Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Laser i światło „zniszczą” bakterie i wirusy? Komora bakteriobójcza przyda się przy leczeniu nowotworów

Czy za pomocą lasera lub silnego źródła światła można „zniszczyć” bakterie i wirusy? Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zamierzają skonstruować komorę bakteriobójczą w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
(fot. ilustracyjne)

Naukowcy z Instytutu Energii na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zamierzają skonstruować komorę bakteriobójczą. – Dezaktywacja bakterii czy wirusów jest niezbędna, rozpoczynając od uzdatniania wody w oczyszczalni ścieków, aż po dezynfekcję powierzchni, co uzmysłowiła nam pandemia COVID-19 – mówi mgr inż. Piotr Radomski z PG, główny wykonawca projektu. - Ten projekt badawczy ma zaoferować nową opcję rozwiązania problemu za pomocą lasera lub silnego źródła światła przy obecności nanocząstek metalicznych, które nie wykazują toksycznych właściwości.

W dalszej perspektywie zjawisko tzw. fototermoablacji na powierzchni nanocząstek złota może być wykorzystane w leczeniu nowotworów, szczególnie w technikach leczenia małoinwazyjnego - dodaje dr inż. Paweł Ziółkowski, kierujący projektem. - Zwłaszcza w miejscach, gdzie nie uwidacznia się granica pomiędzy chorą a zdrową tkanką organizmu.

Jak to będzie działać?

Sam projekt polega na zbadaniu zjawiska fototermoablacji na powierzchni nanocząstek złota tak, aby zaprojektować komorę do dezaktywacji bakterii. Podczas prac naukowcy chcą określić stopień konwersji fal elektromagnetycznych w ciepło na mniej lub bardziej skomplikowanych kształtach nanocząstek: np. nanoprętach, kostkach, gwiazdach, trójkątach o różnych rozmiarach, dla różnych warunków i czynników optycznych. Na podstawie tych badań zostanie określona wartość źródła ciepła, które będzie nagrzewać całość komory tak, by dezaktywowała wybrane bakterie lub wirusy.

PRZECZYTAJ TAKŻE Zużyte opony zmienią w ognioodporne materiały

Prace nad projektem rozpoczną się w listopadzie 2022 r. Otrzymał on dofinansowanie od Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu SONATA. Całość będzie realizowana w konsorcjum z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

Nad projektem pracuje zespół z Instytutu Energii: dr inż. Paweł Ziółkowski (kierownik projektu) mgr inż. Piotr Radomski (część eksperymentalna - główny wykonawca), prof. dr hab. inż. Dariusz Mikielewicz (konsultacja zagadnień wymiany ciepła i masy), prof. Luciano de Sio (konsultant części eksperymentalnych z Sapienza), prof. dr hab. n. med. Jacek Zieliński (konsultant części medycznej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama