Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Dzéń Jednotë Kaszëbów. Świętowanie po trzech latach przerwy

Kilkaset osób, ubranych w kaszubskie stroje, z żółto-czarnymi flagami przemaszerowało przez Gniewino z okazji Dnia Jedności Kaszubów. Tam też odbyły się główne uroczystości imprezy organizowanej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. W Gdańsku na Górze Gradowej znów na jeden dzień zawisła największa na świecie flaga kaszubska.
Dzéń Jednotë Kaszëbów. Świętowanie po trzech latach przerwy

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Piękna, wiosenna pogoda towarzyszyła uroczystościom Dnia Jedności Kaszubów, imprezy zorganizowanej po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Po porannej mszy świętej w kościele pw. Józefa Rzemieślnika w Gniewinie kilkaset osób uczestniczyło w uroczystym przemarszu do Hali Widowiskowo- Sportowej.

Tam też odbyło się otwarcie Dnia Jedności Kaszubów, podczas którego Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przyrównał Kaszuby do perły w koronie Rzeczypospolitej. Podkreślił przy tym, wspominając o dwujęzycznych nazwach miejscowości polskich i kaszubskich, jak istotne jest dbanie tej że Rzeczypospolitej o zachowanie odrębności i tożsamości Kaszubów. - W Gniewinie mieliśmy sposobność do zamanifestowania dumy z faktu bycia Kaszubką/Kaszubem i podkreślenia przywiązania do języka, kultury, tradycji i historii, czyli wszystkiego co stanowi o naszej odrębności - stwierdził prezes ZKP.


Jan Wyrowiński przytoczył także słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane w 1987 roku na gdyńskim Skwerze Kościuszki: "Drodzy bracia i siostry Kaszubi strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowi o waszej tożsamości". 

Głos zabrali również Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i dziedzictwa narodowego, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Uczestnicy imprezy mogli następnie obejrzeć występy Zespołu Folklorystycznego Nadolanie, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Bazuny, utalentowanych dzieci i młodzieży ze szkół w Gniewinie i Kostkowie oraz mistrzyni Bëlnégo Czëtaniô, Kornelii Garstki.

W tym samym czasie w restauracji Trzy Korony odbywał się turniej gry w Baśkę, chętni oglądali  występ Pomorskiego Teatru Nobilis ze spektaklem „O Witce, co chciała być stolemką” inspirowanym kaszubskimi legendami oraz seans filmu fabularnego „Jutro będzie padać”, opowiadającego o dramatycznych losach Kaszubów podczas II wojny światowej.


O godzinie 16 rozpoczęto próbę bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Wzięło w nim udział  161 muzyków. Niestety, nie udało się pobić rekordu z 2016 roku z Bojana, kiedy to równocześnie zagrało 372 akordeonistów.

Przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Gniewinie rozstawiono stoiska Jarmarku Kaszubskiego.  Swoje dzieła  prezentowali twórcy ludowych, rękodzielnicy i producenci regionalni, a członkinie kół gospodyń wiejskich oferowały poczęstunek.

Największa kaszubska flaga na świecie zawisła na Górze Gradowej

To już tradycja, że w Dzień Jedności Kaszubów na terenie Hewelianum w Gdańsku zostaje wciągnięta na maszt ogromna, prawdopodobnie największa na świecie flaga kaszubska. W samo południe przydźwiękach hymnu kaszubskiego Zemia Rodnô  flaga została wciągnięta na maszt na Górze Gradowej.

Flaga ma wymiary 8 na 5 metrów i wciągana jest na maszt na Górze Gradowej dwa razy w roku - 19 marca z okazji Dnia Jedności Kaszubów i 18 sierpnia z okazji Święta Flagi Kaszubskiej. Podczas tegorocznych uroczystości zorganizowanych przez Fundację Kaszuby okolicznościowe przemówienie wygłosił prezes gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Wojciech Konkel, zorganizowano także występy zespołu młodzieżowego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka