Fot. Ze zbiorów ZKP i KS Pomorania

Zmarł Edmund Szymikowski, inicjator konkursów haftu kaszubskiego w Lini

Zmarł Edmund Szymikowski, wieloletni dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini, prezes ZKP/o. Linia, prezes Chóru Pięciolinia, pomysłodawca i organizator łącznie aż 26 edycji konkursów haftu kaszubskiego w Lini. 11 maja tego roku miał zostać uhonorowany i odebrać Medal Stolema za rok 2020 – najważniejszą nagrodę przyznawaną przez młodych Kaszubów z Klubu Studenckiego Pomorania, działającego przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim.
23.04.2022 / 09:13

Właśnie dotarła do nas druzgocąca wiadomość o śmierci Edmunda Szymikowskiego - wyjątkowego hafciarza, animatora kultury, inicjatora konkursu haftu w Lini, byłego prezesa ZKP o/Linia i laureata Medalu Stolema za 2020 rok – napisali w mediach społecznościowych młodzi z Pomoranii. - Jeszcze bardziej niż dotychczas żałujemy, że pandemia pokrzyżowała nasze plany i zmusiła do zorganizowania gali dopiero wiosną tego roku. Żegnamy dziś prawdziwego Stolema. Podczas tegorocznej gali pamięć o Nim zajmie honorowe miejsce – zapewniają członkowie Klubu Studenckiego Pomorania.

Fot. Ze zbiorów ZKP i KS Pomorania

Gminny Ośrodek Kultury w Lini podkreśla, że Edmund Szymikowski całe swoje życie poświęcił pracy na rzecz lokalnej społeczności. Twierdził, że Dom Kultury to jego drugi dom, dokumentował historię Lini i gminy Linia prowadząc kroniki chóru, ZKP, OSP i GDK. Był autorem licznych wystaw i publikacji z zakresu haftu kaszubskiego, w tym teki autorskiej inspirowanej haftem szkoły żukowskiej. Uwielbiał pracę w ogrodzie, układał przepiękne kompozycje z kwiatów. Był do granic obowiązkowy. Pochodził z Żukowa, ale swoje życie związał z Linią.

Dawid Jaskulski

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze