Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Mieszkanie Plus. Mieszkańcy Gdyni czują się oszukani

Program Mieszkanie Plus miał pomóc tym, którzy są zbyt zamożni na lokal komunalny, a nie stać ich na kredyt i kupno mieszkania na wolnym rynku. - To miał być program społeczny, a w realizacji wyszedł rządowi XIX-wieczny kapitalizm - mówił Tadeusz Aziewicz podczas wspólnej konferencji zorganizowanej z Agnieszką Pomaską. Spotkanie zorganizowano w gdyńskim osiedlu Kacze Buki.
Mieszkanie Plus. Mieszkańcy Gdyni czują się oszukani

Autor: materiał prasowy

W spotkaniu z parlamentarzystami KO uczestniczyli rozgoryczeni mieszkańcy osiedla przy ul. Puszczykowskiej w Gdyni. W ramach programu Mieszkanie Plus  Gdynia wybudowała tam sześć  budynków czynszowych ze 172 mieszkaniami.

- Program Mieszkanie Plus miał być wsparciem i szansą dla tych, których nie stać na własne mieszkanie lub nie mogą otrzymać kredytu w banku. Okazało się, że ten program to jednak jedna wielka klapa. Premier Morawiecki opowiadając w Sejmie o tym programie mówił, że to kula śnieżna, która przygniecie opozycję. Wygląda jednak na to, że ta kula przygniotła mieszkańców - mówiła Agnieszka Pomaska.

Tadeusz Aziewicz dodał, że Mieszkanie Plus miało być programem społecznym, a w realizacji wyszedł rządowi XIX-wieczny kapitalizm.

- W moim odczuciu mamy tu do czynienia ze stosowaniem nieuczciwych praktyk rynkowych, dlatego zwracam się do Prezesa UOKiK o przygotowanie informacji ws. ochrony praw konsumenta na rynku deweloperskim w ramach programu Mieszkanie Plus - stwierdził parlamentarzysta.

 

Wystąpili także mieszkańcy Kaczych Buków.

- Wraz z mieszkańcami osiedla czujemy się oszukani przez rząd! - mówił Krzysztof Kluska. -  Pod osłoną programu, który miał zapewnić mieszkanie rodzinom wielodzietnym, osobom niepełnosprawnym czy seniorom, rząd zrobił sobie prywatny biznes sięgający do naszych kieszeni. Założenia programu znacznie odbiegają od tych prezentowanych nam na początku.

Z kolei inny z mieszkańców, Paweł Szyszko prezentował na własnym przykładzie  jak zmieniły się zasady programu. - Dwa lata temu koszt mojego mieszkania po 30-letnim okresie spłaty miał wynieść 548 000 zł - stwierdził. -  Według kalkulacji, które otrzymałem od PFR kilka dni temu koszt ten wzrósł do 1 477 000zł! Gdzie w tym jest wsparcie i pomoc rządu?

Wraz z mieszkańcami osiedla czujemy się oszukani przez rząd! Pod osłoną programu, który miał zapewnić mieszkanie rodzinom wielodzietnym, osobom niepełnosprawnym czy seniorom, rząd zrobił sobie prywatny biznes sięgający do naszych kieszeni. Założenia programu znacznie odbiegają od tych prezentowanych nam na początku

Krzysztof Kluska

Skarżono się również na niesprawiedliwe, zdaniem mieszkańców, naliczanie im opłat. Lokatorzy czynszówek, choć korzystają z tej samej kotłowni, co ich sąsiedzi, płacą o 30 złotych większe stawki za jeden GJ.

We wtorek, 7 marca odbędzie się w Sejmie posiedzenie Komisji Infrastruktury, podczas którego Minister Funduszy i Polityki Regionalnej udzieli na temat realizacji nowego programu mieszkaniowego Dostępność Plus. Jak zapowiedziała Posłanka Agnieszka Pomaska opozycja będzie na tym posiedzeniu domagała się najpierw rozliczenia rządowego programu Mieszkanie Plus.

Program Mieszkanie Plus w ubiegłym roku negatywnie oceniła Najwyższa Izba Kontroli.  Wśród zarzutów pojawił się  brak skutecznych i spójnych ze sobą rozwiązań prawnych oraz opieszałość we wdrażaniu aktów wykonawczych. Według NIK  kolejne inicjatywy legislacyjne, nie zawierały kompleksowych rozwiązań w zakresie zwiększenia podaży gruntów Skarbu Państwa i wykorzystania ich na cele mieszkaniowe, co z kolei miało negatywny wpływ na wzrost dostępności mieszkań dla osób o umiarkowanych dochodach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama