Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Dwa obrazy z dawnej kolekcji Sierakowskich powróciły do Waplewa

Dwa obrazy pochodzące z kolekcji Sierakowskich w Waplewie Wielkim powróciły na swoje miejsce w pałacu w Waplewie Wielkim. Okazją do ich ponownego odsłonięcia były odbywające się w Waplewie obchody 100 - lecia Związku Polaków w Niemczech.
Dobromiła Rżyska - Laube i Maciej Kraiński odsłaniają jeden z obrazów, które powróciły z konserwacji (Fot. Piotr Piesik)

Dwa obrazy - kopia dzieła Guido Reni, słynnego włoskiego malarza okresu baroku przedstawiającego Madonnę z Dzieciątkiem oraz portret Gabrieli z Weyssenhoffów Wojniłłowiczowej przekazane zostały wcześniej Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim przez Izabellę Sierakowską - Tomaszewską, której przodkowie byli ostatnimi polskimi właścicielami dóbr waplewskich. Oba dzieła przeszły prace konserwacyjne i będą teraz wystawiane w salach waplewskiego pałacu.

- Sierakowscy dbali o portrety rodzinne, było ich w pałacu około dziewięćdziesięciu. Staramy się pokazywać to, co dla Sierakowskich było ważne - mówił Maciej Kraiński, kierownik Muzeum Tradycji Szlacheckiej.

Dobromiła Rżyska - Laube, adiunkt w Muzeum Tradycji Szlacheckiej wytrwale poszukuje obrazów z okazałej niegdyś kolekcji Sierakowskich. W Waplewie Wielkim znajdowało się około 460 obrazów, zachowało się (znane są ich losy) około 20 procent. Pozostałe dzieła uległy rozproszeniu wskutek działań wojennych. Tylko w Sali Białej - gdzie zaprezentowano dwa obrazy po ich powrocie z konserwacji - znajdowało się około 40 dzieł. Są identyfikowane dzięki benedyktyńskiej wręcz pracy nad zachowanymi fotografiami sal pałacowych, potem poszukiwane w katalogach muzealnych i aukcyjnych. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama