Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zjazd Hanzy w Gdańsku rozpoczęty! Wielka Parada Miast przeszła pod Neptuna

Od Wielkiej Parady Miast rozpoczął się 44. Zjazd Nowej Hanzy, w tym roku goszczący w Gdańsku. Drogą Królewską pod Fontannę Neptuna przeszły delegacje 87 miast uczestniczących w zjeździe, reprezentujących 14 państw. Zjazd Nowej Hanzy potrwa do najbliższej niedzieli.
Kliknij aby odtworzyć

Tegoroczny Zjazd Nowej Hanzy to już 44 edycja tego wydarzenia, rokrocznie odbywającego się w innym mieście. Czekać na swoją kolejność trzeba dość długo, skoro tak wiele miast odwołuje się do hanzeatyckich tradycji. Tradycją zjazdu jest inauguracja w postaci Wielkiej Parady Miast, w której uczestniczą delegacje wszystkich ośrodków przybyłych na zjazd. W tym pochodzie przeszli przedstawiciele aż 87 miejscowości.

SPRAWDŹ PROGRAM  Gdańsk pod znakiem Hanzy

Wszyscy przeszli barwnym pochodem przez historyczną Drogą Królewską. By nikt nie czuł się wyróżniony ani upokorzony, poszczególne miasta ustawiono w kolejności alfabetycznej. Paradę zamykali gospodarze, włodarze Gdańska. Oficjalne otwarcie Zjazdu Hanzy nastąpiło pod Fontanną Neptuna. Uroczystości przewodniczyli prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz burmistrz niemieckiej Lubeki Jan Lindenau, przewodniczacy Związku Hanzy.

Jeszcze przed paradą odbył się Wieczór Gdański w siedzibie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - w jego trakcie oficjalnie powitano wszystkie delegacje miast, które przybyły na tegoroczny zjazd. Potem wszyscy wyruszyli już na paradę. Podziwiać można było barwne stroje z dawnej epoki, widzowie mogli poczuć się jak przeniesieni na ulice dawnego hanzeatyckiego miasta. 

Czym była Hanza? Jaką spuściznę nam zostawiła? Rozmowa z prof. Beatą Możejko

Po uroczystym otwarciu zjazdu na Długim Targu wystąpił z koncertem kwintet Wojtka Mazolewskiego. W piątek rozpoczyna się zaś tradycyjny jarmark, na który z pewnością warto się wybrać. Prócz tego zaplanowano bardzo bogaty program rozmaitych spotkań oraz imprez.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Festyniarstwo 17.06.2024 22:29
W gminach już się przejadło...

Reklama
Reklama
Reklama