Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Wieżę ciśnień w centrum Malborka możecie zwiedzać już od 4 maja

Wieża ciśnień, zbudowana w charakterystycznym, neogotyckim stylu w centrum Malborka, stanowi jeden z symboli krajobrazu miasta nad Nogatem. Sylweta wieży obok kompleksu zamku krzyżackiego widoczna jest z daleka. Dziś wieża nie pracuje już w systemie malborskich wodociągów, jest natomiast zabytkiem techniki, który można zwiedzać.
Wieża ciśnień należy do najbardziej charakterystycznych symboli Malborka (Fot. Piotr Piesik)

Wieża ciśnień powstała w roku 1905, kiedy powstawał nowoczesny system wodociągów w Malborku, budowany przez firmę Windschild & Langelott z Królewca. Obiekt znakomicie pracował przez kilkadziesiąt lat, uniknął też poważniejszych uszkodzeń w czasie walk o Malbork w roku 1945. Na początku XXI wieku wieża została wyłączona z użytkowania przez wodociągi. Powstał wtedy projekt wykorzystania jej w roli zabytku techniki, punktu widokowego oraz miejsca dla placówki pracy z młodzieżą prowadzonej przez harcerzy.

Wewnątrz wieży zainstalowano windę, na poszczególnych kondygnacjach można organizować spotkania, wystawy plastyczne, konferencje. Punkt widokowy zapewnia znakomitą panoramę Malborka i okolic. Zachowano duża część instalacji wodnych - choć już niedziałających, łącznie z ogromnym zbiornikiem. Oczyszczono mury zewnętrzne, uzupełniono brakujące detale architektoniczne. Zarząd wieży przejęło Malborskie Centrum Kultury i Edukacji.

Wieżę można zwiedzać, pracownik MCKiE oprowadza po obiekcie i opowiada o jego historii. Grupy zorganizowane przez cały rok mogą zwiedzać wieżę po ustaleniu godziny wejścia pod numerem telefonu 513 099 481. Od 4 maja odbywać się będą także wejścia do wieży w określonych godzinach dla pojedynczych turystów. 

Oto terminarz. We wtorki, środy i piątki od godz. 10. do 15. W czwartki od 12. do 17. W soboty od 11. do 13. Wejścia zawsze o pełnych godzinach. W niedziele i poniedziałki wieża nie jest dostępna do zwiedzania. Zwiedzanie jest bezpłatne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama