Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Uroczysta sesja Rady Miasta Malborka [nl] w hangarze wojskowego lotniska w Królewie

Radni Malborka w poniedziałek, 20 czerwca spotkali się na uroczystej sesji w hangarze wojskowego lotniska w Królewie. Przyczyną obrad ze smukłymi maszynami myśliwskimi MiG-29 w tle było wręczenie tytułów „Zasłużony dla Miasta Malborka”. Sesja miała charakter uroczysty.
Sesja Rady Miasta Malborka w Królewie
Insygnia tytułów „Zasłużony dla Miasta Malborka” odebrali (od lewej): Maria Seibert i Kazimierz Cybulski ze Stowarzyszenia Związek Polaków „Młody Las” oraz płk pil. Mariusz Wiączkowski, dowódca 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego (fot. Piotr Piesik | Zawsze Pomorze)

Radni już w kwietniu przyjęli uchwały o nadaniu honorowych tytułów „Zasłużony dla Miasta Malborka” Stowarzyszeniu Związek Polaków „Młody Las” oraz 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego. Stąd zaproszenie gości na uroczystą sesję na lotnisku w Królewie, stanowiące integralną część jednostki. Co ważne – zwracano na to uwagę w trakcie sesji – na tym samym lotnisku w czasie II wojny światowej, kiedy startowały stamtąd samoloty hitlerowskiej Luftwaffe, znajdowała się też montownia fabryki Focke Wulf, a wśród jej robotników byli członkowie Związku Polaków „Młody Las”, wywiezieni do Malborka na przymusowe roboty.

Dziś Stowarzyszenie Związek Polaków „Młody Las” zajmuje się działalnością edukacyjną, społeczną, pracuje nad poszerzeniem wiedzy o losach członków „Młodego Lasu”, zarówno w czasie II wojny światowej, jak też w okresie powojennym.

Oryginalne insygnia tytułu „Zasłużony dla Miasta Malborka” podczas uroczystej sesji odebrali: prezes zarządu stowarzyszenia Kazimierz Cybulski oraz prezes koła malborskiego Maria Seibert.

22. Baza Lotnictwa Taktycznego to jednostka kontynuująca tradycje lotnictwa wojskowego w Malborku, które w okresie powojennym datują się od roku 1952. 22. BLT jest największym pracodawcą w Malborku, mieszkańcy przywykli do huku silników odrzutowych. Baza to nie tylko jednostka wojskowa, ale również klub realizujący pracę kulturalną, włączający się w wiele inicjatyw samorządu lokalnego. 

Insygnia tytułu „Zasłużony dla Miasta Malborka” odebrał płk pil. Mariusz Wiączkowski, dowódca 22. BLT, który podkreślał, że to jednostka służąca bezpieczeństwu mieszkańców i nieodłącznie związana z miastem.

W trakcie sesji nie zabrakło występów artystycznych w wykonaniu zespołów Klubu 22. BLT, powinszowań, gratulacji oraz pamiątkowych zdjęć na tle wystawionych w hangarze samolotów.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama