Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Urząd Miejski w Gdańsku przeniesie się do biurowca we Wrzeszczu?

Urząd Miejski w Gdańsku zmieni swoją siedzibę? Rozmowy gdańskiego magistratu w sprawie podnajęcia przestrzeni w powstającym niedaleko dworca PKP we Wrzeszczu i galerii handlowych biurowcu „Punkt” mają być już na zaawansowanym etapie. – Naszym celem jest konsolidacja i sprawne działanie na rzecz mieszkanek i mieszkańców. Priorytetem jest obsługa klientów – stwierdzają oględnie odpowiadając na liczne pytania w tej sprawie, urzędnicy. Sam deweloper nie ujawnia z kim prowadzone są obecnie rozmowy handlowe.
Biurowiec Punkt, Wrzeszcz, Urząd Miejski w Gdańsku
Urząd Miejski w Gdańsku przeniesie się do biurowca Punkt we Wrzeszczu?

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

– Trwają i są już na zaawansowanym etapie rozmowy pomiędzy Urzędem Miejskim w Gdańsku, a inwestorem: spółką Torus, na temat podnajęcia powierzchni w realizowanym przy ulicy Nad Stawem 3 biurowcu „Punkt”. Magistrat ma umieścić tam pracowników z wybranych referatów, biur czy wydziałów, a deweloper jest zadowolony, bo rozwój pracy zdalnej i ogólne zmiany na rynku pracy po pandemii znacząco ograniczyły popyt na tak duże powierzchnie biurowe – mówi, zastrzegając anonimowość, dobrze znający szczegóły inwestycji pracownik firmy-podwykonawcy biurowca „Punkt”.

CZYTAJ TEŻ: Urzędniku! Pisz tak, jakbyś pisał do kogoś, kogo kochasz

Świetna lokalizacja we Wrzeszczu

Inwestor, stawiający „Punkt”, działająca już od ponad 20 lat gdańska firma deweloperska Torus, specjalizuje się w budowie i wynajmie nowoczesnych powierzchni biurowych, a na swojej oficjalnej stronie internetowej zapowiada ukończenie Punktu w lutym 2025 roku. Jednak licząca pięć pięter plus parter bryła budynku, łącząca ze szkłem kolor przypominający jasną cegłę, od dawna rzuca się w oczy kierowcom w okolicach estakady alei Żołnierzy Wyklętych.

Lokalizacją biurowca, choć nieco na uboczu od głównych uczęszczanych obecnie „ciągów pieszych”, niewątpliwie trudno nazwać nieatrakcyjną: niewiele ponad 200 metrów od jednego z wejść do galerii handlowej Metropolia, skąd można już bezpośrednio przejść na perony i na stację PKP Wrzeszcz; 100 metrów od najbliższego przystanku autobusowego (linii 124 i 127) i niespełna 300 do kolejnego, kilkaset metrów do tramwaju oraz około 250 metrów w linii prostej od Galerii Bałtyckiej (ten ostatni dystans znacząco zwiększają oddzielające oba budynki tory kolejowe).

...ale czy potrzebna urzędowi?

Faktem pozostaje, że choć główna siedziba Urzędu Miejskiego w Gdańsku nieodmiennie mieści się przy ul. Nowe Ogrody 8/12 w centrum, to np. Wydziały Rozwoju Społecznego czy Środowiska zlokalizowane są w budynkach przy ulicy Kartuskiej, a poszczególne Zespoły Obsługi Mieszkańców znaleźć możemy przy Żaglowej 11, Milskiego 1, Wilanowskiej 2 i Partyzantów 74. Zwłaszcza ten ostatni, wrzeszczański adres, położony zaledwie ok. 1,5 kilometra od „Punktu” może poddawać w wątpliwość zasadność urzędniczej przeprowadzki do nowego biurowca, nie wspominając o innych aspektach – choćby kosztach tej operacji.

Magistrat: żadne decyzje wiążące do tej pory nie zapadły

Sześć pytań związanych z ewentualnymi przenosinami urzędników na ulicę Nad Stawem zadaliśmy gdańskiemu magistratowi. Prosiliśmy m.in. o potwierdzenie lub zdementowanie planów przeprowadzki do „Punktu”, informację na temat jej ewentualnej skali („jakie jednostki miałyby zostać umieszczone w biurowcu «Punkt» oraz jaką powierzchnię miałyby tam zajmować?”), umotywowanie takiego kroku, warunki finansowe na jakich miałby on zostać podjęty („czy chodzi o najem po stawkach komercyjnych?”), a także kwestię ewentualnych rozmów prowadzonych w tej sprawie z zarządcą „Punktu” czy zakładanego terminu rozstrzygnięcia.

– Urząd Miejski w Gdańsku ma 29 biur i wydziałów. Naszym celem jest konsolidacja i sprawne działanie na rzecz mieszkanek i mieszkańców. Priorytetem jest obsługa klientów, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich potrzeb, np. dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, dostęp do komunikacji miejskiej, parkingi rowerowe i samochodowe, centralne położenie. Od lat śledzimy rynek nieruchomości, prowadzimy rozmowy, jednak żadne decyzje wiążące do tej pory nie zapadły – napisała w odpowiedzi na pytania Izabela Kozicka-Prus, kierownik Referatu Prasowego w Biurze Prezydenta Gdańska.

Deweloper: poważnie zainteresowanych kilka podmiotów

Nieco krótszy zestaw zapytań, obejmujący podobne zagadnienia, skierowaliśmy również do budowniczego „Punktu”.

– Zgodnie z praktyką naszej firmy, kierując się zasadą poufności nie ujawniamy z kim prowadzimy obecnie rozmowy handlowe, ani jakiego zakresu one dotyczą. Potwierdzamy, że wynajęciem powierzchni w biurowcu „Punkt” w Gdańsku Wrzeszczu poważnie zainteresowanych jest aktualnie kilka podmiotów o różnym charakterze działalności i pochodzeniu kapitału – zaznacza Marcin Uske, PR Manager Torus.

I dodaje: – Zwracają one szczególną uwagę na jego atrakcyjną lokalizację – w pobliżu jest dworzec PKP/SKM/PKM, przystanki autobusowe i tramwajowe, co czyni go łatwo dostępnym z różnych kierunków i miejsc aglomeracji. Duże znaczenie ma również wysoki standard budynku oraz to, że będzie on certyfikowany w systemie LEED v4 spełniając najwyższe normy środowiskowe, związane m.in. z energooszczędnością. Ponadto biurowiec przystosowany będzie do swobodnego poruszania się osób z niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchowymi. Punkt ma sześć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną, a jego łączna powierzchnia najmu to blisko 13 tys. m kw. Ten kameralny, doskonale zlokalizowany i skomunikowany biurowiec może być atrakcyjnym miejscem pracy i prowadzenia działalności dla podmiotów z różnych branż czy sektorów.

Wiele znaków zapytania

Powyższych odpowiedzi nie sposób uznać za dementujące kwestię prowadzenia negocjacji, ale ze względu na brak informacji na temat warunków potencjalnego użytkowania powierzchni biurowej przy ulicy Nad Stawem przez gdański magistrat, trudno oceniać zasadność podobnego rozwiązania. 

Na marginesie wypada wspomnieć, że np. radni opozycyjnego w Gdańsku Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich dniach powrócili do tematu większej dostępności dla osób z ograniczeniami ruchowymi miejskich instytucji - w szczególności, mieszczącego się przy ulicy Dyrekcyjnej 5 Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, o co apelowali już w lipcu 2022 roku. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Niepełnosprawni nierówno traktowani w Gdańsku? Miasto odpowiada

Osobną sprawą pozostaje oczywiście to, czy bardziej efektywnym rozwiązaniem od podnajmu nieruchomości u prywatnego właściciela, nie byłoby odpowiednie przystosowanie budynków już stanowiących własność komunalną (z ewentualną zmianą funkcji poszczególnych adresów).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
hgdgfd 04.05.2024 13:43
bypass dla legalizacji przepływów kasy między urzędem a nieruchomościową spekułą...

Mieszkaniec 03.05.2024 10:27
Już ktoś przytulił prowizję? Czy wysokość łapówki dopiero jest uzgadniana?

Comitam 03.05.2024 09:41
MGistrat ma zbyt dużo kasy. Dokończyć sprawy rozbabrane.

Dorota 03.05.2024 09:36
Strata pieniędzy i pogorszenie wręcz utrudnienie życia petentom

Niepełnosprawny 03.05.2024 09:26
Rozczuliłem się rzekomą troską UM o niepełnosprawnych🤣 Pod główną siedzibą na Kartuskiej 1 koperta!!! Przy skrzyżowaniu z Powstańców Warszawskich ŻADNEJ!!! Budynek orzekania o niepełnosprawności - parkingowe hardcore dla niepełnosprawnych. Warto zobaczyć, zwłaszcza od strony wwindy😱🥲

Adam 02.05.2024 23:10
Mieszkanki i mieszkańcy,? To trąci Orwellem. Mieszkańcy są równi ale mieszkanki równiejsze.

Mieszkanka Gdańska 02.05.2024 17:26
To kolejne kpiny z mieszkańców. Bizancjum rośnie i rośnie. Za moment Urząd Miasta Gdańska będzie największym pracodawcą. Zamiast obniżać koszty administracyjne to windują je w nieskończoność. Zamiast naprawić system TriStar, który od 2 lat nie działa ale i tym nikt nie mówi. Wymyślają kolejne koszty. Pani prezydent nie tak się umawialiśmy przed wyborami!

Gdanszczanin 02.05.2024 17:00
Jasne byliście zbyt blisko centrum i problemów, teraz nie każdy emeryt będzie gonił do Wrzeszcza ze skargą na ten bałagan który panuje w centrum, no i mniej roboty za te wasze głodowe pensje. Pozdrawiam

100mar 02.05.2024 16:36
Widać redaktor który pisał tekst, ewidentnie jest wyznawcą opozycj ( czyt. PiS) Wnioskuję to po tonie artykułu. Ale... 21 wiek, to niech Urząd wygląda jak z tej epoki.

XD beka 28.06.2024 08:42
To sobie twórz śmieszne wnioski dalej, fajnie tylko po co taki następny urząd ? Obecnie powinni się starać zmniejszać koszty, bo jak oni pasy w jednym miejscu malują za 500 tyś złoty, to bankructwem będzie to grozić, plus oczywiście kochany Gdańsk z patodeweloperka teraz pani Dulczesa, wcześniej ten dziad.

Anna 02.05.2024 15:20
Najważniejsze jest pomyślenie o starszych wiekiem, niepełnosprawnych mieszkańcach Głównego Miasta i okolic. Ludzie Ci byliby zmuszeni do załatwiania swych najważniejszych spraw we Wrzeszczu. Czyli Główne Miasto kłania się ponownie wyłącznie sprawnym i turystom, bo zlikwidowanoby dogodną dla obsługi i pieszo osiągalną lokalizację Urzędu Miejskiego. Czy o to chodzi? Mocno jednostronna decyzja. Byłaby nie pierwszą odwracającą się plecami do w/w grup. Podobnie jak np. Zgoda na wytrzebienie małych usług i małego handlu na "Starówce". Coraz ciężej starszym mieszkańcom..

Adys 02.05.2024 15:19
Kilkaset metrów do przejścia. Miły spacerek dla starszych i niepełnosprawnych, bo dla samochodziarzy pewnie będzie parking w obiekcie.

Gdanszczanin 02.05.2024 14:13
Oddają pieniądze deweloperowi za forum.Tylko czekali do wyborów.

Hania 02.05.2024 12:10
Dobrze ze nie mieszkam już w Gdańsku tutejsze urzędy to po całym Trójmieście są rozmieszczone coś załatwić to tydzień nie wystarczył tyle latania i szukania

Mazurek 02.05.2024 11:41
Może warto zweryfikować istniejące działy i zlikwidować nieefektywne na rzecz usprawnienia tych potrzebnych mieszkańcom. Gmina Gdańsk niestety często podejmuje pozorowane działania i słabo biznesowe decyzje. Jak Budżet jest napięty należy oszczędzać.

Józef 02.05.2024 11:14
Widać, że urzędasy mnożą się jak króliki. Co raz mniej miejsca w budynku przy Nowych Ogrodach i podległych oddziałach. A miało być tanio i oszczędnie.

Reklama
Reklama
Reklama