Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Tablica pamięci żołnierzy Armii Krajowej odsłonięta w Bazylice Mariackiej

Pamiątkową tablicę z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej, odsłonięto w niedzielę w Bazylice Mariackiej podczas mszy w intencji zmarłych i żyjących weteranów AK.
Tablica pamięci żołnierzy Armii Krajowej odsłonięta w Bazylice Mariackiej
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Msza była kolejnym punktem gdańskich ochodów uroczystości związanych 80. rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. 

- Pamięć o działalności Armii Krajowej jest wciąż żywa w naszym społeczeństwie, gdyż to ona pomogła nam w odzyskaniu niepodległości - mówił 93-letni prof. Jerzy Grzywacz, gdańszczanin, uczestnik Powstania Warszawskiego.

Po mszy kwiaty złożono również przy urnie z prochami prezydenta Pawła Adamowicza. Wszystko, by podziękować za zasługi dla gdańskiego środowiska weteranów Armii Krajowej. W ten sposób hołd oddano również przy grobie ks. Józefa Zator-Przytockiego, pułkownika AK, który w latach 1962-1978 był proboszczem bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Kwiaty złożono także na grobie ks. infułata Stanisława Bogdanowicza, który został proboszczem bazyliki Mariackiej w Gdańsku po ks. Józefie Zator-Przytockim.

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama