Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Światowy Dzień Kociewia. O regionie na poważnie i na wesoło

Właśnie 10 lutego przypada Światowy Dzień Kociewia. Choć święto jest jeszcze dość młodą tradycją – oficjalnie obchodzi się je od 2007 r. – to sięga początków XIX wieku. Oj, będzie się działo tego dnia!
Światowy Dzień Kociewia. O regionie na poważnie i na wesoło

Autor: Andrzej Połomski

Chociaż Dzień Kociewia, to 10 lutego, to w niektórych gminach świętowanie trwać będzie nie jeden dzień, a cały tydzień. Tak na bogato do tematu podeszli Kociewiacy z gminy Skarszewy oraz ze Świecia w woj. kujawsko-pomorskim. Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Skarszewach zaprosił mieszkańców do udziału w konkursie. Zasady są proste:

Rozwiąż zadanie na dany dzień, wstaw zdjęcie w komentarzu i czekaj na kolejne! Osoba, która wykona wszystkich 5 zadań zdobędzie nagrodę.

Nie ma gminy, miasta, które nie świętowałoby tego dnia. Oferta jest bardzo szeroka. Każdy znajdzie dla siebie cos ciekawego.

W gminie Gniew na świętowanie warto wybrać się do Piaseczna. Tego dnia będzie można podziwiać wystawę fotografii „Kociewie w obiektywie” autorstwa Edyty Lichy, która jest Wiceprezesem Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Efekty „białych łowów" naprawdę są wyśmienite. Zaprezentują się lokalne zespoły folklorystyczne. Zaplanowano również prelekcję pt. „Pokoleniowo i etnicznie o tradycjach kociewskich. Z punktu widzenia antropologa” Przemysława Kiliana. Właśnie na te „urodziny" już od kilku dni kociewskie smakołyki – fefernuski – wypiekała Krystyna Gierszewska, regionalistka z Lignów Szlacheckich. 10 lutego kociewska gospodyni będzie uczestniczyć w warsztatach kulinarnych w Biechówku, w powiecie świeckim. Będą tam także fefernuski i bombomy z dekla.

- Zastanawiam się też, czy nie włączyć się w konkurs Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie, i wymyśleć jakieś ciekawe życzenia na to święto.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie zaprasza każdego, kto jest zainteresowany regionem - jego kulturą, tradycjami, a także chciałby poznać bliżej sylwetki znanych regionalistów. Oskar Ludwiczak przybliży sylwetkę Romana Klima, a Dawid Lipiński opowie o wierzeniach dawnych Kociewiaków. Spotykamy się 10 lutego (w piątek) o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie przy ul. Kościuszki 2. Wstęp oczywiście bezpłatny.

Marcin Czecholiński z Lubichowa przyznaje, że jest trochę rozdarty między Kaszubami, a Kociewiem.

- Poznaję jednak Kociewie coraz bardziej, jego historię, obyczaje, kulturę i zaczyna mnie to naprawdę wciągać – mówi pan Marcin. - W Lubichowie z przyjemnością obejrzę występ Lubichowskich Kociewiaków.

W kociewskie świętowanie zaangażowała się Wioletta Strzemkowska-Konkolewska, członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego.

- Zaczynamy obchody Dnia Kociewia już w godzinach rannych z młodzieżą z naszych szkół – mówi pani Wioletta. - Po raz drugi z rzędu wydaliśmy okolicznościową kartkę z życzeniami z okazji Światowego Dnia Kociewia. Będziemy je rozdawać wśród mieszkańców. Godziny popołudniowe to wernisaż wystawy fotograficznej „Pejzaże Kociewia" w obiektywie Edyty Lichy w ratuszu miejskim w Starogardzie Gdańskim. Będzie typowo kociewski poczęstunkiem – drożdżówką z lukrem oraz kawą zbożową. Przygrywać będzie Kapela Kociewska. Trzeba pamiętać, że to pierwszy akcent, kiedy Kociewie świętuje. Latem nasz region ponownie będzie gościło z bogatą ofertą na Jarmarku Świętego Dominika w Gdańsku.

W gminie Zblewo kociewskie świętowanie tym razem w Borzechowie. Zapraszają gospodynie z KGW Modraki w Borzechowie oraz Ranczo Zbyroza. Uczestnicy będą mogli własnymi rękoma spróbować swoich sił m.in. W: ubijaniu masła, prasowaniu żelazkiem z duszą, praniu na tarce, haftowaniu, robieniu na drutach i wielu innych czynnościach, o których się nawet nie śniło!

- Zobaczycie, czym zajmował się koszykarz, kowal, rymarz, stolarz, korkarz... - zachęcają organizatorzy. - Będzie i inwentarz, jako żywo - żywy!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama