Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Przed nami 17. odsłona Europejskiej Nocy Muzeów

W sobotę, 14 maja, kolejna już, 17. odsłona Europejskiej Nocy Muzeów! Oto krótki przegląd wybranych atrakcji na Pomorzu.
zamek w Malborku

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Gdańskie Muzeum Narodowe otwiera bramy wszystkich siedmiu gmachów proponując bogaty program imprez. W Oddziale Sztuki Dawnej wystawiony będzie nie tylko Sąd Ostateczny Memlinga, ale również zobaczymy wystawę „Pobożni i cnotliwi”. W Zielonej Bramie - ekspozycja „Powrót do domu”, czyli bezcenne źródło wiedzy o dawnym Gdańsku.

W Oddziale Etnografii, oliwskim Spichlerzu Opackim m.in. wystawa „Wdzięk i fantazja”, czyli historia fotografii reklamowej i mody w dobie PRL-u. W Pałacu Opatów - „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” - prezentacja twórczości jednego z najznakomitszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Warto zajrzeć i do NOMUS-a, na wystawę „Kolekcja w działaniu”. Gdańskie Muzeum Archeologiczne zaprasza do Piwnicy Romańskiej na Placu Dominikańskim na nocne zwiedzanie średniowiecznych podziemi. Po ukończeniu trasy będzie można przejść do bazyliki św. Mikołaja, gdzie oo. Dominikanie organizują nocne zwiedzanie świątyni z koncertem pieśni paschalnych.

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza nocnych marków do buszowania w bibliotece ECS. Z kolei Teatr GAK przedstawi spektakl plenerowy pt. „Sen astronoma” (g. 21.00 w Parku Oruńskim w Gdańsku). W Muzeum Sopotu m.in. nocne oprowadzanie - w języku polskim i ukraińskim - po wystawie „Sopot na walizkach – historia Sopockich Zakładów Wyrobów  Galanteryjnych „Sopotplast”. Będzie można też wziąć udział w zabawie „Detektyw w Muzeum”. Zagadki i rebusy pozwolą małym śledczym poznać ukryte  tajemnice na ekspozycji wnętrz. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na nową wystawę na okręcie-muzeum - „ORP Błyskawica – wierny okręt”.

Po raz pierwszy w historii słupskiego muzeum Europejska Noc Muzeów obchodzona będzie w Białym Spichlerzu. Udostępnione zostaną wszystkie wystawy stałe i czasowe, m.in. „Mistrz polskiego dłuta. Stanisław Horno-Popławski i jego rzeźba” czy „Witkacy inaczej…”. 

Noc Muzeów Gdańsk 2022

Noc Muzeów w Kościerzynie to atrakcje i bezpłatny wstęp zarówno do Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonu, jak
i Muzeum Kolejnictwa.W programie m.in.: zwiedzanie ekspozycji stałej z przewodnikiem, otwarcie wystawy czasowej sukien ślubnych Kamili Froelke – projektantki  światowej sławy, przejażdżki drezyną ręczną, kolejką lilipucią, pokazy działania kolei  magnetycznej oraz projekcja filmu „Człowiek na torze”(1957).

W Muzeum Historyczno-Etnograficznym (Brama Człuchowska) w Chojnicach wystawa „Archaiczne brzmienia” ma wprowadzić w świat muzyki ludowej i instrumentów wykorzystywanych przez wiejskich muzykantów. W Muzeum Regionalnym w Człuchowie  (Zamek) będzie można zwiedzić dziedziniec, piwnice, a także wejść na zamkową wieżę. Przed zamkiem odbędzie m.in. pokaz sokolniczy i myśliwski, średniowieczne muzykowanie, a do posmakowania - średniowieczne specjały. 

W Fabryce Sztuk w Tczewie wystawa „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek”, która przybliży losy dwóch wybitnych uczonych. Goście będą także mogli zobaczyć kolekcję meteorytów, odwiedzić mobilne planetarium, poznać tajniki kuchni molekularnej i wziąć udział w spacerze historycznym śladem astronomów. 

Urodzony w Będominie Józef Wybicki, autor Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, która od 1927 roku jest polskim hymnem państwowym, został ogłoszony patronem roku 2022 przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Z tej okazji ta jedyna muzealna noc w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie nosi tytuł: Durzę się w mundurze! Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z wystawami stałymi oraz czasowymi zorganizowanymi w pałacu oraz książnicy prof. Gerarda Labudy, a pracownicy muzeum tradycyjnie zmienią swoje upodobania modowe, by zaprezentować się w uniformach roboczych, strojach służbowych i mundurach. Każdy może dołączyć do grona przebierańców! Muzeum zastrzega jednak, że niedopuszczalne jest przywdziewanie mundurów kojarzonych z systemami totalitarnymi! 

Muzeum Zamkowe w Malborku proponuje wieczorne zwiedzanie z przewodnikiem trasą przez wały Plauena, dziedziniec Zamku Średniego, Wielki Refektarz i Pałac Wielkich Mistrzów, dziedziniec Zamku Wysokiego, kościół Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim, tarasy i ogród wielkich mistrzów, fosy i międzymurze zachodnie.

Zamek w Sztumie oferuje prelekcje nt. historii zamku, zwiedzanie siedziby Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej, prezentacje dawnej muzyki, kaligrafii, ziołolecznictwa i czerpania papieru. A Zamek w Kwidzynie zaprasza na prelekcje, prezentacje multimedialne, wystawy stałe, warsztaty z tworzenia kwiatów z papieru, warsztaty kaligrafii. 

Szczegóły: nocmuzeow.ikm.gda.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama