Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Sierpniowy Spacerownik Arystyczny. Zapraszają Fundacja Artystyczna Podróż Hestii i Grupa Ergo Hestia

Za nami niepisany środek roku. Sierpień, ostatni miesiąc wakacji, a także zwiastun powoli zbliżającego się końca lata, to dobry moment na zweryfikowanie swoich postanowień. Właśnie dlatego zachęcamy, by w drugą część roku wejść z założeniem bliższego kontaktu ze sztuką.
Alicja Pakosz, Wiktoria Walendzik, "Chłodne usta fal" (fot. Alina Żemojdzin | materiały prasowe)

Spacerujmy ze sztuką

Choć prawdziwej dawki inspiracji i pozytywnego myślenia będziemy potrzebować dopiero za jakiś czas, gdy rozpocznie się chłodna i ciemna jesień, warto rozpocząć magazynowanie ciepłych wspomnień już dzisiaj. W tym numerze naszego zestawienia najciekawszych wydarzeń artystycznych na terenie Pomorza zawarliśmy trzy zupełnie różne wystawy, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę w najbliższych tygodniach.

Klaudia Nachumeniuk, Sekcja Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, 05.08- 28.08.2022

Wraz z pogarszającą się sytuacją naszej planety, coraz większy wydźwięk społeczny uzyskują wystawy poruszające trudne relacje człowieka z naturą. Doskonałym przykładem jest wystawa Sekcja autorstwa Klaudii Nachumeniuk organizowana w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Artystka od samego początku swojej twórczej kariery skupia się na tematach łączących przyrodę z naturą człowieka. Jak sama twierdzi, duchowości poszukuje we wszystkim, co ją otacza, w całej naturze. Nachumeniuk wybrała niezwykle bliski sobie temat drzew i stworzyła wystawę, która ma nakłonić widzów do refleksji i zadania sobie pytania o podmiotową równość ludzi i roślin. Instalacja ma na celu ukazać drzewo w pozycji równej człowiekowi. Aby uzyskać pożądany efekt, Nachumeniuk umieszcza pień drzewny na stole sekcyjnym, nazywając go „zwłokami drzewa”. Przedstawia w ten sposób alternatywną postawę, starając się uwrażliwić na piękno natury oraz życie, które dostrzega we wszystkim, co naturalne. Wystawa zrealizowana w ramach Nagrody CSW ŁAŹNIA w ogólnopolskim konkursie Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych  oraz w ramach cyklu „Windows 2022. Nowe Zjawiska”.

Alicja Pakosz

Alicja Pakosz, Wiktoria Walendzik, Chłodne usta fal – Gdańska Galeria Miejska 1, 29.07-02.10.2022

Jednym z najczęściej podejmowanych przez artystów tematów są nastroje. Jednak czy jesteśmy w stanie konkretnie odpowiedzieć na pytanie, czym one w zasadzie są? Encyklopedyczna definicja zawierałaby pewnie określenie emocji, która decydują o naszym nastawieniu do świata i mogą być wywoływane przez różne jego elementy np. miejsca. Wystawa Chodne usta fal jest artystyczną próbą przedstawienia zagadkowej mocy morza i plaży do kształtowania naszego nastroju. Czy dotykając stopami rozgrzanego piasku, jesteśmy w stanie wybaczać więcej? A może szum fal działa na nas uspokajająco i pozwala szybciej poradzić sobie ze stratą? Alicja Pakosz i Wiktoria Walendzik starają się obudzić w widzach swojej ekspozycji emocje związane z morskimi wojażami. Obie artystki wykorzystują rzeźbę jako sposób swojego artystycznego wyrazu, ale wchodząc na wystawę w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1, można poczuć się jak wewnątrz ogromnej instalacji. Czy artystkom uda się przenieść nad morze ciała i umysły widzów? Wystawa Chłodne usta fal Alicji Pakosz i Wiktorii Walendzik jest nagrodą Gdańskiej Galerii Miejskiej w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2020, organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego – Muzeum Narodowe w Gdańsku, 25.03- 31.12. 2022

Z punktu widzenia etnograficznego obszar Pomorza jest jednym z najciekawszych terenów Polski. Przez setki lat zamieszkiwany był on przez grupy, które nie tylko znacząco różniły się między sobą, ale też doskonale uzupełniały pod względem wykorzystania darów natury. Wystawa organizowana w oddziale etnografii Muzeum Narodowym w Gdańsku pokazuje jak Kaszubi Kociewiakowie, Borowiakowie, Powiślanie i Żuławianie żyli i korzystali z uprawianej przez nich ziemi. Zgromadzony na ekspozycji materiał umożliwia prześledzenie podstawowych zajęć tych grup, związanych z codzienną egzystencją takich jak rybołówstwo, uprawa ziemi, hodowla zwierząt czy domowe przetwórstwo spożywcze. Co ciekawe, wystawa swym zasięgiem obejmuje czas, w którym gospodarka chłopska była jeszcze w dużym stopniu samowystarczalna i wiele niezbędnych narzędzi i sprzętów wyrabiano we własnym zakresie. Dzięki temu na wystawie zobaczyć można bardzo dużo narzędzi i przedmiotów, które przetrwały próbę czasu i są dzisiaj unikalnymi dowodami twórczej działalności dawnych Pomorzan.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama