Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Zawsze Historia

Reklama
wystawa
Wernisaż „Umarłe budowle Stoczni Gdańskiej. Portrety”

Już w czwartek w Muzeum Sali BHP w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy „Umarłe budowle Stoczni Gdańskiej. Portrety", która w kompleksowy sposób opisuje nieistniejące już budowle Stoczni Gdańskiej.

Wczoraj, 12:05
Ostatnia wola Stanisława Tyma nie może zostać spełniona. Czego chciał?
Ostatnia wola Stanisława Tyma nie może zostać spełniona. Czego chciał?

Stanisław Tym chciał zostać tam, gdzie najbardziej lubił być i żyć. Żeby jednak spełnić jego ostatnią wolę, trzeba by zmienić przepisy.

Wczoraj, 11:51
Gdańsk pamięta. Program uroczystości związanych z grudniami 1970 i 1981
Gdańsk pamięta. Program uroczystości związanych z grudniami 1970 i 1981

Grudzień to szczególny miesiąc w świadomości nie tylko mieszkańców Gdańska. To dwa najboleśniejsze wspólnotowe doświadczenia powojennej historii powojennej Polski. Pierwszy grudzień to grudzień 1970 roku, tragiczny szczególnie na Wybrzeżu. Drugi - to grudzień 1981 roku, kiedy władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele. Tym wydarzeniom poświęcone zostaną działania w Gdańsku.

08.12.2024 12:55
Reklama
W Starogardzie Gdańskim stanie pomnik gen. Hallera. Takiego jeszcze nie było!
W Starogardzie Gdańskim stanie pomnik gen. Hallera. Takiego jeszcze nie było!

Konkurs na koncepcję budowy Pomnika gen. Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim wyłonił zwycięzcę - projekt autorstwa Marcina Czyżewskiego z MC Architekci Pracownia Architektoniczna ze Szczecina. Mieszkańcy wybrali nowoczesną i lekką formę instalacji. Zaprojektowany pomnik łączy historię z symboliką odwołując się zarówno do barw Błękitnej Armii, jak i zaślubin Polski z Morzem.

27.11.2024 05:00
30. rocznica tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło w nim 7 osób
30. rocznica tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło w nim 7 osób

Siedem ofiar śmiertelnych, ponad trzysta poparzonych - w niedzielę, 24 listopada mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Ogień wybuchł w trakcie koncertu zespołu Golden Life. Po wieloletnim procesie uznano, że przyczyną pożaru było podpalenie, jednak sprawcy do dzisiaj nie znaleziono. W rocznicę pożaru kwiaty złożono pod tablicą upamiętniającą ofiary tragedii

24.11.2024 10:45    2    1
Sopocianie w czasie I wojny światowej. Wystawa w Muzeum Sopotu
Sopocianie w czasie I wojny światowej. Wystawa w Muzeum Sopotu

Narracja wystawy zbudowana jest w oparciu o wspomnienia z czasów I wojny światowej sopocian Friedricha Basnera – znanego kolekcjonera dzieł sztuki i Johanny Scharmer – pielęgniarki.

15.11.2024 12:20    1
Reklama
Katownia, Gdańsk
Katownia w Gdańsku. Egzorcyzmy, obracający się eksponat i Obcy w kanale wentylacyjnym

Trudno znaleźć w Gdańsku miejsce, z którym wiązałoby się więcej opowieści o zjawach, duchach i marach, niż Katownia. I choć wiele z nich to typowe miejskie legendy, pozostaje jeszcze margines niepewności. Bo dlaczego osoby zatrudnione w Katowni miałaby szukać pomocy u egzorcysty diecezji gdańskiej? I czy eksponaty Muzeum Bursztynu muszą w nocy koniecznie się ruszać?

15.11.2024 11:15
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Książka z domu rodziny Ulmów na wystawie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wzbogaciło się o kolejny artefakt. To książka ze zbiorów Józefa Ulmy z jego własnoręcznym podpisem, którą przekazał w imieniu rodziny do MIIWŚ Instytut Pileckiego. Obecnie książka jest prezentowana w osobnej gablocie na poziomie -3. Za miesiąc tom ten będzie już eksponowany na wystawie głównej.

15.11.2024 10:15
obchody 106. rocznicy zakończenia I wojny światowej, Francuski Cmentarz Wojskowy, Gdańsk 2024
Francuzi w Gdańsku upamiętnili 106. rocznicę zakończenia I wojny światowej

Ambasador Francji Etienne de Poncins wziął udział w obchodach 106. rocznicy zakończenia I wojny światowej. Zgromadzeni na cmentarzu na gdańskich Siedlcach w poniedziałek, 12 listopada uczcili pamięć o ofiarach tych tragicznych wydarzeń. Na tej nekropolii swoje groby ma prawie 1500 francuskich żołnierzy, którzy polegli lub zmarli na naszych ziemiach od epoki napoleońskiej po drugą wojnę światową.

12.11.2024 19:12
Reklama
Generał Stanisław Taczak
Pamięci dowódcy powstania wielkopolskiego. Był pochowany w Malborku

Generał brygady Stanisław Taczak, dowódca powstania wielkopolskiego zmarł w 1960 roku w Malborku. Pochowany został na jednym z tamtejszych cmentarzy, w roku 1988 jego szczątki ekshumowano i przeniesiono do nekropolii Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Staraniem Muzeum Miasta Malborka przygotowano ciekawą wystawę poświęconą generałowi Taczakowi, która będzie dostępna do zwiedzania od 22 listopada.

12.11.2024 13:41
A coś ty dla Polski zrobiła? O Joannie, legionistce z Pomorza
A coś ty dla Polski zrobiła? O Joannie, legionistce z Pomorza

W inkrustowanej kasetce, zamykanej na kluczyk przez długie lata Joanna Szczodrowska ukrywała najcenniejsze pamiątki - świadectwo służby, legitymację frontową i zdjęcia pierwszych w historii Polski dziewcząt, walczących na froncie w Ochotniczej Legii Kobiet.

11.11.2024 16:15    1
Parada Niepodległości, Gdańsk 2023
To święto symboliczne, które doprowadziło do odrodzenia się państwa polskiego

Już po pewnym czasie zaczęło się to, co zwykle się dzieje – konflikty, kłótnie, wzajemne oskarżenia, licytacja – kto jest lepszym Polakiem, a kto nim nie jest. Trzeba pamiętać, że Polska w 1918 roku odrodziła się jako państwo wielonarodowe. Jedną trzecią mieszkańców naszego kraju stanowiły wówczas mniejszości narodowe, które też nie zawsze były zadowolone z faktu, że się znalazły w granicach Rzeczpospolitej – mówi historyk prof. Tadeusz Stegner.

11.11.2024 07:00
Reklama
Reklama