Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama

Zawsze Zdrowie

lekarz
Podwyżki dla lekarzy 2024. Ponad tysiąc zł więcej dla lekarza specjalisty

To już ostatnie dni – do końca maja – na porozumienie dyrektorów szpitali i związków zawodowych. Od 1 lipca ustawowo wchodzą w życie podwyżki płacy minimalnej w ochronie zdrowia. Minimalna pensja pracowników medycznych zależy od średniej krajowej. Lekarz specjalista na etacie zarobi co najmniej 10 375,45 zł, a pielęgniarka z tytułem magistra minimum 9230,57 zł.

Wczoraj, 18:06
afrykański kleszcz Hyalomma (Monster tick)
Gigantyczny kleszcz Hyalomma pojawił się w Polsce. Przybysz z Afryki jest bardzo niebezpieczny

Kiedy napije się krwi, może osiągać około dwa centymetry długości. Przenoszony przez ptaki kleszcz afrykański Hyalomma został po raz pierwszy zaobserwowany w Holandii w 2007 r. Potem pojawił się w Niemczech, Ukrainie, na Węgrzech. W maju br. poinformowano o stwierdzeniu jego obecności na Dolnym Śląsku. Kiedy dojdzie do Pomorza?

Wczoraj, 14:05
UCK, Gdańsk, przeszczep wątroby
Gdańscy lekarze zastosowali nowatorską metodę przy przeszczepieniu wątroby!

Już w ósmej dobie po przeszczepieniu wątroby pani Sylwia, będąc w dobrym stanie, mogła opuścić Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Wszystko dzięki zastosowaniu po raz pierwszy w Gdańsku metody, polegającej na wcześniejszym przepuszczeniu przez narząd nasyconego tlenem płynu o temperaturze obniżonej do ok. 12 stopni Celsjusza.

27.05.2024 14:16
Reklama
Koncert charytatywny dla Lęborskiego Hospicjum Stacjonarnego. Wystąpi New Heaven
Koncert charytatywny dla Lęborskiego Hospicjum Stacjonarnego. Wystąpi New Heaven

Już 9 czerwca o godzinie 17:00 w Stacji Kultura przy ulicy Dworcowej 8A odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny, na który serdecznie zaprasza Kościół Adwentystów Dnia Siódmego oraz Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne. Na scenie wystąpi znany i lubiany zespół New Heaven, który wykonuje muzykę chrześcijańską w spokojnym, softrockowym klimacie.

26.05.2024 10:36    1
Rafał Błądek
Rafał Błądek przeszedł 550 km wzdłuż wybrzeża, by pomóc chorym dzieciom

Dokładnie 550 km przemaszerował z kijkami Rafał Błądek, mieszkaniec Nowej Wsi Malborskiej. Zrobił to dla wsparcia dwojga chorych dzieci - malutkiej Róży i nastoletniego Szymona. Swój cel osiągnął, potrzebował do tego tygodnia. Sukces przyniosła też internetowa zrzutka dla wsparcia leczenia i rehabilitacji dzieci.

26.05.2024 05:00
Przyjdź na festyn do Parku Oruńskiego i dowiedz się, jak zostać rodziną zastępczą
Przyjdź na festyn do Parku Oruńskiego i dowiedz się, jak zostać rodziną zastępczą

Wszyscy, którzy zastanawiają się, czy zostać rodzicami zastępczymi albo chcieliby dowiedzieć się, jak działa rodzina zastępcza – mogą uzyskać potrzebne informacje 26 maja na festynie rodzinnym w gdańskim Parku Oruńskim. Tylko w Gdańsku na rodziców zastępczych czeka ok. 300 dzieci.

22.05.2024 20:31
Reklama
Energa Gryf Słupsk, Sparta Sycewice
Policjanci reanimowali kibica na meczu, pomógł strażak. Teraz dziękuje im syn

Kibic klubu Energa Gryfa Słupsk w trakcie wyjazdowego meczu ze Spartą w Sycewicach stracił przytomność. Dzięki szybkiej reakcji dwóch kibiców oraz reanimacji prowadzonej przez policjantów i strażaka kibic przeżył i trafił do szpitala.

21.05.2024 12:56
Darmowe leki dla seniorów [LISTA]
Darmowe leki dla seniorów. Które? Sprawdź listę preparatów

Od września 2023 roku seniorzy, którzy skończyli 65 lat nie muszą płacić za 3754 różne leki, stosowane m.in. nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, grzybicy, zakażeniach bakteryjnych i wirusowych. Równocześnie podobną ulgą objęto ok. 2800 lekarstw dla dzieci do 18 roku życia. Pojawiły się jednak kontrowersje związane z możliwością wypisywania recept. Teraz Ministerstwo Zdrowia zapowiada ważne zmiany.

20.05.2024 08:00
dziecko
Becikowe 2024. Kto i jak może się o nie starać?

Becikowe to jednorazowa zapomoga w wysokości 1000 zł, przyznawana z tytułu narodzenia dziecka. Mogą o nią wystąpić rodzice niemowlaka, opiekun prawny lub faktyczny. Świadczenie przysługuje na każde dziecko, czyli w sytuacji, kiedy na świat przyjdą bliźniaki, będzie ono wynosić 2000 złotych.

20.05.2024 08:00
Reklama
Jacek Jassem, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Doktorat honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi dla prof. Jacka Jassema

Wybitny gdański onkolog, prof. Jacek Jassem otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

20.05.2024 05:00
Reklama