Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Nowy komendant pomorskiej policji wprowadzony na stanowisko

Inspektor Dariusz Walichnowski jest już oficjalnie nowym Komendantem Wojewódzkim Policji w Gdańsku. W poniedziałek 12 lutego 2024 roku, funkcjonariusz, do niedawna sprawujący stanowisko zastępcy szefa pomorskich mundurowych, został uroczyście wprowadzony na nowe stanowisko.
Inspektor Dariusz Walichnowski
Inspektor Dariusz Walichnowski

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Pełniący obowiązki Komendanta Głównego Policji inspektor Marek Boroń w obecności m.in. wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz oraz wicemarszałka województwa Leszka Bonny, gości, przedstawicieli związków zawodowych oraz kierownictwa jednostek pomorskiego garnizonu dokonał w poniedziałek aktu wprowadzenia na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku inspektora Dariusza Walichnowskiego. Uroczystość zorganizowano w sali konferencyjnej Oddziału Prewencji Policji niespełna miesiąc po decyzji ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego o odwołaniu ze stanowiska zwierzchnika pomorskich mundurowych nadinspektora Andrzeja Łapińskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Komendant wojewódzki policji w Gdańsku odwołany ze stanowiska

Podczas pełnienia urzędu przez poprzednika, insp. Dariusz Walichnowski pozostawał jego zastępcą, zaś dymisja przełożonego w połowie stycznia 2024 r. oznaczała, że to właśnie on de facto, jako „pełniący obowiązki”, został zwierzchnikiem pomorskich funkcjonariuszy.

Inspektor Dariusz Walichnowski urodził się w 1970 roku. Jest absolwentem Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Służbę w policji rozpoczął w 1991 roku. Dotychczas był zastępcą komendanta Komisariatu Policji w Głownie, zastępcą komendanta powiatowego policji w Zgierzu, komendantem miejskim policji w Piotrkowie Trybunalskim, zastępcą komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi oraz komendantem powiatowym policji w Kutnie.

Kręta droga w górę

Warto zaznaczyć, że mundurowa kariera insp. Dariusza Walichnowskiego miała swoje perturbacje i droga na szczyty policyjnej hierarchii nie zawsze prowadziła wyłącznie w górę. W sierpniu 2017 roku został on odwołany ze sprawowanego wówczas stanowiska wiceszefa łódzkich funkcjonariuszy po wielkiej bójce kibiców, do której doszło na autostradzie A1. Trzy osoby zostały poszkodowane, a niemal 500 wylegitymowanych przez policję wskutek starcia chuliganów ze zwaśnionych Stali Stalowa Wola i Górnika Zabrze, do jakiego doszło na parkingu MOP [miejsce odpoczynku podróżnych] Krzyżanów Wschód. Słów krytyki, co do sposobu działania łódzkich policjantów nie szczędził ówczesny wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie Zjednoczonej Prawicy Jarosław Zieliński, który ocenił, że funkcjonariusze powinni zapobiec konfrontacji.

„Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi wystąpił z wnioskiem do Komendanta Głównego Policji o odwołanie ze stanowiska insp. Dariusza Walichnowskiego – Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi do spraw prewencji. Odpowiadał on za prawidłowe rozplanowanie działań Policji i nadzór nad realizacją zabezpieczenia. Komendant Główny Policji przychylił się do tego wniosku” – informował oficjalny komunikat KWP w Łodzi.

CZYTAJ TEŻ: Mowa nienawiści nie wyhamowała. A stoją za nią sami politycy

Co ciekawe, autorem wspomnianego wniosku o odwołanie, był ten sam nadinspektor Andrzej Łapiński, który zostawszy kilka lat później zwierzchnikiem pomorskiej policji powołał Dariusza Walichnowskiego na swojego zastępcę.

Na marginesie wypada zaznaczyć, że łódzka dymisja insp. Walichnowskiego doczekała się stanowczej reakcji policyjnych związkowców.

Można odnieść nieodparte wrażenie, że decyzja o odwołaniu Zastępcy Komendanta jest konsekwencją filozofii: skoro polityk wypowiedział publicznie swoją opinię, to natychmiast pojawia się decyzja personalna wychodząca naprzeciw oczekiwaniom politycznym, bez dokonania oceny całokształtu służby funkcjonariusza i wzięcia pod uwagę jego przydatności dla formacji oraz stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie województwa łódzkiego” – napisano w oświadczeniu sygnowanym przez przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Łodzi, Krzysztofa Balcera.

W dokumencie nazywano decyzję o odwołaniu insp. Walichnowskiego „krzywdzącą”, „chybioną” i „przedwczesną”, a sam funkcjonariusz określony został jako „uznany, wysokiej klasy specjalista w dziedzinie dowodzenia w sytuacjach kryzysowych, czego dowody dawał wielokrotnie w swojej dotychczasowej karierze”.

ZOBACZ TEŻ: Gdańsk: Lewica i Polska 2050 idą razem do wyborów

Inspektor Dariusz Walichnowski w Gdańsku pełni służbę od lutego 2023 roku. Najpierw został pełniącym obowiązki zastępcą komendanta wojewódzkiego policji, a od czerwca ubiegłego roku był już pełnoprawnym zastępcą.

Do tej pory za swoją pracą otrzymał m.in. Brązowy Krzyż Zasługi, Złoty Medal za Długoletnią Służbę oraz Złotą Odznakę „Zasłużony Policjant”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka