To dla nas kluczowa inwestycja. Zlokalizowane tuż przy Trójmieście, w samym centrum Pruszcza Gdańskiego tereny zabytkowej cukrowni to unikat w skali Polski – mówi Jarosław Bator, prezes NDI Development. - Zamierzamy w każdym calu wykorzystać ten potencjał i szanując historię tego miejsca, stworzyć nowe śródmieście, które będzie przyjazne zarówno dla nowych mieszkańców, jak i tych, którzy z cukrownią sąsiadują od lat.
Na 19-hektarowej NDI Development zrewitalizuje kompleks, który zaoferuje nowe przestrzenie, w tym m.in. centrum kultury, strefę rekreacyjną, a do tego mieszkania, sklepy, butiki, kawiarnie i restauracje. W kilku etapach inwestycji powstanie tutaj ponad 1000 nowych mieszkań o zróżnicowanych metrażach i układach. Z kolei na powierzchni prawie 37 500 m kw. znajdzie się przestrzeń pod lokale komercyjne.
W ramach inwestycji przywrócona zostanie oryginalna forma zabytkowej zabudowy wraz z odtworzeniem oryginalnej stolarki, kolorystyki oraz detalu. Część historycznej zabudowy przykryta zostanie lekką oranżerią, gdzie mieścić się będą restauracyjne ogródki z widokiem na skwer, w sąsiedztwie którego zaplanowano nowoczesne centrum kultury. Deweloper ma w planach stworzenie ponadto przestrzeni pod sklepy, przedszkola czy żłobki. Całości projektu dopełni ogólnodostępna strefa rekreacyjna, m. in. w pobliżu zielonego korytarza Doliny Raduni.
To dla nas kluczowa inwestycja. Zlokalizowane tuż przy Trójmieście, w samym centrum Pruszcza Gdańskiego tereny zabytkowej cukrowni to unikat w skali Polski. Zamierzamy w każdym calu wykorzystać ten potencjał i szanując historię tego miejsca, stworzyć nowe śródmieście, które będzie przyjazne zarówno dla nowych mieszkańców, jak i tych, którzy z cukrownią sąsiadują od lat.
Jarosław Bator / prezes NDI Development
Na razie ewidencjonowany jest stan techniczny zabytkowych obiektów, trwają pomiary i powstaje wstępna koncepcja architektoniczna. Wszelkie prace będą prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Za projekt rewitalizacji Starej Cukrowni odpowiada Studio Architektoniczne Kwadrat.
Cukrownia Pruszcz stanowi doskonały przykład budownictwa przemysłowego z drugiej połowy XIX wieku i jako taki traktowany jest jako zabytek. Zbudowana została w latach 1879-1880 z inicjatywy doktora Hermanna Wiedemanna, lekarza z zawodu, który był wieloletnim dyrektorem cukrowni. Zakład funkcjonował w latach 1881-2004 jako oddział Krajowej Spółki Cukrowej w Toruniu.
Napisz komentarz
Komentarze