

Linia 601

Uruchomiona zostanie na trasie Dworzec Główny – Kartuska – Siedlce – Łostowicka – Cmentarz Łostowicki. Autobusy jeździć będą w godz. 09:00 – 17:00 co 10 minut.

Linia 610

Uruchomiona będzie na trasie: Wrzeszcz PKP – Cmentarz Srebrzysko – Cmentarz Łostowicki. Autobusy jeździć będą w godz. 08:00 – 16:00 co 4 minuty.

Linia 627

Uruchomiona będzie na trasie Żabianka SKM – Chłopska – Hynka – Żołnierzy Wyklętych – Cmentarz Srebrzysko – Piecki-Migowo – Emaus – Cmentarz Łostowicki – Chełm Witosa. Autobusy kursować będą w godz. 08:00 – 16:00 co 8 minut.

Tramwaje

Linie 2, 10

W godz. 09:00 – 17:00 zwiększona zostanie częstotliwość kursowania do co 10 minut.

Linia 3

Nie będzie funkcjonować. Zostanie zastąpiona przez linię 63.

Linie 5, 6

Skorygowane zostaną godziny odjazdów.

Linia 63

Uruchomiona będzie przez cały dzień na trasie: Nowy Port – Brzeźno – Opera – Dworzec Główny – Chełm – Łostowice Świętokrzyska. W godz. 09:00 – 17:00 tramwaje kursować będą z częstotliwością co 10 minut.

Linia 66

Uruchomiona zostanie na trasie: Strzyża – Łostowice Świętokrzyska w godz. 09:00 – 17:00. Tramwaje jeździć będą co 6-7 minut. Uwaga! Kursy w kierunku Łostowic rozpoczną się od przystanku „Zajezdnia”. W kierunku Strzyży zakończą się na pętli „Strzyża PKM”.

Linia 68

Uruchomiona będzie na trasie: Stogi – Śródmieście SKM – Łostowice Świętokrzyska w godz. 09:00 – 17:00, z częstotliwością co 10 minut.

2 listopada (środa)

Obowiązywać będą rozkłady jazdy w dni powszednie. Ponadto:

Autobusy

Linia 115, 162

W godz. 08:00 – 14:00 zwiększona zostanie częstotliwość do co 10 minut.

Linia 227

W godz. 08:00 – 16:00 zwiększona będzie częstotliwość do co 10 minut.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze