Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Na Światowy Zjazd Kaszubów do Brus specjalny pociągiem oraz autokarem

Nie tylko koncerty, ale także turnieje, jarmark i wystawy przygotowują organizatorzy XXIII Światowego Zjazdu Kaszubów, który tym razem odbędzie się 30 lipca w Brusach. Kaszubi będą mieli szansę na dotarcie na zjazd nie tylko swoim autem, ale i pociągiem Transcassubia oraz specjalnie uruchomionym bezpłatnym autobusem z Kartuz.
(Fot. Olek Knitter)

Część uczestników spotkania przyjedzie na godz. 11.05 do Brus właśnie Transcassubią – specjalnym pociągiem, który przywiezie Kaszubów zarówno od strony Trójmiasta, jak i od strony Chojnic. Po mszy św. pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Kasyny o godz. 12 i uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej to wydarzenie przy pomniku Jana Karnowskiego rozpocznie się wspólne świętowanie na placu przy kompleksie szkół (ul. Armii Krajowej). Na scenie pojawią, m.in. : Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy”, kaszubskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne, Zespół Taraka „Sława Ukrajini” i gwiazda wydarzenia Cleo.

Wśród wielu zaplanowanych na ten dzień wydarzeń, wymieńmy chociaż kilka. To m.in. turniej gry w kaszubską baśkę, turniej gry w kaszubską buczkę, nazywaną też grą w świnkę. Będzie można zobaczyć wystawę z archiwum Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego, wystawę o Józefie Chełmowskim.
- Zapraszam też Państwa na bicie rekordu w jednoczesnej grze na diabelskich skrzypcach, będzie można obejrzeć występ teatru obrzędu ludowego „Zaboracy” - mówi Angelika Rzeczkowska, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Brusach. - Będzie można też odwiedzić chatę kaszubską Józefa Chełmowskiego. Zapraszamy też na jarmark kaszubski, podczas którego będzie można nie tylko zobaczyć, ale także nabyć prace wykonane przez kaszubskich artystów i rękodzielników. Będą też stoiska Kół Gospodyń Wiejskich oraz zaproszenie do kaszubskiej zumby.

O to, by bez problemów w zjeździe mogli uczestniczyć mieszkańcy Kartuz, zadbały władze tego miasta. Z okazji Światowego Zjazdu Kaszubów  specjalnie dla mieszkańców Kartuz dziłać będzie bezpłatny transport autokarowy.
Odjazd autokaru sprzed budynku Urzędu Miejskiego w Kartuzach (ul. gen. J. Hallera 1) zaplanowany jest około godz. 9.30. Wyjazd powrotny z Brus planowany jest około godz. 18:50.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc miasto prosi o wcześniejsze zgłoszenia chętnych, aby zarezerwować miejsce w autokarze.

„Zgłoszenia chętnych osób przyjmujemy do 27 lipca (środa) w Wydziale Promocji I Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miejskiego w Kartuzach, pod nr telefonu 58 694 52 19 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: [email protected] Zgłaszających prosimy o podanie telefonicznego numeru kontaktowego” - czytamy w specjalnym komunikacie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka