Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi, chorobą, o której co 27 sekund dowiaduje się kolejna osoba na świecie, a co 40 minut – w Polsce, obchodzony jest w sobotę, 28 maja.
Część pacjentów może przeżyć tylko dzięki przeszczepowi szpiku kostnego. Do tego jednak potrzebny jest dawca. Niestety, tylko co czwarty chory może znaleźć takiego dawcę wśród członków rodziny. Pozostali muszą liczyć na obcych ludzi. A potrzeby są ogromne – w Polsce co roku około 800 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego.
Kto może zostać dawcą szpiku kostnego?
- Dawcą szpiku może zostać zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia.
- Warunkiem jest brak znacznej nadwagi.
- Zgłoszenie się do bazy dawców nie oznacza automatycznego oddania szpiku kostnego. Gdzieś na świecie musi żyć nasz genetyczny bliźniak, który właśnie potrzebuje pomocy.
PRZECZYTAJ TEŻ: Mamy, mamki, karmicielki… Kim są matki-dawczynie i jak działa Bank Mleka Kobiecego?
Samo oddanie szpiku nie stanowi zagrożenia dla dawcy. Istnieją dwie metody pobrania szpiku i komórek macierzystych do transplantacji.
- W 90 procentach przypadków stosuje się pobranie z krwi obwodowej (procedura przypomina oddawanie krwi).
- W pozostałych 10 procentach dokonuje się pobrania z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym.
Jak trafić do bazy dawców szpiku kostnego?
Szansę na dołączenie do bazy dawców mieszkańcy Trójmiasta będą mieli już w najbliższy weekend. W sobotę i niedzielę, 28-29 maja w czerwonym namiocie ustawionym przy Bramie Wyżynnej w Gdańsku między godziną 10:00 a 18:00 będzie można zarejestrować się jako dawca szpiku i dołączyć do 39 milionów dawców na całym świecie, w tym 2 milionów Polaków.
Napisz komentarz
Komentarze