Włoscy lotnicy przekazali symboliczny czek na ręce dyrektorki malborskiego ośrodka Róży Banasik-Zarańskiej

Włoscy lotnicy z pomocą dla dzieci z autyzmem w Malborku

Żołnierze włoskich sił powietrznych, czyli Aeronautica Militare, służący w ramach misji NATO Air Policing na lotnisku w Królewie Malborskim szybko nawiązali bliski kontakt z miejscową społecznością. Już w ubiegłym roku członkowie włoskiego kontyngentu pomogli malborskiemu ośrodkowi Fides, w którym wsparcie znajdują bezdomni. Lotnicy i żołnierze personelu naziemnego przebywający obecnie w Polsce przeprowadzili w swoim gronie zbiórkę pieniędzy na rzecz Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem.
Piotr
Piesik
8.01.2024 / 13:34

Włoscy piloci wsparli dzieci z autyzmem

Na lotnisku w Królewie Malborskim stacjonują cztery samoloty F-35A włoskiego lotnictwa z 32 Skrzydła. Powietrzna Grupa Zadaniowa wspólnie z polskimi maszynami prowadzi zabezpieczenie północno-wschodniej flanki NATO w ramach misji Air Policing. Włoscy żołnierze są niezwykle otwarci, chętnie nawiązują kontakty z miejscowymi instytucjami. Przybiera to czasem oryginalne formy - w ubiegłym roku piloci przygarnęli bezdomnego kota, który zamieszkał z nimi w hotelowym pokoju. Kiedy nadszedł czas odlotu z powrotem do Włoch, czworonoga przejął wójt gminy Stare Pole. Jak wspominał wójt Marek Szczypior, czuł się do tego obowiązany, skoro lotnisko w Królewie Malborskim znajduje się na terenie jego gminy.

CZYTAJ TEŻ: Włoskie F-35 w bazie pod Malborkiem w ramach misj NATO Air Policing

Tym razem włoscy żołnierze postanowili wesprzeć jedną z malborskich parafii oraz Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. Jak informuje płk Carmelo Frattaruolo, przeprowadzono zbiórkę solidarnościową.

Piloci rozmawiali także z wychowankami ośrodka

- Jesteśmy razem nie tylko we wsparciu obrony nieba Polski i wschodniej strony NATO, ale także z najbardziej potrzebującymi tej społeczności, która przyjęła nas z tak wielką miłością i wdzięcznością - powiedział płk Antonio Vergallo, dowódca włoskiej grupy zadaniowej. - Od września ubiegłego roku społeczność malborska reprezentuje dla nas dużą rodzinę, której bronimy i chronimy także poprzez osobiste i dobrowolne zaangażowanie żołnierzy naszego kontyngentu.

Włoscy lotnicy odwiedzili malborski ośrodek, rozmawiali o jego codziennej pracy, spotkali się też z wychowankami. Na ręce dyrektorki SORW Róży Banasik-Zarańskiej przekazali symboliczny czek na kwotę 1850 euro.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze