Koncert Sławka Jasułke zamknie wiosenną edycję 27. Jazz Jantar

27. Jazz Jantar. Wiosenna polsko-brytyjska uczta muzyczna w Klubie Żak

Dopiero co pisaliśmy, że ubiegłoroczna edycja festiwalu Jazz Jantar została uznana za najlepszy festiwal jazzowy w Polsce w plebiscycie magazynu „Jazz Forum”, tymczasem organizatorzy ujawnili właśnie program marcowych koncertów JJ. Czy i w tym roku gdański festiwal ma szansę zawalczyć o miano najlepszego w kraju?
Redakcja
Zawsze Pomorze
7.02.2024 / 13:58

Festiwal Jazz Jantar od lat skupia się na nowych zjawiskach i nurtach polskiego i światowego jazzu. Jest ceniony za wyrazisty program, otwarcie na nowości i silne wsparcie, jakiego udziela polskim muzykom. Przez lata z reaktywowanej lokalnej imprezy z tradycjami, wspiął się do piątki najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce.

CZYTAJ TEŻ: W 2023 roku w Gdańsku nagrano najlepszą płytę i odbył się najlepszy festiwal jazzowy

Marcowa odsłona Festiwalu, zaplanowana na 14-17 marca 2024, to okazja, by poznać premierowe projekty artystek i artystów z Polski o bardzo różnorodnych zainteresowaniach i spojrzeniach na muzykę, dodajmy – dobrze znanych trójmiejskim fanom i fankom jazzu. W Sali Suwnicowej Żaka wystąpi także dwoje młodych, charyzmatycznych liderów z Wielkiej Brytanii, których zeszłoroczne albumy pojawiły się w wielu jazzowych podsumowaniach najlepszych wydawnictw 2023 roku – Alabaster DePlume oraz Emma Rawicz, saksofonistka o polskich korzeniach.

W ciągu czterech dni wystąpi siódemka wykonawców, prezentując siedem koncertów i siedem odmiennych perspektyw na to, czym może być jazz.

Koncert czwartkowy (14 marca, godz. 19.) rozpocznie Malina Midera Quartet z projektem MIDI 4. To połączenie muzyki improwizowanej, kreatywnej, jazzowej, filmowej, beatowej i łagodnych, subtelnych melodii. Po nich na scenie pojawi się Teo Olter Quintet. Ich muzyka to połączenie kompozycji inspirowanych klasycznym i awangardowym jazzem, hip-hopem lat 90. i surowym post punkiem z nieokiełznaną energią improwizacji. Debiutancki album zespołu – „In Pursuit of Happines”– ukaże się wiosną.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jazz Jantar 2023. Nowa muzyka od znanych muzyków

S.E.A Trio: Krzysztof Gradziuk, Dominik Bukowski, Piotr Lemańczyk

S. E. A. Trio (Sonorism, Expression, Ascenticism), którzy przywitają słuchaczy w piątek 15 marca o godz. 20., to zespół muzycznych indywidualności: Dominika Bukowskiego – wibrafon, Piotra Lemańczyka – kontrabas i Krzysztofa Gradziuka – perkusja, zabawki. Trio nawiązuje zarówno do klasycznych form i harmonii występujących w muzyce jazzowej, jak i do muzyki współczesnej. Niemałą inspirację stanowi także muzyka ludowa, której wpływów można się doszukać w kilku wykonywanych przez zespół autorskich kompozycjach.

Później sceną zawładnie angielski ekscentryk, saksofonista, kompozytor, poeta i aktywista, Angus Fairbairn, szerzej znany pod pseudonimem Alabaster DePlume. W Gdańsku odegra improwizowany set w oparciu o materiał ze swojego ubiegłorocznego albumu „Come with Fierce Grace”, o którym Bartek Chaciński z „Polityki” napisał: „Nie zapina wszystkiego na ostatni guzik, nie cyzelując całości, ale pozwalając pięknu wyzierać z relatywnego bałaganu. Podobnie jak na innych płytach, i tu znajdziemy szkice, sowizdrzalskie pomysły rzucone z nonszalancją i nierozwinięte – ale też znajdziemy świetne i nieoczywiste efekty improwizacji, a nawet formy na pograniczu geniuszu”.

W sobotę o godz. 20. na fanów oczekiwać będzie spotkanie z „nieślubnym dzieckiem pandemii, social mediów i wszechogarniającej nudy” – tak bowiem opisuje siebie trio Ninja Episkopat. Zespół faktycznie powstał w trakcie pandemii i przez chwilę szukał najodpowiedniejszej formy wyrazu dla trzech osób o bardzo różnorodnych doświadczeniach (Patrycja Wybrańczyk – perkusja, Alex Clov – saksofon, Igor Wiśniewski – gitara elektryczna). Na debiutanckim albumie „All Thoughts Are Bad Thoughts” obok wpływów jazzowych, wyraźnie słychać elektronikę, a także rock pod przeróżnymi postaciami – od bardziej agresywnego po nastrojowy.

Patrycja Wybrańczyk na ostatnim JJ wystąpiła z zespołem PESH. Teraz zagra z Ninja Episcopat

W drugiej części wieczoru zaprezentuje się saksofonistka Emma Rawicz, jedna z najciekawszych postaci brytyjskiej sceny jazzowej. Mająca polskie korzenie saksofonistka, kompozytorka i aranżerka w wieku zaledwie dwudziestu dwóch lat dała się poznać jako wyjątkowy talent. Dowodzą tego liczne nagrody, między innymi Drake Yolanda Award 2021, tytuł Najlepszej Debiutantki na Parliamentary Jazz Awards 2022 czy awans do finału konkursu BBC Young Jazz Musicians. Będzie to pierwsze spotkanie polskiej publiczności z ta artystką. W Gdańsku zaprezentuje materiał z najnowszego albumu – „Chroma”.

Emma Rawicz
Emma Rawicz (fot. Gregor Hohenberg)

I wreszcie na zamknięcie marcowej części Festiwalu, w niedzielę o godz. 19., planowany jest solowy koncert, artysty, którego trójmiejskim jazzfanom przedstawiać nie trzeba: Sławka Jaskułke. Usłyszymy muzykę z albumu „Sławek Jaskułke at Inryo-ji Temple Japan”, który jest jest rejestracją koncertu, jaki odbył się w świątyni buddyjskiej Inryo-ji Temple w maju 2023 roku.

***

Karnety (jednodniowe): 40 zł – ulgowe / 75 zł – na Kartę do Kultury / 80 zł – bez zniżek. Bilety na 17.03.2024: 25 zł – ulgowe / 45 zł – na Kartę do Kultury / 50 zł – bez zniżek. Ulgowe bilety przysługują studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom, na Kartę Dużej Rodziny za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty. Bilety/karnety bez zniżek można nabywać w sklepie internetowym.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze