Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Kto wie najwięcej o biskupie Konstantynie Dominiku? Finał konkursu w Pelplinie

(Nie)zwykły Dominik – w środę po raz drugi finał metropolitalny Konkursu poświęconego postaci biskupa Konstantyna Dominika zagości w Pelplinie. O laury rywalizować będzie około 80-osobowa grupa uczestników wraz z opiekunami. Rywalizacja odbywać się będzie w trzech kategoriach: wiedzy o biskupie Dominiku, prac plastycznych i graficznych oraz multimedialnych.
Kto wie najwięcej o biskupie Konstantynie Dominiku? Finał konkursu w Pelplinie

Autor: UMiG Pelplin

Decyzja o przeprowadzeniu konkursu zapadła w marcu 2022 roku podczas uroczystego zakończenia obchodów Roku Sługi Bożego Biskupa Konstantyna Dominika. Inicjatorem tych obchodów było Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie.

Organizatorzy konkursu (Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bpa Konstantyna Dominika w Pelplinie)podkreślają, że głównym celem tego wydarzenia jest rozpropagowanie wśród dzieci i młodzieży osoby oraz dzieła biskupa Konstantyna Dominika. Jest szczególnie ważne ze względu na fakt, iż jeszcze toczy się proces beatyfikacyjny tego Sługi Bożego.

Jak podkreślił Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, ten konkurs, to jeden z konkretnych efektów roku biskupa Dominika.

- Jest to dobra forma upamiętniania biskupa, poznawania jego sylwetki - mówił prezes ZK-P. - Rzadko, który biskup cieszy się takim kultem, tak wiele lat po śmierci i tak długo czeka na beatyfikację, ale Kaszubi są uparci. Doczekamy się tej beatyfikacji. Dla nas biskup Dominik już jest błogosławiony, a nawet święty.


Konkurs przeprowadzony zostanie w trzech kategoriach: wiedzy o Biskupie Konstantynie Dominiku, plastycznej i multimedialnej. Adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych metropolii gdańskiej (archidiecezji gdańskiej, diecezji pelplińskiej, diecezji toruńskiej). 

- W konkursie z wiedzy oraz plastycznym uczestników podzielono na kategorie wiekowe: klasy I-III, IV-VI oraz VII-VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych - mówi Bogdan Wiśniewski (ZK-P oddział Kociewski w Pelplinie), członek jury konkursowego, a także autor pytań jakie usłyszą uczestnicy w konkursie z wiedzy o biskupie Dominiku. - Tylko wśród rywalizujących w konkursie multimedialnym przewidziano jedną wspólną kategorię.

Etap szkolny konkursu zakończył się 23 marca. W środę (godz. 10.00) w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie odbędzie się metropolitalny finał tego wydarzenia.

Jest to dobra forma upamiętniania biskupa, poznawania jego sylwetki. Rzadko, który biskup cieszy się takim kultem, tak wiele lat po śmierci i tak długo czeka na beatyfikację, ale Kaszubi są uparci. Doczekamy się tej beatyfikacji. Dla nas biskup Dominik już jest błogosławiony, a nawet święty 

Jan Wyrowiński / prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego


W tym roku do finałowej "rozgrywki" przystąpi około 80-osobowa grupa młodych ludzi z opiekunami. Organizatorzy,  na finał konkursu (Nie)zwykły Dominik, zapraszają do Biblioteki Diecezjalnej. Wstęp wolny. W trakcie będzie okazja do obejrzenia filmu poświęconego biskupowi Konstantynowi Dominikowi. Program artystyczny przygotowali uczniowie pelplińskiej "Dwójki".  Delegacje złożą także wiązanki kwiatów przy grobie duchownego.

O roli biskupa Dominika mówił już podczas pierwszej edycji tego konkrusu mówił ks. Łukasz Simiński z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Pelplinie.

- Zależy nam, aby tak fantastyczna postać, jak biskup Dominik, był znany nie tylko w obrębie jednej, czy drugiej szkoły, której jest patronem – podkreśla ks. Łukasz Simiński. - Biskup Dominik działał tu na Pomorzu. Warto by był nie tylko znany, ale i poznawany na nowo. Zwłaszcza to ostatnie, choćby przez jego teksty. Co roku konkurs poświęcony będzie jakiejś innej części działalności biskupa Konstantyna Dominika. Warto jeszcze głębiej wejść w to co mówił, czego nauczał.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama