Władysław Hasior – Daniel Rycharski, „mogę wam opowiedzieć o sobie o was” - Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, (27.01.2024 – 19.05.2024)
Wystawa organizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie koncentruje się wokół osoby i otaczającego ją/jego świata, którego „dramatyczność” dostrzegał i komentował w swoich pracach Władysław Hasior, oraz świata, o którego kryzysie wartości mówi Daniel Rycharski. Z jednej strony mamy więc narratora, pragnącego „budzić wrażliwość na zjawiska, która spospolitowała nam codzienność” i opowiadającego, że ból, samotność, wina, to doświadczenia towarzyszące człowiekowi od wieków. Z drugiej artystę, który porusza tematy związane z wykluczeniem człowieka, z nieakceptowaniem jego odmienności, mówiącego o kryzysie dotychczas obowiązujących norm i pojęć moralnych, a także o konieczności zmian oraz zaktywizowania się w obliczu współczesnych problemów. Prezentowane na wystawie prace pochodzą z kolekcji prywatnych i instytucjonalnych. W przypadku Władysława Hasiora są to przede wszystkim asamblaże i materiały archiwalne pochodzące ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz z kolekcji prywatnej. Poza pracami wypożyczonymi z galerii i od osób prywatnych, na wystawie zobaczyć można również nowe realizacje przygotowane przez artystę specjalnie na tę ekspozycję.
Wystawa „Olga Boznańska” – Muzeum Gdańska (03.12.2023–16.05.2024)
Oto prawdziwa gratka dla miłośników malarstwa przełomu XIX i XX wieku. Muzeum Gdańska zaprasza na wystawę czasową „Olga Boznańska" ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, która odbywa się w Ratuszu Głównego Miasta. Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 50 dzieł artystki. Będą to przede wszystkim portrety malowane w różnych okresach jej twórczości. Obok przejmujących autoportretów na ekspozycji pojawią się wizerunki bliskich artystce osób oraz portrety dzieci. Będzie można również zobaczyć martwe natury, kwiaty, widoki wnętrz i oglądane zazwyczaj przez okno pracowni pejzaże, które są niezwykle wyrafinowanymi, ale również odważnymi malarsko popisami kolorystycznymi artystki. Uzupełnieniem będą pamiątki po Oldze Boznańskiej związane z jej pracownią malarską: palety, pędzle oraz wciąż nadające się do pracy i niezaschnięte farby w tubkach. Olga Boznańska to jedna z najbardziej oryginalnych i cenionych w świecie polskich artystek. Córka Francuzki i Polaka, urodzona w Krakowie. Tam też odebrała wstępne wykształcenie artystyczne. Naukę kontynuowała w Monachium. Od 1898 r. tworzyła w Paryżu.
Patryk Różycki „Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem” – Gdańska Galeria Miejska (02.02.2024 – 28.04.2024)
Patryk Różycki w dużej mierze zaczął osiągać to, o czym marzył: uznanie, stabilność finansową, awans społeczny i klasowy. Wychowany w biedzie na wsi w centralnej Polsce, Patryk wspomina marzenia o byciu kimś – piłkarzem, a może artystą. Marzenia o tym, żeby zdobyć uznanie w rodzinnej wsi i zasłużyć, niczym Rocky Balboa, na własny pomnik. Gdy w końcu jego marzenia zaczęły się spełniać, pojawiło się coś, czego się nie spodziewał: samotność, a wraz z nią pustka, poczucie zdrady u najbliższych osób, świadomość zachwiania rodzinnych i przyjacielskich relacji. „Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem” to instalacja, na którą składają się malowidła-murale i zestawione z nimi obrazy na płótnie, za pomocą których Patryk opowiada o relacjach rodzinnych, izolacji, wstydzie, klasie społecznej, przywileju i społecznym awansie. Wystawa, która prowadzi widzów przez wspomnienia Patryka odwzorowane na osi czasu i przestrzeni, jest hołdem, swoistym listem miłosnym, a może i przeprosinami dla tych, których zachował w swoim sercu pomimo upływu czasu i zmiany statusu.
Napisz komentarz
Komentarze