Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Niezwykły dar dla Gdańska – bazylika Mariacka zbudowana z 220 tysięcy zapałek

Gdańska bazylika Mariacka służyła nie raz jako model. Mamy makietę zbudowaną tylko z zapałek, ale jest też ta wykonana z brązu.
Bazylika Mariacka z zapałek

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Bazylika Mariacka zbudowana z 220 tysięcy zapałek. Niezwykły dar dla Gdańska

To prawdziwe cudeńko zbudowane tylko z zapałek. Do Gdańska trafiła właśnie z Lubeki niezwykła makieta bazyliki Mariackiej. Ten dar od Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska można już oglądać i podziwiać w kruchcie kościoła.

Autorem makiety jest Alfred Hübner, pastor ewangelista, zmarły w 1991 roku. Bazylikę z 220 tysięcy zapałek zbudował w 1980 roku.


Ten szczególny prezent dla Gdańska przywiozła delegacja z Lubeki. z członkiem Bractwa Ław Dworu Artusa Jörgiem Linowitzkim na czele, który jest też opiekunem Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece. To zresztą już drugi podarunek przywieziony przez niego do Gdańska.

Pierwszym prezentem, który dotarł do stolicy Pomorza rok temu, był klucz do drzwi bocznych Kościoła Mariackiego. Klucz przekazał najpierw do Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece człowiek pełniący przed wojną funkcję kościelnego.

Autor makiety bazylki Mariackiej Alfred Hübner (1918-1991) był za życia pastorem ewangelickim, mieszkającym na wyspie Sylt w miejscowości Hörnum. Nie wiemy, jakie były motywy i inspiracje do stworzenia takiej makiety. Najprawdopodobniej pastor był hobbistą modelarzem. Jego odwzorowanie bazyliki Mariackiej jest dość wierne, choć kilka szczegółów różni model od oryginału.

Bazylika Mariacka z brązu. Pomaga osobom niewidomym poznać szczegóły świątyni

Ale to nie jedyna makieta bazyliki Mariackiej. Druga znajduje się przed wejściem do kościoła przy placu księdza Józefa Zator-Przytockiego. Wykonała ją w 2011 roku z brązu grupa studentów Politechniki Gdańskiej, a inicjatorem przedsięwzięcia był Klub Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia.

Ten nieduży obiekt w skali 1:100 (z wymiarami 72 cm x 96 cm x 60 cm) służy osobom niewidzącym. Poprzez dotyk mają one możliwość poznania szczegółów zabytkowej świątyni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama