Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Samorządowcy spotkali się z liderami opozycji. Apelowali o wspólny start w wyborach

W Warszawie doszło do spotkania w Sejmie przedstawicieli Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski z liderami partii opozycyjnych. Samorządowcy przekonywali do zjednoczenia sił opozycyjnych przed wyborami oraz do poważnego potraktowania interesów samorządów i ich mieszkańców w programach politycznych partii.
(Fot. materiały prasowe)

– Rozmawiamy z siłami prodemokratycznymi, by doprowadzić do wspólnego zwycięstwa w kolejnych wyborach. Samorządowcy w ten sposób chcą bronić interesów mieszkańców i zapobiec dalszej destrukcji Polski – mówią przedstawiciele Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski.

We wtorkowym (11.01.) spotkaniu, które zorganizowano w Warszawie, samorządowców reprezentowali m.in. prezes Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, wiceprezes Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia czy Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Z ramienia partii opozycyjnych pojawili się Donald Tusk z PO, Szymon Hołownia z Polski 2050, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL oraz Włodzimierz Czarzasty i Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy. Samorządowcy przekonywali do wspólnego startu opozycji w wyborach oraz do  poważnego potraktowania interesów samorządów.

– W ciągu ostatnich trzech lat wielokrotnie pokazaliśmy, że razem możemy więcej, choćby zatrzymując wspólnie szaleństwo wyborów kopertowych, do których dążył PiS, wygrywając wybory samorządowe w Rzeszowie czy doprowadzając do paktu senackiego – mówi Jacek Karnowski. – Chcemy być spoiwem demokratycznych sił w Polsce. Partie opozycyjne muszą się porozumieć, żeby powstrzymać destrukcję naszego kraju. Dzisiaj Donaldowi Tuskowi, Szymonowi Hołowni, Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, Włodzimierzowi Czarzastemu i Krzysztofowi Gawkowskiemu zaproponowaliśmy to samo – by siły opozycyjne wystartowały z jednej listy wyborczej w wyborach parlamentarnych.

– Przedstawiliśmy partiom nasze postulaty merytoryczne – główne tezy i założenia, które jako ogólnopolska organizacja zrzeszająca ponad 300 samorządowców chcemy realizować: zmiany w edukacji, energetyce i w ochronie zdrowia, powołanie Funduszu Rozwoju Polski Lokalnej, działania na rzecz decentralizacji władzy i silnych samorządów – tłumaczy Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin.

Samorządowcy domagają się od partii opozycyjnych także wspólnych pomysłów i działań, które złagodzą negatywne skutki tzw. Polskiego Ładu dla budżetów miast i gmin. Zwrócili uwagę, że wysoka inflacja oraz podwyżki cen gazu i energii elektrycznej to zjawiska, które lada moment odczują nie tylko samorządy, ale także zwykli mieszkańcy, przedsiębiorcy czy nauczyciele.

Polski „rozkład” przetrzebi budżety gmin, a w konsekwencji portfele mieszkańców. 125 mld zł – aż tyle stracą samorządy w ciągu dekady w wyniku Polskiego Ładu. Dzięki naszym twardym dyskusjom z rządem znalazły się jakiekolwiek pieniądze będące częściową rekompensatą strat z obcięcia przez rząd wpływów z podatku PIT do gmin.

Jacek Karnowski / prezydent Sopotu

– To były bardzo dobre i obiecujące spotkania. W rzeczywistości fundowanej przez PiS politycy prodemokratyczni znajdują punkty wspólne do dalszego działania. Na szczegóły konkretnych rozwiązań przyjdzie jeszcze czas. Jesteśmy dobrej myśli – podsumował Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski zawiązano w połowie grudnia 2021 r. To obecnie największa organizacja zrzeszająca ponad 300 polskich samorządowców ze wszystkich województw. Założyciele ruchu reprezentują regionalne organizacje samorządowe, zrzeszające m.in. 5 marszałków województw, 51 prezydentów, 60 burmistrzów i 51 wójtów.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama