Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Pięć produktów, których należy unikać na diecie lekkostrawnej

Dieta lekkostrawna (zwana również łatwostrawną) zalecana jest przez lekarza w przebiegu niektórych chorób lub po zabiegach chirurgicznych. Jej głównym celem jest odciążenie przewodu pokarmowego, złagodzenie dolegliwości trawiennych oraz właściwe odżywienie organizmu. Których popularnych produktów spożywczych należy unikać na diecie lekkostrawnej?
owoce, warzywa, dieta

Autor: Materiały prasowe

Cebula 

Cebula znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych. Na diecie łatwostrawnej należy jednak jej unikać. U osób zmagających się z problemami trawiennymi cebula może powodować wzdęcia. Warzywo zaostrza także objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Podobnie działa czosnek. 

Fasola i inne strączki 

Fasola i inne rośliny strączkowe są ważnym elementem klasycznej diety. Strączki zawierają liczne witaminy, składniki mineralne oraz niezwykle cenne białko roślinne. Niestety, należą także do produktów ciężkostrawnych i powodujących wzdęcia. W fasoli znajdują się węglowodany z grupy łatwo fermentujących (oligosacharydy, monosacharydy, disacharydy i poliole), które zaostrzają przebieg chorób układu pokarmowego i powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości (bóle brzucha, biegunki). 

Pełnoziarniste pieczywo i inne produkty z pełnego przemiału 

Jedną z głównych zasad diety lekkostrawnej jest ograniczenie błonnika pokarmowego. Błonnik to ważny związek niezbędny do regulowania pracy jelit i rytmu wypróżnień. Ta zasada dotyczy przede wszystkim osób zdrowych. U pacjentów zmagających się z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego lub osób po zabiegach chirurgicznych błonnik może działać drażniąco na błonę śluzową jelit. Z tej przyczyny dieta lekkostrawna wyklucza produkty pełnoziarniste, w zastępstwie uwzględniając te z mąki oczyszczonej - pieczywo pszenne, drobne kasze i drobne makarony jasne. Aby zmniejszyć podaż błonnika, z mocno dojrzałych warzyw i owoców należy usuwać skórki, pestki oraz inne twarde części. Owoce i warzywa warto poddawać także obróbce (przecieranie, miksowanie, rozdrabnianie).

Tłuste mięso 

Tłuste gatunki mięs (wieprzowina, tłusta wołowina, baranina, gęś, kaczka) oraz przetwory mięsne na ich bazie to produkty ciężkostrawne. Im bardziej tłuste jest mięso, tym dłużej zalega w żołądku i powoduje nadmierne wydzielanie soków trawiennych. Co więcej, tłuste mięso jest źródłem kwasów tłuszczowych nasyconych. Z kolei przetwory na jego bazie to najczęściej produkty wysoko przetworzone, zawierające szkodliwe tłuszcze trans. Wysoka podaż tłuszczów nasyconych i trans w codziennej diecie zwiększa ryzyko nadwagi, otyłości i innych chorób dietozależnych. Z tej przyczyny tłustego mięsa należy unikać nie tylko na diecie lekkostrawnej, ale również w klasycznym, codziennym jadłospisie. 

Chili i inne ostre przyprawy 

Dieta lekkostrawna wyklucza także ostre przyprawy, takie jak chili czy pieprz cayenne. Pikantne jedzenie zaostrza objawy refluksu, może wywoływać wzdęcia i bóle brzucha. Pacjentom z wrażliwym żołądkiem i innym osobom stosującym dietę łatwostrawną polecamy alternatywę - bezpieczne dla przewodu pokarmowego, zdrowe przyprawy, takie jak: wanilia, cynamon, tymianek, rozmaryn, lubczyk, majeranek, kminek, bazylia czy melisa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka