Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Muralami wspierali Ukrainę. Podsumowanie akcji PKM i ASP

Przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku Jasieniu od początku marca podziwiać można było kolejno powstające murale poświęcone wojnie w Ukrainie. W tym czasie powstało 30 antywojennych malowideł. W środę, w Dniu Niepodległości Ukrainy akcję podsumowali m.in. marszałkowie województwa pomorskiego i konsul Ukrainy w Gdańsku. Obecni byli także autorzy prezentowanych dzieł. Kolejni twórcy dalej mogą zgłaszać swoje pomysły na graficzne projekty.
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

To największa galeria antywojennej sztuki na Pomorzu

W Dniu Niepodległości Ukrainy, w Gdańsku podsumowana została akcja „Solidarni z Ukrainą”. Wspólna inicjatywa Pomorskiej Kolei Metropolitarnej oraz samorządu województwa pomorskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku to artystyczna forma ukazania sprzeciwu wobec wojny z jaką mierzą się sąsiedzi ze wschodu oraz każdej agresji. Od początku marca tego roku, na murze oporowym przy przystanku PKM Gdańsk Jasień powstają wypełniające go murale, tworzące największą galerię antywojennej sztuki na Pomorzu. Pierwsze dwa murale wyszły spod ręki trójmiejskiego artysty Piotra „Tuse” Jaworskiego. Twórcami kolejnych dzieł są studenci gdańskiej ASP, a także artyści z Ukrainy i Białorusi. Pracami kierował m.in. prof. Jacek Zdybel.

W uroczystości i prezentacji wykonanych malowideł udział wzięli m.in. konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Płodysty, marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Leszek Bonna, przedstawiciele PKM, a także artyści.

Dziś obchodzimy Dzień Niepodległości Ukrainy. – Niepodległość to nie tylko wolność. To również poszanowanie zasad demokracji i praw człowieka: wartości bliskich nam – Polakom i wszystkim Europejczykom. Dziś o te właśnie wartości nasi ukraińscy sąsiedzi walczą, przeciwstawiając się rosyjskiej agresji. Jesteśmy z nimi, wspieramy ich, okazujemy im solidarność! – powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Galerię murali znajdującą się na murze może podziwiać każdy. Czy to podczas podróży pociągiem czy podczas spaceru przez znajdującą się obok popularną trasę spacerową.

Ale to nie wszystko. Galeria „Solidarni z Ukrainą” jest otwarta na kolejnych twórców. Jeśli masz pomysł na antywojenny sprzeciw wobec wojny skontaktuj się z nami – zaprasza prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, Grzegorz Mocarski.

Projekty można wysyłać na adres mailowy: [email protected].

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama