Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Silny wiatr na Pomorzu! IMGW ostrzega

Silny wiatr i deszcz – taką pogodę na Pomorzu na weekend 3-5 listopada przewidują służby meteorologiczne. Polska będzie w zasięgu rozległego niżu znad Wysp Brytyjskich i Morza Północnego oraz związanego z nim układu frontów atmosferycznych, co skutkować będzie wietrzną i deszczową pogodą. Porywy wiatru będą sięgać 65-70 km/h. W sobotę wiatr nieco osłabnie, odrobinę się wypogodzi, ale w niedzielę wróci pochmurna i deszczowa pogoda.
wichura Gdańsk

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Pogoda nad morzem w piątek, 3 listopada. Silny wiatr i deszcz. Jest ostrzeżenie IMGW

Z zachodu na wschód przemieszcza się, związany niżem, front atmosferyczny. W jego efekcie, możemy czuć się senni. Ciśnienie spada, w piątek, 3 listopada wieczorem powinno zacząć rosnąć. Jak prognozuje Pomorski Alarm Pogodowy, piątek to głównie opady deszczu związane z nasuwającą się zatoką niżową oraz pofalowanym frontem atmosferycznym. Mogą się one utrzymać od wczesnych godzin porannych, nawet do sobotniego poranka.

– Mimo wszystko, modele w tej kwestii są jeszcze nieco rozbieżne – opisuje Bartek Zastawny z Pomorskiego Alarmu Pogodowego. – Poza opadami, odczujemy też silny wiatr z południowego wschodu, dochodzący w porywach do 40-55 km/h nad lądem i 50-70 km/h nad Zatoką Gdańską. Choć temperatury utrzymają się w ciągu dnia w granicach 10-12 stopni Celsjusza, temperatura odczuwalna może być o 3-4 stopnie niższa.

PRZECZYTAJ TEŻ: Uwaga! Na Pomorzu będzie sztorm

Prognozowana suma opadów – do 10 mm, na wschodzie regionu – do 20 mm. Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze dla Gdańska i powiatu gdańskiego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało tez alert RCB. Trafił do 9 województw, w tym do mieszkańców Pomorza.

– Uwaga! Dziś wieczorem i w nocy silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr – poinformowano w rozsyłanych wiadomościach SMS.

PRZECZYTAJ TEŻ: Prognoza pogody na lato. Kiedy przyjechać nad morze?

Pogoda nad morzem w sobotę, 4 listopada

W sobotę, 4 listopada sytuacja powinna trochę się polepszyć. Zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna osiągnie od 9°C do 11°C. Wiatr umiarkowany, przejściowo porywisty, południowo-zachodni, skręcający na południowo-wschodni.

Pogoda nad morzem w niedzielę, 5 listopada

W niedzielę, 5 listopada pogodę w Polsce kształtować będą niż znad Morza Północnego oraz związany z nim front atmosferyczny. Napływać będzie powietrze polarne morskie. Prognozowany jest spadek ciśnienia.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, w niedzielę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Od zachodu postępujące opady deszczu, a temperatura maksymalna osiągnie od 8°C do 12°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni i południowy, w porywach do 60 km/h. W ciągu dnia stopniowo osłabnie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Potężne wichury na Pomorzu! Raport z regionu, nie żyje jedna osoba

– Warto dodać, że w pierwszej dekadzie listopada może przeważać przysłowiowa „zgnilizna jesienna” – dodaje Bartek Zastawny. – O ile temperatury w ciągu dnia będą oscylować w granicach +/- 10 stopni Celsjusza, dość często pojawiać się będą opady deszczu oraz umiarkowany, a chwilami dość silny wiatr.

Jak chronić się przed silnym wiatrem?

Jak zabezpieczyć się przed wichurą? Należy:

  • zamknąć okna i drzwi,
  • usunąć z parapetów i balkonów wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr,
  • nie zostawiać samochodów w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji elektrycznej,
  • jeżeli ktoś nie musi, niech nie wychodzi na zewnątrz,
  • nie należy zatrzymywać się pod drzewami.
PRZECZYTAJ TEŻ: Silny wiatr na Pomorzu! Połamane drzewa i podtopienia

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama