Elżbieta Pryczkowska ze Szkoły Podstawowej w Tuchomiu to zwyciężczyni tegorocznej edycji „Bëlny szkólny”. W Dniu Edukacji Kaszubskiej nagrodę po raz czwarty wyjątkowym pedagogom i nauczycielom przyznało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Pierwsza historyczna tablica informacyjna o sołectwie Głusino-Stażki w gminie Kartuzy została uroczyście odsłonięta i poświęcona. Upamiętniono na niej sołtysów urzędujących tam po II wojnie światowej oraz wójta dawnej gminy Sianowo Leona Barembrucha (zamordowanego przez sowietów), który był mieszkańcem Głusina.
Będzie to opowieść o moim dziadku Bernardzie Chamier-Gliszczyńskim, moich pradziadkach - Antoninie i Leonie Chamier-Gliszczyńskich i bracie pradziadka, Augustynie. Rodzinie z pogranicza polsko-niemieckiego i ich wojennych losach. Będzie i tragicznie i optymistycznie. Jak w życiu.
W sobotę, 31 sierpnia, u zbiegu ulic Minogi i Świętojańskiej w Gdańsku, oficjalnie odsłonięto pomnik Lecha Bądkowskiego – pisarza, publicysty i działacza społecznego oraz jednego z założycieli Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Data i miejsce odsłonięcia pomnika nie były przypadkowe. W uroczystości udział wziął premier Donald Tusk.
To wyjątkowe wydarzenie promujące dziedzictwo i kulturę Kaszub Północnych z rekonstrukcją połowu szprot i degustacją prażnicy z bretlingami. A na deser Czarne Kapelusze i Siergiej Kriuczkow. Impreza potrwa do nocy.
Kartuzy wkrótce zyskają kolejny atrakcyjny punkt na mapie miasta. Teren nad Jeziorem Klasztornym Dużym stanie się miejscem wypoczynku i rekreacji. Umowa na wykonanie nowej inwestycji została już podpisana. Jej efekty zobaczymy w przyszłym sezonie.
Rolnicy z Pomorza jako pierwsi w kraju wyszli ponownie na ulicę, by pokazać rządzącym „żółtą kartkę”. Jak mówili podczas protestu w Silnie, w gminie Chojnice, chcą przypomnieć, że ich postulaty i prośby nadal nie zostały spełnione. Dlatego postanowili w sezonie wakacyjnym zablokować ostrzegawczo drogę 240.
Cudze chwalicie, swego nie znacie… Nie tylko Anglicy mają swoje Stonehenge, my też na Pomorzu możemy się pochwalić kamiennymi kręgami, przy których dzieje się magia.
Flaga kaszubska jest symbolem więzi łączącej Kaszubów i ich tożsamości. 18 sierpnia przypada jej doroczne święto. Tego dnia w różnych zakątkach Kaszub powiewają flagi w czarno-żółtych barwach. W Gdańśku kaszubska flaga wciągana jest na maszt na Górze Gradowej, w Gdyni tradycyjnie zdobią maszty przy pomniku Antoniego Abrahama na placu Kaszubskim. I to przez cały rok.
W sobotę i niedzielę na Skwerze Heweliusza przy ul. Rajskiej w ramach Jarmarku Św. Dominika odbędzie się już po raz trzeci Pomorskie Święto Rzemiosła. Jego organizatorem jest Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, a jednym z patronów medialnych zostało „Zawsze Pomorze”.
11 sierpnia przypada kolejna rocznica tragicznej nawałnicy, która w 2017 roku przeszła przez województwo pomorskie, a zwłaszcza gminy Chojnice, Brusy i Czersk. Choć od tamtych wydarzeń minęło siedem lat, pamięć o tragicznie zmarłych, jest nadal żywa. Już w piątek przy obelisku zmarłych harcerek złożono kwiaty, a dziś odbędzie się msza w intencji ofiar nawałnicy.
Już w sobotę, 10 sierpnia, Żukowo stanie się stolicą pomorskiego haftu. W ten dzień zjadą się tu hafciarki i hafciarze z całego województwa, by wziąć udział w III Pomorskim Salonie Haftu Tradycyjnego.