Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Prognoza pogody na lato 2023. Kiedy jechać na wakacje?

Ciepło, cieplej, gorąco – taka pogoda, według eksperymentalnej prognozy, przygotowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) czeka nas wiosną i w wakacyjnych miesiącach. Jeden miesiąc zapowiada się nawet na szczególnie gorący.
Prognoza pogody na lato 2023. Kiedy jechać na wakacje?

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej udostępnił eksperymentalną analizę prognozy pogody z podziałem na poszczególne miesiące. Oczywiście bez dokładnych wysokości temperatury w konkretne dni, ale już wstępne przewidywania wskazują, że co prawda maj będzie standardowo ciepły, ale w kolejne miesiące poczujemy się jak na południu Europy.

Prognoza pogody maj 2023. Na Pomorzu popada

W maju na terenie całego kraju temperatura będzie zbliżona do pomiarów odnotowanych na przełomie 1991-2020 roku. Jednak na północy kraju – w tym na Pomorzu - możemy spodziewać się większej ilości opadów niż zwykle, a w południowo-wschodniej Polsce, prognozowane są opady poniżej normy.

Pogoda maj 2023

Pogoda maj 2023

Prognoza pogody na czerwiec 2023. Cieplej niż zwykle

Temperatura zdecydowanie pójdzie do góry w czerwcu. O ile suma opadów - zdaniem synoptyków IMGW - powinna mieścić się w granicach normy, to już średnia temperatura w całym kraju ma już przekraczać średnią wieloletnią z lat 1991-2020. Zestawienia z ostatnich trzech dekad wskazują, że średnia temperatura w Polsce w czerwcu wynosiła 17,5 stopnia C. (dane zawierają temperaturę dobową), a średnie miesięczne opady nie przekraczały za to 81,5 mm.

I choć już w ubiegłym roku zmagaliśmy się z upałami, to dane wykazują, że i tym razem wskaźniki na termometrach poszybują do góry.Na Pomorzu przez większość czasu temperatura wynosić będzie 18 24 st., ale zdaniem meteorologów niemal na pewną będą dni, kiedy na termometrach zobaczymy więcej niż 30 stopni C. Pojawić się ma kilka dni z opadami deszczu oraz burzami, ale są to pojedyncze sytuacje pojawiające się zwykle w tygodniu. Każdy weekend nad morzem ma być ciepły.

Pogoda czerwiec 2023

Pogoda czerwiec 2023

Prognoza pogody na lipiec 2023. Eksplozja upałów

Lipiec w Polsce ma być bardzo gorący i suchy. Temperatura często przekraczać będzie 30 stopni Celsjusza. Z wyliczeń meteorologów IMGW wynika, że w lipcu 2023 średnia temperatura w całym kraju ma przekraczać średnią wieloletnią. Niestety miesięczna suma opadów – jak się wydaje – będzie sporo poniżej normy. Tylko na północy, m.in. na Pomorzu, prognoza jest w tej kwestii korzystniejsza - tu przewidywana jest ilość opadów zgodna z dotychczasowymi normami.

Pogoda lipiec 2023

Pogoda lipiec 2023

Prognoza pogody na sierpień 2023. Nadal gorąco

Sierpień według prognoz IMGW to kolejny bardzo gorący miesiąc, jednak przynajmniej suma opadów ma być w granicach normy. Oznacza to, że będzie więcej deszczu i burz, bo temperatura ma się utrzymać powyżej normy i niemal na pewno przekraczać będzie 30 stopni Celsjusza.

Pogoda sierpień 2023

Pogoda sierpień 2023

Prognoza pogody. „Powyżej normy”, „poniżej normy” i „w normie”

Jak tłumaczy IMGW, średnią miesięczną temperaturę powietrza i miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się, biorąc pod uwagę normę wieloletnią z okresu obejmującego lata 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę bądź sumę opadów „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie"”, a 10 najwyższych oznacza się jako „powyżej normy”.

IMGW podkreśla też, że „pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres”. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama