Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Starogard Gdański pakuje wodę w paczki. Wszystko na wypadek sytuacji kryzysowej

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji STAR-WiK w razie awarii sieci, czy innych sytuacji kryzysowych jest w stanie szybko zaopatrzyć w wodę mieszkańców Starogardu Gdańskiego i okolic. Aby usprawnić dostawy wody pitnej, obok tradycyjnego beczkowozu u odbiorców pojawi się także … woda w paczkach. Spółka zakupiła specjalną paczkowarkę.
Fot. UM Starogard

Jak zapewnia firma, nowy nabytek zakupiono właśnie ze względu zapewnienie wody odbiorcom również wówczas, gdy dojdzie do poważnej awarii, czy innej sytuacji kryzysowej.

Urządzenie do paczkowania wody w woreczki zostało zamontowane w Stacji Uzdatniania Wody POŁUDNIE, jednym z dwóch ujęć należących do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji STAR-WiK w Starogardzie Gdańskim. Przy użyciu tej maszyny można zagwarantować interwencyjne dostawy wody bakteriologicznie bezpiecznej w przypadku problemów z siecią wodociągową. Termin przydatności wody do spożycia pakowanej w woreczki foliowe wynosi do pół roku.

Dzięki paczkowarce, STAR-WiK w razie awarii jest w stanie bardzo szybko zaopatrzyć mieszkańców miasta i okolic w wodę. Urządzenie pozwala wyprodukować 5-litrowe worki z wodą w krótkim czasie. Przedsiębiorstwo dzięki tej inwestycji może sprawnie dostarczyć wodę do dowolnego miejsca.

- Jesteśmy infrastrukturą krytyczną i nie ukrywamy, że patrząc na to co się dzieje, choćby na Ukrainie, jak ważna jest woda, jej dostęp – mówi Małgorzata Gruchała, prokurent spółki, dyrektor finansowy w STAR-WiK. – Postanowiliśmy zabezpieczyć się przed takimi zdarzeniami. To nie są duże ilości, ale gdyby zdarzyło się, że zabraknie wody - np. wyłączony zostanie prąd – to jesteśmy w stanie przy agregacie prądotwórczym dostarczyć wodę w paczkach do naszych odbiorców. Na takie potrzeby bieżące – do picia, jesteśmy w stanie zapewnić wodę dla naszych mieszkańców.

Fot. STAR-WiK

STAR-WiK ma ponad 4 tys. odbiorców usług, przy czym należy pamiętać, że Starogard ma ponad 46 tys. mieszkańców. Sporo firm, to budynki wielolokalowe, stąd liczba odbiorców nie wygląda zbyt imponująco, ale nie odzwierciedla faktyczne liczby osób korzystających z dostarczanej przez spółkę wody.

Czy zakup paczkowarki do wody oznacza jej produkowanie „na zapas”?

- Nie, nie będziemy paczkować wody, aby ją magazynować – mówi Małgorzata Gruchała. - Paczkowana woda może być składowana przez pół roku. Jeżeli byłaby jakaś sytuacja kryzysowa, to wody będzie bardzo dużo schodziło i wtedy będziemy uruchamiać paczkowarkę. Chodzi o zabezpieczenie wody w trudnym czasie – tak na wszelki wypadek. W dzisiejszych czasach agregaty prądotwórcze to podstawa. Także wojna na Ukrainie pokazuje, że niczego nie możemy być pewni, a woda jest niezbędna do życia. Każdy chyba już ma tę świadomość. Nie może być tak, żeby nasza firma w trudnej sytuacji kupowała wodę w marketach żeby dostarczać ją do odbiorców. Tym bardziej, że mamy dobrą wodę u siebie. Ta paczkowarka, to takie nasze zabezpieczenie na trudny czas.

Fot. STAR-WiK

Dostawa wody beczkowozami do odbiorców jest dość trudna, także ze względu na konieczność przeprowadzenia badania jakości wody dla każdorazowej dostawy. - Natomiast paczkowarka jest wyposażona w lampy UV – wyjaśnia dyrektor finansowy firmy. - One, jakby z automatu pozbawiają wodę niebezpiecznych związków. Nie musimy się w tym przypadku obawiać o jakość dostarczanej wody. Lampy mają wszystkie wymagane atesty.

Maszyna zakupiona przez Wodociągi Starogardzkie wyposażona jest w panel operatorski oraz zespół przygotowania atestowanej folii, datowania worków i pakowania wody z nadrukowanym terminem przydatności. Urządzenie może być obsługiwane przez jedną osobę. Paczkowarką steruje się z pulpitu operatorskiego, a regulacja wydajności i dozowania urządzenia odbywa się w sposób manualny.

Fot. STAR-WiK

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama