Ławeczka z ojcami założycielami portu w Gdyni

Ta ławeczka nie budzi kontrowersji, bo siedzą na niej legendarni ojcowie, założyciele gdyńskiego portu: minister Eugeniusz Kwiatkowski i inżynier Tadeusz Wenda.
Ryszarda
Wojciechowska
23.09.2022 / 17:08

Siedząc, obaj z ostrogi Pilotów podziwiają wchodzące do portowego basenu statki. Tak wygląda nowy pomnik, który został odsłonięty w Gdyni, 23 września z okazji 100-lecia Portu Gdynia.

Odsłonięcie pomnika to symboliczny sposób uświetnienia obchodów wyjątkowego jubileuszu, 100-lecia portu. Monument z siedzącym na ławce ministrem przemysłu i handlu oraz inżynierem-kierownikiem budowy portu został po raz pierwszy zaprezentowany w uroczystej oprawie z udziałem m.in. władz Portu Gdynia, przedstawicieli rządu, reprezentantów firm współpracujących z portem oraz – przede wszystkim – w obecności żyjących krewnych obu legendarnych postaci.

Jacek Sadaj, prezes Portu Gdynia przy okazji uroczystego odsłonięcia tego pomnika mówił: - Gdynia od 100 lat buduje przyszłość gospodarki, buduje przyszłość miasta Gdyni, ludzi, biznesu i kreuje kulturę. Niech siła wizji budowniczych Portu Gdynia będzie inspiracją dla kolejnych pokoleń kontynuujących to dzieło.

Następnie dodał: - Te sylwetki ojców Portu Gdynia wymagały wyróżnienia, a Port Gdynia nie zapomina o swoich bohaterach. Minister Kwiatkowski oraz inżynier Tadeusz Wenda doprowadzili do budowy polskiego okna na świat, które było odpowiedzią na potrzeby Polski po odzyskaniu niepodległości.

Dokładnie 100 lat temu, 23 września 1922 roku sejm podjął ustawę o budowie portu w Gdyni, co stanowi początek historii obecnego Portu Gdynia.

Jak mówił wówczas Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy portu i miasta Gdyni: „Polska bez własnego wybrzeża morskiego i bez własnej floty nie będzie nigdy ani zjednoczona, ani niepodległa, ani samodzielna gospodarczo i politycznie, ani szanowana w wielkiej rodzinie państw i narodów, ani zdolna do zabezpieczenia warunków bytu, pracy postępu i dobrobytu swym obywatelom”.

Drugi z bohaterów nowego pomnika, inżynier Tadeusz Wenda zarówno wskazał miejsce realizacji budowy Portu Gdynia, jak i zaprojektował oraz nadzorował jego budowę.

Po 100 latach znowu są w Gdyni razem, ale już na pomnikowej ławeczce.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze