Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Zawsze Opinie

Cezary Obracht-Prondzyński
Przez 20 lat Polska dawała możliwości. Dzisiaj daje impuls do zmian

W czasach spokoju byliśmy zieloną wyspą, wspierającą inne gospodarki, dzisiaj dajemy impuls do zmian i – gdy na Europę wpływa wojna, wywołana przez Rosję - jesteśmy istotnym głosem przestrogi – mówi prof. Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog antopolog i historyk

15.04.2024 14:07
Wybierzmy ludzi oddanych lokalnej społeczności
Wybierzmy ludzi oddanych lokalnej społeczności

Po przełomowych wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku, już w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia czekają nas kolejne ważne głosowania w Polsce lokalnej. Tym razem wybieramy składy samorządów gminnych, powiatowych i sejmiku wojewódzkiego. Wynik tych wyborów samorządowych będzie kluczowy przede wszystkim dla mieszkańców, ale też dla przyszłości partii politycznych. Koalicja 15 października liczy, że jej reprezentanci w wyborach do sejmików wojewódzkich powtórzą wynik z wyborów parlamentarnych. Dla PiS słaby wynik w wyborach samorządowych będzie sygnałem do pogłębienia trendu spadkowego w sondażach opinii publicznej.

04.04.2024 05:00
Mariusz Szmidka
Nadziei, że Dobro przyjdzie i zwycięży

Wielkanoc to wyjątkowy czas, w którym Polacy obchodzą i celebrują Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, najważniejsze święto w Kościele katolickim. Jednak z drugiej strony w tym roku będziemy je obchodzić w okolicznościach szczególnych.

29.03.2024 21:05
Reklama
Czy da się żyć bez Facebooka?
Czy da się żyć bez Facebooka?

„Matrix jest wszędzie, otacza nas ze wszystkich stron. Nawet tu i teraz. Widzisz go wyglądając przez okno i włączając telewizor. Czujesz, gdy idziesz do pracy, czy do kościoła, gdy płacisz podatki”. Ta słynna kwestia wygłaszana w filmie „Matrix” przez Morfeusza, jednego z głównych bohaterów, w zasadzie oddaje popularność Facebook. Serwis w tym roku świętuje 20 lat istnienia. I trudno dziś wyobrazić sobie bez niego internet. F

23.03.2024 11:00
Rządowa studniówka
Rządowa studniówka

Mija sto dni rządu Donalda Tuska, który jako pierwszy w historii powstał w tzw. drugim kroku konstytucyjnym. Jest to rząd stworzony przez „Koalicję 15 października”, zawiązaną między Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Lewicą. Koalicja otrzymała ogromne poparcie wyborców, którzy odsunęli PiS od władzy, obdarzyli zaufaniem te trzy komitety wyborcze, a teraz – co oczywiste - oczekują realizacji złożonych obietnic. A to wcale nie jest takie łatwe.

23.03.2024 10:00    1
Mariusz Szmidka
Kaszubi strzegą tych wartości i tego dziedzictwa

Fundamentem identyfikacji Kaszubów, oprócz języka kaszubskiego, powinna być znajomość własnych dziejów. Dlatego niezwykle ważne jest upowszechnianie wiedzy i świętowanie Dnia Jedności Kaszubów, który został ustanowiony na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach z 19 marca 1238 roku, kiedy to w bulli Grzegorza IX szczeciński książę Bogusław I został nazwany „księciem Kaszub”.

15.03.2024 18:50
Reklama
Justyna Zorn
Abp Wojda na czele KEP to rozczarowujący wybór. Nic się w Kościele nie zmieni

Wybór abp. Tadeusza Wojdy na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski komentuje Justyna Zorn, aktywistka katolicka, jedna z organizatorek akcji protestacyjnych przeciw tuszowaniu przypadków pedofilii w polskim Kościele.

14.03.2024 15:00    2
Bogdana Wachowska
Równe prawa, ale wciąż nierówne szanse

Gdybyśmy przeanalizowali tylko, a może aż, ostatnie nieco ponad 100 lat, kiedy kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze (listopad 1918 roku), do jakich wniosków byśmy doszli? Czy obecnie kobiety mają łatwiej niż kiedyś? Czy dzisiaj to nie Lech Wałęsa, a Anna Walentynowicz mogłaby stanąć na czele strajku stoczniowców? Dlaczego według raportu WUP z 2023 roku wśród 155 prezesów i prezesek zarządów znalazło się tylko 19 kobiet? Pewnie dzisiaj – w Dniu Kobiet – podczas dyskusji padnie wiele innych pytań i ciekawych wniosków.

08.03.2024 12:06
Zbigniew Canowiecki
Czas kobiet

I znowu Kobiety jako pierwsze powiedziały głośno, co wielu z nas myśli o rolniczych protestach.

02.03.2024 10:00
Reklama
Stanisław Danielewicz
O muzyce nade wszystko. Presley jako taki, a jeżeli nie, to dlaczego

Niecałe dwa lata dzielą wejście na ekrany dwa filmy poświęcone jednej z największych gwiazd muzyki pop, Elvisowi Presleyowi. W 2022 roku był „Elvis”, w reżyserii Baza Luhrmana, teraz przez ekrany przemyka „Priscilla” w reżyserii Sofii Coppoli.

01.03.2024 14:13
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka