Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wiedno Kaszëbë (Zawsze Kaszuby)

Oria Magic House
Tradycyjny smak we współczesnej formie. Gdańska restauracja podjęła wielkie wyzwanie

Gdańska restauracja Oria Magic House postanowiła połączyć tradycyjne kaszubskie smaki i współczesną formę. Efekt? Znakomity! O swoich wrażeniach pisze Rafał Nowakowski.

Dzisiaj, 16:28
Karuzela – Noc Świętojańska, Sobótki, rzeźba Ireny Brzeskiej z Kożyczkowa
Święty Jan Chrzciciel od kuchni. „Szarańcza”, piołun, dziurawiec i kapusta

Świętych wymienianych w liturgii Kościoła katolickiego jest tak dużo, że można się pogubić. W tych dniach myślimy jednak głównie o jednym – pustelniku, męczenniku i proroku. To właśnie z nim, św. Janem Chrzcicielem, obrzędowość ludowa wiąże dzień i – przede wszystkim – noc przesilenia wiosenno-letniego.

Wczoraj, 09:00
Andrzej Lemańczyk zdobywcą Bursztynowej Klëki 2024
Andrzej Lemańczyk zdobywcą Bursztynowej Klëki 2024

W ubiegłym roku cieszył się z niej Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa, bo jak przyznał podczas jej wręczenia prezes ZKP Jan Wyrowiński: „Nie miał sobie równych”. W tym roku otrzyma ją były wójt gminy Lipnica Andrzej Lemańczyk. Odbierze ją 6 lipca br. podczas jubileuszowego XXV Zjazdu Kaszubów w Kościerzynie.

20.06.2024 22:59    1
Reklama
Zjazd Kaszubów
6 lipca Światowy Zjazd Kaszubów w Kościerzynie. Gwiazdą Sara James!

Kaszubi odliczają już dni do kolejnego wielkiego święta. 6 lipca, tym razem w Kościerzynie, odbędzie się XXV Światowy Zjazd Kaszubów. Znany jest już program obchodów oraz godziny kursowania pociągu Transcassubia.

18.06.2024 11:00
prażnica na brétlingach
Kaszubska prażnica na brétlingach na liście produktów tradycyjnych

Już 187 pozycji liczy lista produktów tradycyjnych z województwa pomorskiego. Ministerstwo Rolnictwa zaktualizowało ją w maju tego roku. Najmłodsza stażem na tej liście jest prażnica na brétlingach, specjalność kuchni kaszubskiej. Co ciekawe, województwo pomorskie plasuje się na czwartym miejscu pod względem liczby zarejestrowanych polskich produktów tradycyjnych.

17.06.2024 21:11
grupa bombowa Newton
Wystawa w Wejherowie poświęcona pilotom Dywizjonu 303

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Piloci z Kaszub w Bitwie o Anglię”. Wernisaż w piątek, 14 czerwca o godzinie 17:00.

13.06.2024 20:31
Reklama
Chojnicki Klub Żeglarski
Najstarszy w Polsce klub żeglarski doczeka się porządnej siedziby?

Gotowa jest koncepcja modernizacji budynku Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. To najstarszy klub żeglarski w Polsce, który dwa lata temu obchodził 100-lecie istnienia, a obecnie jest też czołowym klubem w kraju pod względem sukcesów. Obecna siedziba ChKŻ nie jest wizytówką regionu ani też wielu wychowanych w nim mistrzów żeglarstwa.

09.06.2024 14:13
Stasia Budzisz, Welewetka
Kaszubskości oblicz wiele? Po lekturze „Welewetki” Stasi Budzisz

Przeczytałam „Welewetkę” w dwa kolejne wieczory. W drodze była ze mną od trzech tygodni. Zmieniała biurka i torby. I nie chodziło tylko o czas, który pomyka coraz szybciej, ani o wysokość „stosu wstydu” nieprzeczytanych książek, piętrzących się przy łóżku: mam spory problem z lekturami, o których dochodzą do mnie zewsząd entuzjastyczne opinie. Wyśrubowanym oczekiwaniom po piętach depcze często rozczarowanie.

07.06.2024 10:44
Para turystów podrzuciła śmieci w turystycznych Swornegaciach
Para turystów podrzuciła śmieci w Swornegaciach. „Pokażemy tym brudasom”

Wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański za punkt honoru postawił sobie znalezienie osoby lub osób, które w pierwszy czerwcowy weekend podrzuciły za remizę w Swornegaciach sporo śmieci. - Poczułem się, jakby mi ktoś napluł do talerza przed jedzeniem – mówi wójt.

06.06.2024 12:13
Reklama
plac zabaw
Chojnice: Mniej placów zabaw? Burmistrz stawia na jakość, opozycja krytykuje

Z jednej strony, miasto inwestuje 700 tys. zł w dwa nowe place zabaw w parku 1000-lecia, a z drugiej, chce likwidować mniejsze miejsca do zabaw dla dzieci. – Mierzmy siły na zamiary – mówi burmistrz Chojnic Arseniusz Finster. Opozycja nie zostawia na tym pomyśle suchej nitki.

05.06.2024 14:25
Łąbędzi Staw, Puck
Puck: Tak będzie nazywało się jeziorko polodowcowe. Wybrano nazwę

Nie Jezioro Oksfordzkie, choć było blisko, ani Òkò Pùrtka. Jeziorko polodowcowe w Pucku otrzymało inną, nową nazwę. Kto jest jej autorem? Sprawdźcie.

05.06.2024 11:39
smoczki
Hulajnogi, konsole oraz body z wzorem kaszubskim za meldunek w Chojnicach?

Po naszym artykule odnośnie pomysłu losowania rowerów lub innych nagród dla osób, które przemeldują się do gminy Chojnice, radny miasta Chojnice Patryk Tobolski przypomniał, iż z podobnym pomysłem zwracał się już wcześniej do władz Chojnic. Wówczas jednak bezskutecznie. Radny Tobolski nadal uważa, że warto wśród nowych chojniczan losować, np., hulajnogi elektryczne lub konsole do gier. A ponadto chciałby, by świeżo upieczeni rodzice dostawali od miasta wyprawkę.

04.06.2024 14:03
Reklama