Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Fascynująca podróż filmowa dookoła świata w Gdyni. 19. Millennium Docs Against Gravity.

Historie miłości do ludzi i wulkanów, w poszukiwaniu nieśmiertelności i historie bardzo intymne to tylko kilka haseł prezentujących 19. Millennium Docs Against Gravity Gdynia.
„Anioły z Sindżaru”, reż. Hanna Polak (fot. materiał prasowy) 

Na ten festiwal wielu fanów zawsze czeka z wielką niecierpliwością. Nic dziwnego, Millennium Docs Against Gravity to fascynująca podróż nie tylko przez świat ale także przez wiele ważnych tematów, które nas nurtują i wobec których nie chcemy być obojętni - od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę, popkulturę po relacje rodzinne. To doskonała okazja, żeby premierowo obejrzeć najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego z całego świata.

Festiwal odbywa się w kilku miastach Polski, w tym także w Gdyni. W dniach 13-22 maja, w Gdyńskim Centrum Filmowym czeka nas uczta w postaci 80. polskich premier najnowszych filmów dokumentalnych z całego świata. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 12 tytułów, a wręczy ją nasze, lokalne jury. Będą spotkania z reżyserami i bohaterami, debaty, warsztaty.

Hasło tegorocznej edycji brzmi „Rethink Everything". I skłania do spojrzenia na świat zupełnie inaczej, niż dotąd.

Na pytanie, co podczas tego festiwalu koniecznie trzeba obejrzeć, Przemek Rydzewski z GCF odpowiada, że najlepszą podpowiedzią jest zestaw filmów, wytypowanych do Nagrody Miasta Gdyni. To 12 najlepszych produkcji, które są zaproszeniem do poruszania różnych tematów, jakie teraz kino dokumentalne podejmuje.

Ale są też różne sekcje, w których warto zwrócić uwagę na znajdujące się w nich filmy

Bohaterowie są wśród nas

To właśnie jedna z festiwalowych sekcji. Superbohaterowie i superbohaterki to nie tylko postaci z komiksów. Kino przekonuje nas, że aby ich znaleźć, wystarczy rozejrzeć się dookoła. I przedstawia filmy, które są na to dowodem. W tej sekcji zobaczymy m.in. „Młodego Platona” - reż. Neasa Ní Chianáin i Declan McGrath oraz „Nawalnego” - reż. Daniel Roher.

„Nawalny”, reż. Daniel Roher (fot. materiał prasowy)

Człowiek w kinie

To kolejna sekcja w której prezentowane filmy podejmują kwestie szeroko pojmowanych praw człowieka i zagrożeń, jakie stoją na drodze do ich respektowania. Patronem sekcji jest Amnesty International Polska. Tu na szczególne zainteresowanie zasługują takie filmy jak: „Anioły z Sindżaru” - reż. Hanna Polak, w których reżyserka przybliża historię straszliwej zbrodni przeciwko ludzkości - ludobójstwa Jezydów dokonanego przez ISIS oraz „Babi Jar. Konteksty” - reż. Siergiej Łoźnica o okrucieństwie II wojny światowej, które szczególnie silnie wybrzmiało podczas tragicznych wydarzeń w Babim Jarze z 1941 roku. Ta historia opowiedziana w filmie, który miał światową premierę w Cannes, dzisiaj nabiera znowu przerażającej aktualności.

Historie intymne

To nazwa sekcji, w której filmowcy przyglądają się wyjątkowym bohaterom kina dokumentalnego z naprawdę bliska. Filmy prezentowane w tej sekcji to także okazja do obserwacji zmieniających się współcześnie różnorodnych form życia prywatnego. Jednym z ciekawszych obrazów są „Pisklaki” - reż. Lidia Duda oraz „Dom z drzazg” - reż. Simon Lereng Wilmont (Nagroda za Najlepszą reżyserię w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym).

„Nothing Compares”, reż. Kathryn Ferguson (fot. materiał prasowy) 

Love Stories

Czyli historie o miłości - do ludzi i do wulkanów, w ekstremalnych warunkach i na krańcach świata, w rzeczywistości i świecie wirtualnym. Na uwagę zasługuje w tej sekcji np. film pt. Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości- reż. Joe Hunting. To pierwszy film zrealizowany całkowicie w świecie VR.

Nauka nas uratuje

To kolejna sekcja festiwalu z filmami, które są pigułką rzetelnej wiedzy o gospodarce obiegu zamkniętego, mięsie hodowanym laboratoryjnie, szczepionkach czy topnieniu lodowców i innych ważnych tematach. To filmy, które dają nadzieję i podsuwają bardzo konkretne pomysły zmiany rzeczywistości. „W poszukiwaniu nieśmiertelności” - reż. Stephan Bergmann to tylko jeden z proponowanych w tej sekcji dokumentów.

Muza i wena

W tej sekcji znajdują się najciekawsze dzieła, prezentujące zarówno twórców świata popkultury jak i artystów awangardowych. Jak co roku, szczególną uwagę festiwal poświęca muzyce, ale nie brakuje także filmów przyglądających się najznamienitszym postaciom świata literatury, fotografii, mody, architektury, sztuki i filmu. Jednym z takich dokumentów jest „Nothing Compares” - reż. Kathryn Ferguson.

Trwa sprzedaż biletów na stronie festiwalu: mdag.pl – zakładka „Gdynia" oraz w kasie i na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama