Lepszy dostęp do kolei na Pomorzu i nowe możliwości podróżowania pociągami pojawią się po modernizacji linii kolejowej nr 201, łączącej województwo kujawsko-pomorskie z naszym województwem. 12 grudnia przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych podpisali umowę z wykonawcą inwestycji. Prace modernizacyjne prowadzone są od 2021 r.
514 uczestników z 33 szkół województwa pomorskiego wzięło udział w trzeciej edycji Konkursu Wiedzy o Kaszubach Tatczëzna organizowanego przez redakcję „Zawsze Pomorze” przy współudziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Sejmiku Województwa Pomorskiego i Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się we wtorek, 10 grudnia w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.
„Chełmowskiego wszechświat wyobrażony” – to tytuł nowej wystawy w Muzeum Etnograficznym w Gdańsku. Wystawy niezwykłej, mogę już powiedzieć, choć wernisaż w piątek, ale też twórca, którego prace zobaczymy był wyjątkowy.
Z woli boskiej czy nie, język kaszubski popłynie ze sceny Opery Narodowej za sprawą Danuty Stenki i Damiana Wilmy. W tej historii nic nie jest takie, jakim się wydaje.
Mnóstwo atrakcji czekało na mieszkańców Kościerzyny na tradycyjnym świątecznym jarmarku. Zapłonęły światełka na choince, co oznacza, że w mieście zapanował już przedświąteczny nastrój.
"Szpitale Pomorskie" od poniedziałku, 9 grudnia, dysponują czterema nowoczesnymi ambulansami. Są to jedne z pierwszych w kraju karetki w zabudowie kontenerowej, które ze względu na większą przestrzeń pozwalają na optymalną pracę personelu i większy komfort pacjentów. Karetki będą stacjonować w Wejherowie, Szemudzie i Rumi.
Tragiczny wypadek w Szumlesiu Królewskim, w powiecie kościerskim. Samochód osobowy uderzył w drzewo. Zginął 25-letni mieszkaniec powiatu kościerskiego.
Jest już adwent. Choć zabawa andrzejkowa, w której uczestniczyłem, zakończyła się po północy, to jednak w głowie pozostaje myśl, że kiedyś, niezależnie od tego, że kalendarzowo adwent zalicza się w większości do jesieni, za oknami panowała sroga zima, która uniemożliwiała, a przynajmniej poważnie utrudniała, codzienne życie.
Wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański „szuka” zaginionych mieszkańców, a jednocześnie chce zmobilizować tych, którzy mieszkają w „jego” gminie, do meldunku. Dlatego przeznaczy aż 100 tys. zł na nagrody w loterii dla tych, którzy się do gminy nie tylko przeprowadzą (lub już to zrobili), ale też dodatkowo się w niej zameldowali.
Gmina Chojnice kupiła fotopułapki. Mają pomóc łapać śmieciarzy podrzucających śmieci, wątpliwej jakości artystów zostawiających bazgroły na przystankach czy też wandali, którzy swoją energię lub głupotę rozładowują na publicznym mieniu. – To nasza odpowiedź na te problemy, które zgłaszają nam radni i sołtysi – mówi zastępca wójta gminy Chojnice Janusz Szczepański.
Z zapałem koncentruję się na tradycji, bo jeżeli zapomnimy o tym, co było sto lat temu, to kuchnia kaszubska zniknie, także z Internetu – mówi Rafał Nowakowski, współautor książki „Posmakuj Kartuz i Szwajcarii Kaszubskiej. Tradycje kulinarne”.
Pisałem już różne teksty. Laudację pogrzebową przydarza mi się tworzyć po raz pierwszy. Nie dlatego, że w moim kręgu nie było śmierci, a dlatego, że nie lubię, nie czuję potrzeby dzielenia się z często obcymi mi osobami swoimi emocjami i uczuciami, wolę przeżywać takie momenty wewnętrznie.