Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Spacerujmy ze sztuką. Jestem spacerownik kulturalny

Jesień przywitała nas wszystkim tym, z czym ją kojarzymy. Ciepłe podmuchy wiatru przeplatane chłodnymi. Słońce na przemian z deszczem. W tym czasie, jeszcze bardziej niż zwykle, można odczuć, że ciągła zmiana jest szansą na pojawienie się czegoś nowego. Liczymy, że najbliższe tygodnie będą dla Państwa pełne inspiracji. Serdecznie zapraszamy na zestawienie wydarzeń artystycznych na terenie Pomorza, na które warto zwrócić uwagę w najbliższych tygodniach.
Spacerujmy ze sztuką.  Jestem spacerownik kulturalny

Autor: materiał prasowy

Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci - Muzeum Miasta Gdyni, 02.07.2023 r. - 02.06.2024 r.

Czy dizajn ma wpływ na nas samych, na społeczeństwo, którego jesteśmy częścią? Czy projektując przestrzeń, zwłaszcza przestrzeń publiczną, można projektować relacje, zmieniać myślenie odbiorców i czynić ich bardziej świadomymi obywatelami? Na każde z tych pytań odpowiedzi można szukać na nowej wystawie organizowanej w Muzeum Miasta Gdyni. Na bohatera najnowszej wystawy w cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, Muzeum Miasta Gdyni wybrało Jakuba Szczęsnego. Organizatorzy podkreślają, że nie mieli wątpliwości, że jego wszechstronna twórczość pozwoli pogłębić zagadnienie, które postawili w tym roku w centrum uwagi – dizajn i społeczeństwo. Na wystawie zobaczyć będzie można, w jaki sposób architektura przenika się z dizajnem oraz co ciekawego może powstać na ich styku. Twórcy przyglądają się bliżej mikrodomom, szczególnie popularnym w czasie pandemii. Pytają, czy faktycznie jako społeczeństwo potrzebujemy wciąż więcej i więcej przestrzeni. A może warto, dla wspólnego dobra, powiedzieć „nie” nadmiernej konsumpcji? Organizatorzy zestawiają ze sobą unikatowy Dom Kereta i powtarzalne (choć możliwe do dostosowania do indywidualnych potrzeb) mikrodomki modułowe, by poruszyć temat minimalizmu i ograniczenia jako istotnych społecznie wartości. Dzięki temu pojawia się ciekawe napięcie między architekturą i dizajnem – instalacjami Jakuba Szczęsnego w przestrzeni publicznej, które są w zamyśle architekturą w działaniu, rodzajem performansu. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na społeczny wymiar projektowania.

Dokumentacja wystawy Polskie Projekty Polscy Projektanci

Schronienie: dobrostan Muzeum Narodowe w Gdańsku, 26.10.2023 r. – 1.09.2024 r.

Schronienie to przestrzeń spokoju i harmonii. Miejsce bezpieczne i wspólne, gościnne i przyjazne. Gniazdo, o które dbamy, azyl, którym się opiekujemy. Schronieniem jest nasz dom, rodzina, najbliższa wspólnota, otaczająca nas natura, nasza planeta. Schronieniem jest nasze ciało. Tutaj pojawia się naturalne pytanie: jak ochronić schronienie? Wystawa „Schronienie: dobrostan” jest podsumowaniem dwuletniego międzynarodowego projektu artystyczno-edukacyjnego „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”. Jest to próba utworzenia otwartej i kreatywnej przestrzeni, która łączy świat kultury ze światem natury, świat ludzi ze światem istot nie-ludzkich – roślin i zwierząt, świat nauki ze światem sztuki. To opowieść o dziedzictwie kulturowym i naturalnym oraz o zmianach klimatycznych i poszukiwaniu metod reagowania na nie, opartych na wiedzy dawnych pokoleń, współczesnej nauce, sztuce i edukacji. To także opowieść o tym, co nas łączy w wielokulturowym świecie, o spotkaniu przy wspólnym stole. Sercem projektu jest interdyscyplinarna twórcza współpraca. Scenariusz wystawy powstał dzięki współpracy z partnerami projektu z Norwegii, Islandii i Polski oraz wsparciu merytorycznemu badaczek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do stworzenia wystawy zaproszono grono międzynarodowych ekspertów/ekspertek z zakresu ekologii, antropologii kultury i etnografii, edukatorów/edukatorek z miejskiego Teatru Miniatura, projektantów ze studia architektoniczno-badawczego Centrala, a także artystów/artystki norweskich – z Trøndelag Bildende Kunstnere (TBK) z Trondheim, niemieckich i polskich.

Wystawa Schronienie

Dominika Gierszewska W oczach mi się tli od nowa – Gdańska Galeria Miejska - 13.10.2023 r. – 10.12.2023 r.

Wielu teoretyków sztuki podkreśla, że to, co odróżnia twórców od widzów, to umiejętność obserwacji. Każdego dnia, w trakcie spacerów, lektury, czy obserwowania przyrody, artyści potrafią znaleźć w otaczającej ich przestrzeni fascynujące fragmenty. Właśnie dlatego tak trudno jest określić, co było ich inspiracją. Natchnienie spływa zewsząd. Serdecznie polecamy wystawę Dominiki Gieraszewskiej w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Wykorzystując instalacje wykonane z obiektów ready made oraz poezję, artystka pokazuje efekt swoich obserwacji z otaczającego ją pejzażu oraz bada mechanizmy indywidualnego postrzegania. Skupia naszą uwagę na wybranych, nieoczywistych elementach tego, co dostrzega podczas spacerów czy podróży. Niczym flaner obserwujący miejskie pasaże. Wprowadza nas w świat swoich spostrzeżeń, bawiąc się proporcjami i perspektywą, zmniejszając lub powiększając codzienne przedmioty oraz nadając im nowe znaczenia. Tu latarnia uliczna staje się wrogiem zachodów słońca, ślizgawka potworem, a bonzai wielkim lasem. Stworzone przez nią obiekty są metaforą uczuć, jakie wzbudza w niej otaczający świat. Skupiając się na zagadnieniu postrzegania, Gierszewska konfrontuje odbiorców również z problemem braku uwagi, wiecznego rozproszenia wynikającego z nadmiaru bodźców. Wszystkim, którzy mają ochotę spróbować swoich sił w walce z wewnętrznym i zewnętrznym chaosem, a także postawić stopę na pierwszym wersie wiersza Dominiki, zapraszamy do czujności i obserwacji tego, co ich otacza.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama