Wystawa poświęcona jest temu, by pamięć o zaangażowaniu tych ludzi nie została zapomniana - mówił Krzysztof Andruszkiewicz, dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji podczas wernisażu ekspozycji. - Kierowana jest zarówno do mieszkańców miasta jak tez odwiedzających Malbork turystów.
- Organizacja powstała wśród ludzi wywiezionych tutaj na przymusowe roboty. Byli różnego pochodzenia, mieli różne poglądy, najważniejsza była dla nich Ojczyzna - powiedział Marek Charzewski, burmistrz Malborka.
Wielkiej satysfakcji z otwarcia wystawy nie ukrywał Kazimierz Cybulski, prezes Stowarzyszenia Społeczno - Kombatanckiego "Związek Polaków Młody Las". Działa ono do dziś, koła istnieją w Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Nowym Stawie i Malborku. Choć członków "Młodego Lasu" nie ma już wśród żyjących, obecne stowarzyszenie postawiło sobie za cel krzewienie idei towarzyszących powstaniu organizacji w czasie wojny, badanie historii "Młodego Lasu" która wciąż potrzebuje szczegółowego rozpoznania, ujawnienie zbrodni z okresu hitlerowskiego i stalinowskiego.
Wystawa otwarta w Muzeum Miasta Malborka oparta jest na wielu oryginalnych materiałach odnalezionych w rezultacie szczegółowej i pracochłonnej kwerendy. Część z nich można zobaczyć w salach muzeum. Materiał jest niezwykle obszerny i wart dokładnego obejrzenia.
"Młody Las" w Malborku i na Pomorzu stanowił kontynuację działalności Tajnego Związku Młodzieży Wiejskiej "Młody Las" założonego w 1939 roku w Rojewie koło Rypina przez młodego nauczyciela Narcyza Kozłowskiego. Został on wywieziony do Malborka na przymusowe roboty i 5 maja 1941 roku zapadła decyzja o powołaniu tutejszej organizacji. Podejmowała działalność oświatową, propagandową, także wywiadowczą i sabotażową. Historia "Młodego Lasu" czeka wciąż na opracowanie monograficzne.
A skąd taka właśnie nazwa organizacji? Pochodzi od filmu "Młody Las" nakręconego w roku 1934 przez Józefa Lejtesa według sztuki Jana Adolfa Hertza. Akcja rozgrywa się w czasie strajku szkolnego w 1905 roku.
Muzeum Miasta Malborka zaprasza do obejrzenia wystawy codziennie, od wtorku do soboty od godz. 10. do 16. Ponieważ obsada kadrowa muzeum jest bardzo szczupła, grupy zorganizowane proszone są o ustalenie godzin zwiedzania pod nr tel. 884 994 454. Wstęp jest bezpłatny. Wystawa czynna będzie w Malborku do końca bieżącego roku.
Napisz komentarz
Komentarze