Rodzice nie szczepią dzieci, także na Pomorzu. Powrócą epidemie?
Informacje o tym, że szczepienia co roku ratują życie nawet 5 milionów dzieci na świecie, nie przekonują części polskich rodziców. Swoje dołożyły pandemia i wzmożenie w tym czasie działań ruchów antyszczepionkowych.
- W efekcie, jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, w ciągu 12 lat (od 2010 r. do 2022 r.) liczba uchylających się od obowiązkowych szczepień dzieci wzrosła z 3437 do 72,7 tys., czyli ponad 21 razy!
PRZECZYTAJ TEŻ: Na Pomorzu rośnie liczba niezaszczepionych dzieci! Rok do roku jest ich o 1000 więcej
Ten trend widoczny jest także na Pomorzu. Z informacji przekazanych nam przez Zbigniewa Zawadzkiego, kierownika Oddziału Promocji Zdrowia z Higieną Dzieci i Młodzieży WSSE w Gdańsku wynika, że tylko w ostatnim roku o prawie 600 – do 6709 – wzrosła liczba niezaszczepionych dzieci.
Kalendarz szczepień dzieci. Jakie szczepienia?
Kalendarz szczepień przewiduje przeprowadzenie już od 24 godziny po urodzeniu aż do ukończenia 19. roku życia między innymi szczepienia przeciwko:
- gruźlicy,
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
- błonicy,
- tężcowi,
- krztuścowi (kokluszowi),
- polio,
- odrze,
- śwince
- i różyczce.
PRZECZYTAJ TEŻ: Spóźnione szczepienie na COVID-19, badania nauczycieli i odrabianie lekcji z pandemii
Brak szczepień zagraża tzw. odporności populacyjnej, która pojawia się, gdy odsetek dzieci chronionych szczepionką wynosi ponad 95 proc. Już wiadomo, że w naszym kraju – w przypadku odry – poziom ten spadł do około 90 proc. Jest to szczególnie niebezpieczne wobec doniesień o wzroście zachorowań na odrę w Europie.
- Stan epidemii ogłoszono już w Rumunii, gdzie w ubiegłym tygodniu zarejestrowano 559 nowych przypadków, a do wtorku, 13 lutego łącznie potwierdzono 5238 zachorowań i 6 przypadków śmiertelnych.
Odra jest wyjątkowo groźną i zakaźną chorobą. Ocenia się, że jedno zarażone dziecko może zakazić 18 kolejnych.
Na razie na Pomorzu notuje się pojedyncze zachorowania na odrę.
- Gorzej jest z krztuścem, który w 2022 r. zaatakował 29 dzieci, a rok później ponad dwa razy więcej – bo już 62 małych pacjentów.
Czy rodziców można zmusić do zaszczepienia dzieci?
– W pierwszym etapie do rodziców lub opiekunów uchylających się od obowiązku szczepień państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni wysyłają wezwania do wykonania obowiązku zaszczepienia dziecka, zawierające pouczenie o prawnych konsekwencjach odmowy szczepień oraz podstawowe dane dotyczące korzyści z nich wynikających i informacje o możliwych działaniach niepożądanych – wyjaśnia Zbigniew Zawadzki.
Następnie wysyłane są upomnienia nakazujące zaszczepienie dziecka z pouczeniem, że, w przypadku dalszego niewykonania obowiązku szczepień, sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego. Postępowanie egzekucyjne polega na nałożeniu grzywny i jest prowadzone przez wojewodę.
Zbigniew Zawadzki / kierownik Oddziału Promocji Zdrowia z Higieną Dzieci i Młodzieży WSSE w Gdańsku
Jest to jednak i tak mały kłopot w porównaniu z chorobą u dziecka, nierzadko przebiegającą z powikłaniami. Warto zapamiętać, że w przypadku odry powikłania mogą pojawić się u co trzeciego zakażonego dziecka. Obejmują one m.in.:
- zapalenie ucha środkowego, płuc, mózgu i mięśnia sercowego,
- drgawki
- oraz ślepotę.
Napisz komentarz
Komentarze