Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Sołdek” zaprasza na 75 urodziny! Zwiedzanie za złotówkę i prezent w pakiecie

W najbliższą niedzielę, 5 listopada, w przededniu 75 rocznicy wodowania statek – muzeum Sołdek zaprasza zwiedzających na swój pokład. Bilet wstępu będzie kosztować tylko złotówkę, a każdy zwiedzający dostanie w prezencie na pamiątkę rudę żelaza.
„Sołdek” zaprasza na 75 urodziny! Zwiedzanie za złotówkę i prezent w pakiecie
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Słynny polski rudowęglowiec, cumujący obecnie przy głównej siedzibie Centralnego Muzeum Morskiego na Wyspie Ołowiance, będzie obchodził swoje urodziny. Zwodowany 6 listopada 1948 roku statek był pierwszą jednostką zbudowaną w Polsce po II wojnie światowej. Nadano mu imię ówczesnego trasera Stoczni Gdańskiej, późniejszego inżyniera Stanisława Sołdka. Parowiec wypłynął w swój pierwszy rejs już w 1949 r.  Przez 31 lat odbył dokładnie 1479 podróży morskich, przewożąc węgiel i rudę żelaza do Danii, Niemiec, Belgii i Szwecji. Zawinął do ponad 60 różnych portów na całym świecie.

W grudniu 1980 roku  "Sołdek" został wycofany z eksploatacji, a w kwietniu 1981 roku przekazany do ówczesnego Centralnego Muzeum Morskiego. Pięć lat później, po remoncie generalnym i adaptacji, przekształcony został w statek – muzeum i do dziś stanowi  atrakcję dla mieszkańców Gdańska i turystów.

ZOBACZ TAKŻE Historia przemytu na Bałtyku. Niezwykła wystawa na Sołdku

- Tylko w 2022 roku na jego pokład weszło niemal 80 tysięcy osób, a w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku frekwencja  przekroczyła już 72 tysiące - informuje Łukasz Grygiel z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. -  Na atrakcyjność rudowęglowca wpływa niewątpliwe nowa wystawa stała pt. „Sołdek i jego czasy”, mieszcząca się w wyremontowanych ładowniach nr 3 i 4. Goście, podnosząc dawne słuchawki telefoniczne, mogą wysłuchać opowieści o losach statku. Siadając w małej salce kinowej i oglądając historyczne filmy dokumentalne, dowiadują się, jak polski przemysł okrętowy odradzał się po wojnie. Przyglądając się archiwalnym zdjęciom, poznają charakterystykę pracy spawaczy, niterów i traserów. Elementy konstrukcji „Sołdka” zostały uwydatnione poprzez odpowiednie podświetlenie wnętrza. Dodatkowo, zastosowano ścieżki dźwiękowe z odgłosami morza, maszyny parowej i pracy stoczni, co tworzy niezwykły klimat. Statek-muzeum „Sołdek” zajmuje dziś szczególne miejsce w krajobrazie Gdańska, będąc ważnym punktem na mapie turystycznej miasta i stałym elementem krajobrazu nabrzeża wyspy Ołowianki.

Z okazji rocznicy zwodowania "Sołdka" Narodowe Muzeum Morskie przygotowało niespodziankę dla wszystkich, którzy zechcą spędzić najbliższą niedzielę na pokładzie legendarnego statku-muzeum.

 – 75. urodziny  chcemy świętować razem mieszkańcami Gdańska i turystami,  proponując im promocyjną cenę biletu -  zachęca dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. - Słyszymy głosy dorosłych dziś gdańszczan, że ostatni raz zwiedzali rudowęglowiec podczas wycieczki w szkole podstawowej. Tymczasem na przestrzeni lat wnętrza „Sołdka” bardzo się zmieniły. Na jego atrakcyjność wpływa niewątpliwe wystawa mieszcząca się w wyremontowanych ładowniach nr 3 i 4 .

Każdy, kto 5 listopada wybierze się na „Sołdka”, zabierze ze sobą oryginalną pamiątkę  - odrobinę  rudy żelaza.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama