Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Cukrzycobus w powiecie kartuskim, można się zbadać!

Specjalny autobus, nazywany potocznie cukrzycobusem przybył dziś do powiatu kartuskiego. To inauguracja projektu działań profilaktycznych cukrzycy typu 2 dla mieszkańców Kartuz, Żukowa, Somonina i Przodkowa. Mogą oni skorzystać z bezpłatnych badań krwi, z glukometrów, porad fizjoterapeutów i dietetyków. Łącznie w całym powiecie kartuskim przebadanych ma zostać 1390 osób. Powiat otrzymał na ten cel ponad 550 tys. zł.
Program profilaktyki cukrzycy zainaugurowano dziś w Kartuzach (Fot. Karolina Pioch)

W piątek do godz. 19 cukrzycobus czekał na pacjentów w Parku Solidarności przy ul. Klasztornej w Kartuzach, w sobotę zaparkuje w Żukowie (w godz. 10-18 plac przy Urzędzie Gminy), w niedzielę 22 maja pojawi się w Somoninie (w godz. 9-13 parking przy GOK) i w Przodkowie (w godz. 14-18 parking przy Urzędzie Gminy).

Program #WolniOdCukrzycy, finansowany z funduszy unijnych, realizowany jest w sześciu powiatach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. W całej metropolii przebadanych zostanie 180 tys. osób, z czego 20 tys. otrzyma specjalistyczne wsparcie.

. - Przez najbliższy weekend w Kartuzach, Żukowie, Somoninie i Przodkowie pojawisię specjalny cukrzycobus, w którym zupełnie za darmo będzie można zrobić badania krwi, sprawdzić poziom glukozy i porozmawiać ze specjalistami - mówi starosta kartuski Bogdan Łapa.

Każdy może skorzystać z bezpłatnych badań, natomiast kierowane są one zwłaszcza do osób w wieku do 64 lat, aktywnych zawodowo, będących w grupie podwyższonego ryzyka, czyli z nadwagą, chorobami serca i nadciśnieniem. Cukrzyca typu 2 należy do tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. 

W salach Kartuskiego Centrum Kultury odbyła się dziś konferencja inaugurująca projekt. O jego założeniach i sposobach realizacji opowiadali starosta kartuski, Bogdan Łapa, członkini Zarządu Powiatu Kartuskiego - Iwona Formela, a także lek. med. Sebastian Łaźniak.

W metropolitalnym programie #WolniOdCukrzycy chodzi o jak najszybszą identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę, kiedy nie daje ona jeszcze żadnych objawów. Aby zakwalifikować się do programu - należy wypełnić ankietę FINDRISK. Jeśli wskaże ona 12 punktów lub więcej - taka osoba kierowana jest na dodatkowe badania krwi. Na podstawie wyników lekarz określi dalsze postępowanie.

- W ramach programu każdy z uczestników projektu ma możliwość indywidualnej rozmowy i uzyskania porady od dietetyka, fizjoterapeuty. Ma możliwość wykorzystania opaski, która mierzy aktywność fizyczną, oprócz tego porady pielęgniarek diabetologicznych, wizyty lekarskie czy bezpłatny glukometr - mówi lek. med. Sebastian Łaźniak.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama