Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Upalnie i ciekawie na Pomorskim Święcie Plonów w Szemudzie

Tegoroczne Pomorskie Święto Plonów odbywało się w Szemudzie w iście wakacyjnej aurze. Słoneczna, a momentami upalna pogoda przyciągnęła gości z całego województwa. A wśród wielu atrakcji były m.in. wybory najpiękniejszych wieńców dożynkowych i stoisk. Już wiadomo, że ze rok gospodarzem tej imprezy będzie powiat starogardzki.
Upalnie i ciekawie na Pomorskim Święcie Plonów w Szemudzie

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Pomorskie Święto Plonów w Szemudzie

Wspaniałą letnią pogodą, świetną atmosferą, licznymi stoiskami oraz wieloma atrakcjami przywitali gości Pomorskiego Święta Plonów organizatorzy w Szemudzie w powiecie wejherowskim. Zorganizowane przez województwo pomorskie i gminę Szemud dwudniowe Pomorskie Święto Plonów było symbolicznym zakończeniem żniw na terenie Pomorza.

Ci, którzy w weekend zawitali do Szemudu mogli odwiedzać i próbować regionalnych specjałów w specjalnych stoiskach lokalnych wystawców czy też podziwiać i kupować wyjątkowe rękodzieło od twórców ludowych. Chętni mogli też próbować własnych sił, chociażby na garncarskim kole. Były też wykonywane badania w punktach medycznych, można było skorzystać z porad medycznych specjalistów oraz koncerty i występy.

Kulminacyjnymi wydarzeniami drugiego dnia dożynek był m.in. dożynkowy korowód złożony z bryczek, zabytkowych samochodów, motocykli i maszyn rolniczych, a także wspólne dzielenie się chlebem.

Pomorskiemu Świętu Plonów towarzyszyły też konkursy, m.in. na najciekawszą prezentację powiatu czy też wybór najpiękniejszych wieńców dożynkowych. Zdaniem jury, najciekawsze stoisko i prezentację powiatu (startowało dziesięć powiatów) w tym roku przygotował powiat gdański. Drugie miejsce zajął powiat bytowski, a trzecie powiat starogardzki. Wyróżnienie trafiło do powiatu kościerskiego.

Aż 30 wieńców dożynkowych zgłoszono do konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Laureatami zostali:

  • I miejsce i trzy tysiące złotych - sołectwo Łobzowo w gminie Kołczygłowy (powiat bytowski)
  • II miejsce i dwa tysiące złotych - gmina Starzy Dzierzgoń (powiat sztumski)
  • III miejsce i 1500 zł - sołectwo Linia w gminie Linia (powiat wejherowski).

Wyróżnienia (po 500 zł) otrzymały: sołectwo Warzno w gminie Szemud (powiat wejherowski), KGW w Nadziejewie w gminie Czarne (powiat człuchowski) oraz sołectwo Stanięcino w gminie Słupsk (powiat słupski).

Ogłoszono także, że gospodarzem Pomorskiego Święta Plonów w 2024 roku będzie powiat starogardzki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka