Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama

Zawsze Historia

Muzeum Stutthof w Sztutowie
Cenne krążki szamotowe odnaleziono na terenie dawnego obozu Stutthof

Muzeum Stutthof w Sztutowie opublikowało informację o odkryciu bardzo cennych znalezisk w trakcie prac porządkowo-konserwatorskich na dawnym terenie obozowym. To 11 krążków szamotowych, które umieszczano w piecach krematoryjnych i wydawano razem z prochami. Krążki z wykonanym na nich numerem miały świadczyć o autentyczności prochów. Dotychczas muzeum posiadało w swoich zbiorach tylko jeden taki krążek.

27.05.2024 13:45
Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa, Gdańsk, Muzeum Gdańska
Bary, kawiarnie, restauracje. Tak po wojnie odradzał się Wrzeszcz

To będzie wyjątkowa podróż w czasie do lat 50. i 60. XX wieku, kiedy to kształtował się powojenny Gdańsk. Ponad 70 000 mieszkańców, liczne kawiarnie, bary, sklepy oraz restauracja na szczycie wieżowca. Z opowieścią o historii Wrzeszcza będzie można zapoznać się od 25 maja do końca września w Zespole Przedbramia.

24.05.2024 09:52    6
Szczątki w Dolinie Śmierci w Chojnicach
Historyczne odkrycie w Dolinie Śmierci. Ujawniono szczątki chorych psychicznie pacjentów szpitala ze śladami od kul w czaszkach

W chojnickim Lasku Miejskim w pobliżu tzw. Doliny Śmierci odkryto dwie masowe mogiły ze szczątkami zamordowanych cywilów oraz pensjonariuszy ze Szpitala dla Umysłowo Chorych. Zostali oni zabici przez niemieckich funkcjonariuszy m.in. strzałami z broni w głowę i zakopani oraz zapomniani w rowach. Aż do teraz. - To historyczne odkrycie, które przejdzie do światowej historii – nie ma wątpliwości inicjator tych badań archeolog Dawid Kobiałka. A prezes IPN dr Karol Nawrocki podkreśla, że za każdą taką odkrytą zbrodnią powinno iść również zadośćuczynienie od strony niemieckiej.

23.05.2024 12:05    1
Reklama
80. rocznicę deportacji Tatarów krymskich. Protest w Gdańsku
Protest pod rosyjskim konsulatem w 80. rocznicę deportacji Tatarów krymskich

Wojna nadal trwa, a Gdańsku nadal jest konsulat generalny państwa terrorystycznego, dlatego nie możemy się uspokoić – mówiła wiceprzewodnicząca oddziału gdańskiego Związku Ukraińców w Polsce Marta Koval podczas pikiety pod z okazji 80. rocznicy deportacji Tatarów krymskich.

17.05.2024 16:58
Dzwony Gdańsk
Trzy osiemnastowieczne dzwony po blisko 80 latach powróciły do Gdańska

Historyczne dzwony zostały umieszczone w Zespole Przedbramia, gdzie będą prezentowane do października. Uroczyste powitanie odbędzie się w czerwcu podczas 44. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy.

17.05.2024 13:40
Dotknąć historii w Opaleniu. Zainaugurował działalność Panteon Husarii
Dotknąć historii w Opaleniu. Zainaugurował działalność Panteon Husarii

W Opaleniu zainaugurował działalność Panteon Husarii. To inicjatywa i realizacja pomysłu Jarosława Struczyńskiego, kasztelana zamku gniewskiego. Panteon jest swego rodzaju odwzorowanym siedliskiem sprzed kilku wieków, gdzie można dotknąć historii.

17.05.2024 05:00
Reklama
Muzeum Zamkowe w Malborku
Utracone zabytkowe artefakty powróciły do muzeum w Malborku

Trzy zabytkowe artefakty należące przed laty do zbiorów zamku krzyżackiego w Malborku, utracone niestety po II wojnie światowej, powróciły do Malborka. To m.in. unikalne średniowieczne skrzydło ołtarzowe pochodzące z Ingeln w Saksonii. Odzyskanie zabytków powiodło się dzięki realizacji programu "Badanie polskich strat wojennych" pod egidą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

17.05.2024 05:00
Prace archeologów na półwyspie Westerplatte
Westerplatte: Szukają szczątków legionisty i altany przerobionej na kaplicę

Przez pół roku trwać będzie, rozpoczęty właśnie, 11 już etap prac archeologów na gdański półwyspie Westerplatte. Tym razem na 2 tysiącach metrów kwadratowych spodziewają się natrafić min. na to, co zostało z altany przerobionej na kaplicę polową i stanowiska armaty polowej oraz liczą, że natrafią na szczątki jednego z legionistów.

16.05.2024 14:03
Pelplin: Unikatowe rękopisy i inkunabuł po konserwacji wróciły do biblioteki
Pelplin: Unikatowe rękopisy i inkunabuł po konserwacji wróciły do biblioteki

Skarby Biblioteki Diecezjalnej im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie uratowane. XII-wieczny homiliarz, graduał datowany na okres 1334-1389 oraz inkunabuł Iacoba Maydenbacha z 1491 po konserwacji wróciły do Pelplina.

12.05.2024 11:26
Reklama
Muzeum II Wojny Światowej
Film „Dyptyk” wrócił do MIIWŚ. Zdjęto go za czasów PiS

Po siedmiu latach na ekspozycję wystawy głównej w Muzeum II Wojny Światowej wrócił film pokazujący najważniejsze wydarzenia w Polsce oraz na świecie po zakończeniu II wojny światowej. Film został usunięty za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

10.05.2024 16:25
Reklama