Nagroda trafia do dziennikarzy i mediów służących Polonii. Jej intencją jest zachowanie w pamięci Polaków dokonań patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.
– Wyłonienie zwycięzców to zawsze trudna decyzja. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń musimy wybrać te najciekawsze. To osoby, które poświęciły się pracy dziennikarskiej, spędziły wiele godzin, setki dni, aby pracować nad materiałami, które były później nagradzane – mówi Jakub Płażyński, przewodniczący jury, syn Macieja Płażyńskiego.
Tym razem doceniono dziennikarzy i redakcje z Izraela, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Polski. W kategorii „Dziennikarz medium polonijnego” nagrodę otrzymał Waldemar Biniecki. Jury nagrodziło go za cykl dwujęzycznych publikacji w „Kuryerze Polskim”, dzięki którym polski punkt widzenia dociera do odbiorców nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie.
Kwartalnik „Kalejdoskop” uhonorowano w kategorii „Redakcja medium polonijnego”. Został on doceniony za wysoki poziom merytoryczny i przywracanie obecności języka polskiego w Izraelu.
W kategorii „Dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii” nagrodę otrzymała Kasia Madera z BBC World News. Jury doceniło regularne wprowadzanie na antenę jednej z najważniejszych światowych telewizji tematów związanych z Polską
Z kolei w kategorii „Dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne” laureatem został Kamil Turecki. Nagrodzono go za cykl publikacji na onet.pl o dalszych losach Polek i Polaków zamieszkałych w USA, którzy byli świadkami lub uczestnikami tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku.
Napisz komentarz
Komentarze