Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

100 milionów na trzy obwodnice na Pomorzu

Są pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę zachodniej obwodnicy Chojnic! Nowa trasa drogi wojewódzkiej 212 będzie liczyła 3 km i odciąży zakorkowaną często ulicę Bytowską oraz centrum miasta. O przyznanych środkach dla Chojnic poinformował w środę, 22 grudnia poseł PiS z Chojnic Aleksander Mrówczyński. Dofinansowane zostaną też budowy obwodnicy Kartuz oraz drogi Skórcz-Mirotki.
Poseł PiS Aleksander Mrówczyński poinformował podczas konferencji przy obwodnicy Chojnic o otrzymaniu przez miasto 25 mln zł na budowę zachodniego obejścia miasta (Fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) dofinansowana zostanie budowa 51 obwodnic w Polsce na kwotę 4,5 mld zł. W województwie pomorskim środki zostały przyznane na trzy zadania.

Zachodnie obejście Chojnic (czy też zachodnia obwodnica, gdyż funkcjonują obie nazwy) będzie miało 3 km długości i poprowadzi kierowców jadących od Bytowa przez obrzeża Zamieścia, Osiedla Asnyka i wzdłuż Osiedla Kolejarz. Pozwoli to na odciążenie ruchu, w tym ruchu tranzytowego, w ścisłym centrum Chojnic, a zwłaszcza na rondzie Solidarności. Po wybudowaniu obwodnicy, aby pojechać z Bytowa w stronę Bydgoszczy, nie będzie trzeba wjeżdżać już do miasta. Według podanego przez rząd zestawienia
inwestycja w Chojnicach ma kosztować 51,5 mln zł, a kwota dofinansowania ma wynieść dokładnie 50 proc., czyli ok. 257 mln zł. W ratuszu jednak szacują, że koszt budowy wyniesie 60 mln zł. Dodatkowo miasto wraz z marszałkiem muszą jeszcze wykupić ok. 9 ha nieruchomości, co może kosztować około 9 mln zł.

– Po budowie obwodnicy Człuchowa, jest kolejna dobra informacja, z której osobiście bardzo się cieszę, a mianowicie miasto Chojnice pozyskało 25 mln zł na budowę zachodniego obejścia Chojnic. Pamiętamy długie dyskusje w mieście dotyczące planowania tej drogi. Wspierałem protestujących wtedy mieszkańców, ale rozumiejąc dobro miasta Chojnice, i to, na co zwrócił uwagę też pan premier, czyli czystość i jakość powietrza w kraju, to zachodnie obejście jest dla nas wszystkich bardzo ważne. Mam nadzieję, że nowa droga będzie jak najmniej uciążliwa dla mieszkających w jej sąsiedztwie chojniczan – mówi poseł PiS Aleksander Mrówczyński.

– Z jednej strony, to dla nas radość, bo 25 mln zł to duża kwota, ale z drugiej strony, to dla nas też problem, bo, przyznam szczerze, myślałem, że dofinansowanie będzie na nieco wyższym poziomie. Kosztorys tego zadania opiewa na 60 mln zł, do tego musimy dodać ok. 9 mln zł na wykupy, a więc z 69 mln zł otrzymaliśmy 25 mln zł. Jutro (23 grudnia) podejmę rozmowy z wicemarszałkiem na temat montażu finansowego, bo nie wiem, czy urząd marszałkowski będzie w stanie sam sfinansować tę inwestycję, czy będzie chciał sięgnąć do naszej kieszeni. Ale nie ma co płakać, trzeba usiąść i negocjować montaż finansowy – komentuje burmistrz Chojnic Arseniusz Finster.

Po budowie obwodnicy Człuchowa, jest kolejna dobra informacja, z której osobiście bardzo się cieszę, a mianowicie miasto Chojnice pozyskało 25 mln zł na budowę zachodniego obejścia Chojnic.

Aleksander Mrówczyński / poseł PiS z Chojnic

Poseł Mrówczyński podczas konferencji prasowej wrócił też do tematu chojnickiej obwodnicy wzdłuż drogi krajowej 22, która powstała kilkanaście lat temu i nadal wielkim problemem jest brak zbudowanego wtedy zjazdu w lewo z „berlinki” na drogę wojewódzką 235 (od strony Czerska na stację paliw w Nieżychowicach i dalej w stronę Bydgoszczy).

– Osobiście mówiłem o tym problemie panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi, i jest szansa, że nasza chojnicka obwodnica będzie dokończona. Będę o to bardzo zabiegał – powiedział poseł Mrówczyński.

Oprócz obwodnicy Chojnic, dofinansowanie otrzyma też budowa obwodnicy Kartuz (II etap). Tu kwota dofinansowania wyniesie dwa razy więcej, bo aż 51 mln zł, a całe zadanie ma wartość
102 mln zł. Natomiast budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 231 na odcinku od Skórcza do węzła autostrady A1 (Kopytkowo), a dokładniej pierwszy etap budowy Skórcz-Mirotki ma kosztować 67 mln zł, a dofinansowanie wyniesie również 50 proc., czyli ok. 33,5 mln zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama