Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Na Westerplatte powstanie całoroczna przestrzeń wystawiennicza

Muzeum II Wojny Światowej podpisało umowę na wykonanie projektu aranżującego pierwszą całoroczną przestrzeń wystawienniczą na Westerplatte. Wystawa powstanie w obecnie modernizowanym budynku elektrowni historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, a jednocześnie największym z obecnie zachowanych.
Na Westerplatte powstanie całoroczna przestrzeń wystawiennicza
Od lewej: Natalię Horak - prezes zarządu firmy projektowej Koza Nostra Studio oraz dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 

Autor: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Przedmiotem umowy jest wykonanie kompletnego projektu wykonawczego wystawy archeologicznej w przebudowywanym na ten cel budynku byłej elektrowni.

- Prace projektowe pozwolą na wykomponowanie nowoczesnej, całorocznej i przede wszystkim opartej na autentycznych zabytkach archeologicznych wstawy, która w sposób kompleksowy opowie o symbolu jakim jest obecnie Westerplatte - mówi dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, rzecznik prasowy Muzeum II WŚ. - W specjalnie zaaranżowanej na ten cel przestrzeni budynku zostanie przedstawiona złożoność wątków splatających się w historię tego miejsca. Motywem przewodnim wystawy będzie militarny charakter składnicy, zwłaszcza w kontekście miejsca wybuchu II wojny światowej – dla Polaków związanego z heroiczną i bohaterską obroną tego skrawka lądu przed Niemcami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wzbogaciło się o pracownię konserwacji papieru

Ze strony Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – głównego inwestora budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – umowę podpisał dyrektor instytucji dr hab. Grzegorz Berendt.

- Dzisiejsze popisanie umowy na projekt wystawy archeologicznej, przewidzianej jako wypełnienie wnętrza modernizowanego budynku elektrowni na Westerplatte, przybliża nas do zakończenia kolejnego etapu inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Ta szczególna wystawa opowiadać będzie o historii miejsca, gdzie rozpoczął się najkrwawszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości - mówił zaraz po podpisaniu umowy dyrektor. 

(fot. MIIWŚ)

- W wyjątkowej przestrzeni historycznej elektrowni prezentowane będą zabytki archeologiczne związane z Wojskową Składnicą Tranzytową na Westerplatte. Artefakty te zostały odnalezione przez zespół muzealnych archeologów podczas pierwszych regularnych prac archeologicznych, sukcesywnie prowadzonych na terenie półwyspu od 2016 r. Znając koncepcję zwycięskiej pracy cieszę się, gdyż spełnia ona założenia konkursowe, a zwłaszcza zgodna jest z przygotowanym przez Muzeum scenariuszem wystawy. Zwycięski projekt harmonijnie łączy założenia wystawy z kontekstem miejsca, jak i realiami projektu realizowanego w ramach adaptacji historycznego obiektu do nowej funkcji. Dzięki czemu już niebawem zaprezentowana zostanie zwiedzającym nowa przestrzeń muzealna, w ramach realizowanego szerszego projektu plenerowego muzeum tworzonego w ramach pola bitwy na Westerplatte - podsumował Berendt. 

Wykonawcą przestrzeni wystawienniczej będzie fima Koza Nostra Studio. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka